Title: Message
 
FOTO GALERIJA
 
200 GODINA MODERNE SRPSKE DRZAVE
 
http://home.cogeco.ca/~miroslav/Orasac/
 

Orašac, 15. februar

Dva veka od podizanja Prvog srpskog ustanka i stvaranja moderne srpske države, obeleženo je danas u ustaničkom Orašcu, veliko Centralnom proslavom kojoj je, uz brojne zvanice, prisutsvovalo više hiljada građana Srbije. Ali, i gostiju  Crne Gore, republike Srpske i dijaspore.

Iako su se poslednjih dana u javnosti vodile brojne polemike o načinu organizacije proslave, pa čak je predlagano da se ovaj jubilej odloži «za bolja vremena», u Orašac su, na Sretenje, došli mahom svi odlazeći i budući državni funkcioneri. Na ovom izvorištu srpske revolucije, naši lideri su, izgleda bar tako, dobili dodatnu snagu i, bar pod mermerno belim Voždom, postigli kratkotrajno, ali, toliko želejno primirje.

V.d. predsdnika Republike i predsednik parlamenta Srbije Dragan Maršićanin rekao je u svom govoru pred spomenikom, da su naši hrabri preci, karađorđeva i Miloševa generacija, shvatili još na samom početku Ustanka da ratovanje protiv Turaka nema smilsa ako ne obnove državu i urede je kao i drugi narodi u Evropi. Njihovo pominaje države i njenih institucija, istakao je Maršićanin, bilo je možda neodređeno i nejasno, ali, njima su pritekli u pomoć Srbi prečani, koji su svojom učenošću oplemenjivali njihove ratne rezuitate. «Ustanici su posle 345 godina robovanja vaksrsli Srbiju, ovu Srbiju u kojoj mi danas živimo, i održavamo je sa velikim naporom», poručio je Dragan Maršićanin.   

Kolona crnih «audija» pod policijskom pratnjom već je u zoru vijugala uskim putem ka Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, gde je njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle služio, na grobu Vožda Karađorđa, pomen Karađorđu Petroviću, zajedno sa arhijerjima Srpsle pravoslavne crkve. Sa Cetinja je stigao i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, u pratnji sveštenika. Na Oplenac je došao visoki funkcioner SNP Crne Gore i bivši federalni premijer SRJ Zoran Žižić, kao i princeza Linda Karađorđević, supruga pokojnog princa Tomislava.

Prestolonaslednik Aleksandar Drugi Karađorđević kasnio je desetak minuta na pomen. Nekoliko vladika je protestovalo, ali, posle brze vožnje, zajedno sa pratnjom, Aleksandar Drugi je, u društvu supruge, princeze Katarine, stigao na Oplenac ik brzim koracima ušao u crkvu.  

Patrijarh Pavle i Aleksandar celivali su Voždov grob. Patrijarh je na tom sveto  mestu rekoa da je Karađorđe, po božjoj zapovesti, kao pravi hriđćanin, učinio ono što je morao da učini, dajući život svoj za bližnjega svoga, za odbranu svoje zemlje i svoga roda.

Patrijarh i prestolonaslednik su na izlazu iz crkve prošli kroiz špalir krupnih momaka u četiničkim uniformama, opasanih sabljama, koji su nosili zastave njihovog pokreta. Jedan krupni bradonja, pod šubarom na kojoj je istaknuta srebrna kokarda, kaže:»To su uniforme sa tavana, mog oca, i mog đeda.»   

Kolona vozila pod pratnjom uputila se ka Orašcu. Policija je zatvorila regionalni pout na potezu od Markovca do Orašca iz pravca Beograda i Aranđelovac-Baljkovica, iz pravca Aranđlovca.

Iako su jutarnja ledena kiša i snažan vetar «grizli» do kostiju, više hiljada građana u Orašcu je formirala špalir, sve do crkve Vaznesenja gospodnjeg, gde su se patrijarh i arhijereji presvukli za liturgiju. Zvona iz Topole okačena na metalnu konstrukciju, snažno zvone. Zvonar daje vizit kartu zainteresovanima. Osim zvona, proizvodi još mnogo što-šta.

Gardisti Vojske Crne i Gore u svečanim teget šinjelima, izglancanim čizmama, belim rukavicama, u stavu mirno, čekaju državne zvanice. Jedan pukovnik objašnjava da helikopter stacioniran na igralištu u Aranđelovcu nije doveo nekog viskog gosta, već, da je helikopter tu za svaki slučaj, iz medicinskih razloga. Vojna vozila saniteta takođe su bila u staqu pripravnosti.

U velikom šatoru, boje plave kadife, patrijarh je, sa arhijerejima, održao svetu arhijerejsku liturgiju, u prisustvu sveštenika, monahinja. Bili su tu i predsednik Skupštine Srbije i v.d. predesednika republike Dragan Maršićanin, lider DSS-a Vojislav Koštunica, sada je već izvesno, mandatar buduće srpke vlade, kao i profesor dr Radoš Ljušić, prema nekim kombinacijama, budući ministar prosvete. Gost iz Crne Gore Zoran Žižić takođe je prisustvovao liturgiji, kao i načelnik generalštaba Vojske SCG general Branko Krga. I Aleksandar Drugi.  

Predstavnici odlazeće vlade i lideri ostalih stranaka nisu došli na liturgiju.

Građani su pristizali iz svih krajeva Srbije, ali i Crne Gore i Republike Srpske. Grupa Srba doputovala je čak i iz daleke Australije, bilo je poklonika Vožda i iz drugih prekomorskih zemalja.  

Ogromni video-bim donet je iz Austrije specijalno za ovu priliku. Na ogropmnom šleperu. Na bimu je mogao da se prati tok proslave.

Niz put, prodavci su nudili licitarska srca, žele bombone, Voždovu glavu u gipsu, srpske oficirske kape iz Prvog svetskog rata, drvene jatagane i buzdovane.

U bifeu «Vožd», kod Vula, narod pije vruću rakiju, a ugostitelj preko puta je, naravno, razvio ogromni šator, srpski tradicionalni montažni hram, jednako poželjan za velika slavlja, svadbe, ispraćaje. Često i za sahrane.

Na video-bimu emituju se kadrovi sa lliturgije. Majka i ćerka iz Smederevske Palanke traže mobilnim telefonom supruga i brata, koji su se izgubili u gužvi. Oko 10 časova, gužva već poprima ozbilje razmere.

Mladići uz vinjak kažu da posle 200 godina Srbija nema svoj ustav, ne zna gde su joj granice. «Da nam je bolje, ovde bi bilo milion ljudi, a ne desetak hiljada», procenjuje suvonjavi momak sa crnom kapom. Nedostaje mu Gazimestan?

«Taman posla, mrzeo sam Slobu. Srbija je u stvari, u ofsajdu», rezigniran je student iz Beograda.

Dok prilazi Podgoričanin Mileta Pavićević, mladići trljaju oči: tek su popili prvi vinjak, dobro su i doručkovali, kakva su to priviđenja, na slavni praznik? Zar im to prilazi lično Čiča? Podgoričanin Mileta Pavićević zaista je dvojnik Draže Mihailovića, komandanta kraljeve vojske u otadžbini. Ovom srpskom čiči iz Crne Gore Matija Bećković jednom prilikom je rekao:»Više ličiš na Čiču, nego Čiča sam na sebe».

Podgorički čiča je u Dražinoj ratnoj uniformi. Poslednje dve decenije sve daje za srpstvo, voleo bi, iznad svega, da liči i na Radovana Karadžića, nada se da će u Crnoj Gori na sledećem popisu biti bar 70 odsto Srba i da će, konačno, Srbija vaskrsnuti, i okupiti oko sebe i RS, CG i dijasporu. Kosovo se podrazumeva.

Čiča je razočaran ideološkim pejzažem aranđelovačkih kafana. Nije video mnogo Voždovih portreta u kafanama, razočarao se kada je video jedan Titov portret u obližnjoj krčmi. «Čiča je intervesnisao, skinuo sam plakat». Mileta Čiča Prodanović daje svoju vizit-kartu, za moguće kontakte. Ovaj sofisticirani čiča s mobilnim telefonom, slika se sa građanima, nudi intervuje...

Samostalni ugoistitelj iz Aranđelovca Trifunov Miladin žali što nema više ljudi, smatra da ništa, nažalost, nismo naučili od Vožda. Ugostitelj je razočaran srpskim liderima. «Pogledajte ovaj mučni narod. Izgleda da naši političari nisu baš pratili Karađorđevu ustaničku karijeru».

radnici na velikoj bini, gde treba da se izvede spektakularna predstava «Skela», do poslednjeg minuta sređuju scenografiju. Agenti tajne službe sve vreme pregledaju binu za zvanice.

Stariji gospodin, koji je od 1964 do 1968. godine služio na Brionima, kaže da ovakvo obezbeđenje nije video ni u to doba. I pripadnici Žandarmerije formirali su svoj špalir. Drugi gospodin, opet, ima drugo mišljenje:»Šta hoćete, kada ih nema, kukate. Sada, kada ih ima, možda i previše, opet ne valja». Čovek hoće da kaže da nam je u principu, teško udovoljiti.

Posle završene liturgije, patrijarh, prestolonaslednik, Koštunica, Krga u pratnji generala, spustili su se u Marićevića jarugu, uz gromke povike:»Hoćemo kralja, hoćemo kralja». Jedni su pozdravljali Koštunicu, drugi su vikali:»Nećemo Dačića». Čulo se sa brda i: »Vojo, Vojo», «Vuče, Vuče».

Vuk Drašković je, međutim, imao važnija posla, sednicu Glavnog odbora stranke u Beogradu. Da li će Vuk želeti Dačića? Nije bilo ni Borisa Tadića.

Na ovom svetom mestu naše istorije, patrijarh je odžao pomen izginulim Karađorđevim junacima, a brojne delegacije među kojima i potomci francuskih ratnika iz Prvog svetskog rata, položili su vence na spomen obeležje.

Zadužbinsko društvo «prvi srpski ustanak» po deveti put je na ovom mestu dodelilo veliko priznanje «odzivi Filipu Višnjiću» ovogodišnjem laureatu Rajku Petrov Nogu, koji je u kraćoj besedi, između ostalog istakao: »Savremene planetarne dahije i ove naše lokalne poturice u postdejstonskoj i postmodernoj reviziji ali i proizvodnji istorije ničim se drugim ne bave do sječom knezova: jednog kneza prevarit možete, jednog posjeć, a dva će uteći. Tu dvojicu što su utekli, narod je prepoznao i svojijem krilom zakrilio. Kada bi danas na Sretenje gospodnje, 200 godina od dana kada je ovdje začeta sloboda, karađorđe Petrović po drugi put u Marićevića jarugu banuo, mnogi bi se zvaničnici kojekude razbežali».

Pažljivo smo posmatrali lice Koštunice dok je govorio Nogo. Budući premijer se zaovoljno nasmejao.

Kod spomen-škole «Prvi srpsi ustanak», pretvorenom u štab organizacije proslave, zvanice su čekale da se otkrije minumentalni spomenik Vožda islesanom u venčačkom kamenu. Crni Đorđe u belom mermeru.

Ceremonija je kasnila, jer je predsednik opštine Aranđelovac Radmilo Milošević bio u društvu lidera DSS-a, inače, svog partijskog predsednika u jaruzi. Maršićanin je bio ljut, pitao gde je dosad, ali, pošto je naišao Koštunica, v.d. predsednika Srbije je pročitao govor, pred zvanicama, među kojima su bili i tek pristigli odlazeći premijer Srbije i predsednik organizacionog odbora proslave Zoran Živković, zatim, njegov zamenik Žarko Korać, kao i gotovo svi ministri: Dušan Mihajlović, Božidar Đelić, Goran Pitić, Aleksandar Vlahović, Slobodan Milosavljević, Gordana Matković, Gašo Knežević...Bili su tu i šef dipolomatije SCG Goran Svilanović, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, beogradski muftija nije bio ni pozvan. Matija Bećković, Dušan Kovačević, Slobodan Rakitić, predsednik ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić, predsednik Narodne banke Srbije Kori Udovički, šetali su se takođe kroz špalir.

Predsednik Srbije i Crne Gore Svetozar Marović takođe nije došao, što je sa zadovoljstvom i ne bez ironičnog osmeha, primetio Zoran Žižić. Ni Čedomir Jovanović nije došao.

Predsednik Skupštine Srbije Dragan Maršićanin izjavio je da su na današnji dan, 1804. godine, započeti istorijski događaji, i procesi koji su predordedili celokupni tok naše povesti u naredna dva veka. na ovom mestu, na kome smo se danas okupili, pre 200 goidna, slila se, u jednom smeru, i pokrenula celokupna narodna volja za osptankom, volja za novim životom i stvaranjem, volja za kulturnim i socijalnim napretkom.

«Ovde su naši preci čuli i primili istorijski imperativ; srpska država se ima osloboditi, obnoviti, i izmeniti. taj nalog ustanici su primili kao da dolazi iz srca nebeske Srbije, od večno živih predaka Svetoga Sve, svetoga Simeona, i svetog kneza Lazara, a ne samo iz njihove tadašnje životne teskobe i prirodnih, ovoizemljaksih, ljiudskih interesa».

Maršićanin je takođe rekao da je slepi pesnik Filip Višnjić jasno video da samo nebo traži da se veliki cilj neodložno ima ostvariti. Odatle su Srbi tada znali da svoju novu državu ne stvaraju ni iz čega, i ni na čemu, već da je obnavljaju.

V.d. predsdnik Srbije istakao je da je duboko hrišćanskom etikom, oplemenjenom, a epskom pesmom zapečaćeno pamčenje, a ne samo teror zavojevača.     

«To je bila presudna energija koja je pokrenula Ustanak. U svoje pamćenje, u svest o slavnoj prošlosti, ustanici su se uzdali jednako koliko u svoju odlučnost, snagu, hrabrost i spremnsot na žrtvovanje u sadašnjosti», poručio je Maršićanin, koji je otkrio spomenik Voždu.

Prestolnaslednik Aleksandar Drugi, počasni domaćin velike proslave, reekao je okupljenim građanima da je ovde temelj Srbije, srce Šumadije. Ovde je podignuta jedna od najslavnijih zastava u svojoj istoriji. na toj zastavi su napisane reči sloboda, istina, pravda, Srbija. nekada smo taj barjak spuštali na pola koplja, nekada bi smo ga krili, ali ga nikada nismo spuštali iz ruku nitz zaboravljali šta je na njemu napoisano.

Aleksandar je rekao da su na ovom mestu, gde je pre dva veka raja postala narod, a pašaluk država.

Prestolnaslednik je rekao da je vreme da srbija vaskrsne na istim idealima. Moderna, demokarstkla Srbija koija će biti na dobrobit svih svojih građšana, čiji je zadatak da vratimo svojoj zemlji mewto kojoj joj pripada.

«Moj predak Karađorđe bio je otac i spasilac Srbije, moj pradeda Petar Prvi oslobodilac, moj deda Aleksandar Prvi ujedinitelj, moj otac bio je mladi kralj koji je voleo svoju zemlju. Ja želim da budem pomiritelj i zastupnik demokratije», istakao je Aleksandar, kome su iz Crne Gore dodeljene gusle, rakija i suve smokve.

Posle orkivanja spomenika, zavnice, među kojima je bio i diplomatski kor, a među njima i američki ambasador Viljem Mongomeri, odgledali su muzičko-scensku predstavu «Skela», koja je bila zaista spektakularna, kako po broju dramskih umetnika tako i «specijalnim efektima» - vatra, dimne bombe, pucnjava Vojske sa okolnih brda.

Miroljub Labus, lider G17 plus nam je rekao kratko da će vlada Srbije biti formirana za desetak dana. Visoki funkcioner SPS-a Zoran Anđelković Baki zadovoljno se smeškao pored savršeno ozbiljnog Žarka Koraća.

Koštunica nije gledao predstavu. Prema tretmanu na RTS-u, on je već viđen u fotelji predsednika vlade Srbije.


 

FOTO GALERIJA
 
200 GODINA MODERNE SRPSKE DRZAVE
 
 
 

Reply via email to