http://www.politika.co.yu/2003/1003/indexdan.htm
 
POLITIKA
 
Petak
3. oktobar 2003.
Broj 32295
VEK PRVI


INTERVJU ZORANA ŽIVKOVIĆA NEMAČKOM RADIJU

Početak dijaloga o Kosovu

Zvanični Beograd ne traži nikakve posebne ustupke u razgovorima sa Prištinom, potvrdio srpski premijer

Bon, 2. oktobra (Tanjug)

Početak dijaloga između Prištine i Beograda je pobeda demokratskih snaga u Srbiji, ocenio je danas srpski premijer Zoran Živković u izjavi radiju "Dojče vele" i dodao da je to čak i lična pobeda za njega jer je još 1. decembra 2000. godine u Atini, kao savezni ministar unutrašnjih poslova, ponudio dijalog predstavnicima kosovskih Albanaca.

Živković je rekao da zvanični Beograd ne traži nikakve ustupke u razgovorima koji će početi sredinom meseca u Beču pošto smatra Rezoluciju Saveta bezbednosti UN 1244 potpuno prihvatljivom.

Prema njegovim rečima, Rezolucija 1244 svima nameće obavezu da obezbede povratak izbeglica na Kosmet i podsetio da je nekoliko stotina hiljada albanskih izbeglica vraćeno u pokrajinu za samo sedam dana, a da je za tri godine vraćeno možda samo jedan ili jedan i po odsto Srba. "To nije pitanje objektivnih okolnosti, to je pitanje želje da se taj zadatak izvrši i ja sam siguran da je do sada bilo pomanjkanja te želje i kod međunarodnih faktora, a definitivno nije bilo takve želje kod Albanaca na Kosovu i Metohiji", rekao je on.

Živković je izjavio da prva tačka razgovora u Beču treba da bude sprovođenje Rezolucije 1244 a samim tim i povratak izbeglica, što je najvećim delom obaveza međunarodne zajednice, ali i kosovskih Albanaca. "Srpske vlasti su u makazama, između očekivanja i mogućnosti da se očekivanja ispune", odgovorio je srpski premijer na pitanje novinara nemačkog radija povodom trogodišnjice svrgavanja Slobodana Miloševića sa vlasti, kako bi okarakterisao period od protekle tri godine i da li je zadovoljan postignutim.

"Bilo je za ove tri godine puno iskušenja, puno zadovoljstva, puno razočaranja. Najveći problem je taj što smo se našli u makazama između očekivanja građana, pa i naših ličnih očekivanja i mogućnosti da se ta očekivanja zadovolje", rekao je Živković.

"Posle 10 godina beznađa u Srbiji svi smo očekivali, i političari i građani, da se desi čudo, da posle nekoliko meseci živimo kao razvijene zemlje Zapadne Evrope, a to normalno nije bilo moguće", rekao je srpski premijer.

On je ocenio da je za tri godine ostvareno 90 ili 95 odsto planiranog, ali je dodao da "smo tek na prvoj polovini puta" u pogledu potreba i želja.

####

ŠEF UNMIK-a O DIJALOGU BEOGRADA I PRIŠTINE

Bez odlaganja

Holkeri: Biću 14. oktobra u Beču, biće tamo i delegacija Kosova

Berlin, 2. oktobra (Beta)

Dijalog Beograda i Prištine počeće u Beču 14. oktobra, nezavisno od odluke koju u vezi sa tim bude doneo parlament Kosova, rekao je danas u Berlinu šef UNMIK-a Hari Holkeri. (Parlament je, inače, juče odložio izjašnjavanje, a raspravu će nastaviti u sledeći četvrtak, uz konstataciju da kosovske prelazne institucije, zbog "nedovoljnih ovlašćenja nisu spremne da uđu u dijalog" – objašnjenje redakcije).

U izjavi dopisniku Bete, nakon razgovora sa nemačkim ministrom inostranih poslova Joškom Fišerom, Holkeri je naglasio da "nema nikakvih sumnji da će pregovori početi"".Pitanje je samo kakav će biti sastav delegacije. Ja ne mogu da im kažem ko treba da ih zastupa. Ali, ja ću biti tamo i biće delegacija Kosova, a ko će u njoj zastupati kosovske Albance, njihova je stvar", rekao je Holkeri.

Na pitanje dopisnika Bete da li očekuje da će pregovori biti teži ako parlament ne da podršku vladi Kosova, šef UNMIK-a je rekao da "ne želi da špekuliše", ali i da "ne očekuje teškoće, jer one nastaju u principu onda kada se prizivaju".

Fišer je u današnjim razgovorima Holkeriju obećao punu podršku Nemačke, navodeći da je za Berlin "Kosovo u centru napora da se u čitavom regionu ostvare mir i demokratija, da se postigne dugoročna stabilizacija, spreči povratak u nasilje i nacionalizam i ostvari put ka evropskim integracijama"".Politika ,standardi pre statusa’ je za nas od ključnog značaja", rekao je nemački šef diplomatije pred novinarima nakon razgovora sa Holkerijem.

Fišer je naveo i da "za sada ne vidi potrebu održavanja sastanka Kontakt grupe za Kosovo na ministarskom nivou" i da sve "zavisi od toka dijaloga Prištine i Beograda koji Nemačka, zajedno sa Kontakt grupom i Evropskom unijom, bezrezervno podržava"".Ministarski sastanak je nužan onda kada se pojave pitanja koja se mogu rešiti samo na političkom nivou", ocenio je Fišer.

Holkeri je danas nakon razgovora sa Fišerom ponovio da dijalog Prištine i Beograda ni u kom slučaju ne podrazumeva razgovore o statusu Kosova jer je to "stvar Saveta bezbednosti UN i ne može da bude predmet odluke ni Prištine ni Beograda".

Za pregovore koji će 14. oktobra započeti u Beču Holkeri je rekao da su "u izvesnom smislu istorijski događaj".

 

Reply via email to