U IŠČEKIVANJU OCENE SAVEZNOG USTAVNOG SUDA


Saradnja sa Hagom politička realnost

Predsednik SRJ Vojislav Koštunica primio delegaciju SPS i izrazio uverenje da će sud blagovremeno doneti odluku o ustavnosti Uredbe. - Razmatranje predloga o oceni ustavnosti Uredbe na današnjoj sednici Saveznog ustavnog suda. - Advokati Slobodana Miloševića traže izuzeće istražnog sudije, predsednika Okružnog suda i okružnog tužioca. - Zahtev SPS-a, SRS-a i SSJ-a za vanredne izbore na svim nivoima


Konačnu ocenu o ustavnosti Uredbe o saradnji sa haškim tribunalom može dati samo Savezni ustavni sud, istakao je juče jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica, prilikom razgovora sa delegacijom SPS-a.

Koštunica je izrazio očekivanja da će, s obzirom na važnost pitanja i narasle tenzije, sud doneti odluku blagovremeno. Istovremeno, kako saopštavaju iz kabineta predsednika, Koštunica je, prilikom susreta sa socijalistima, ponovio da se zalaže za ustavnost i zakonitost, ali da je saradnja sa haškim tribunalom politička realnost koju treba regulisati pravnim okvirom.

Generalni sekretar SPS-a Zoran Anđelković preneo je da je predsendik Koštunica rekao delegaciji SPS-a da se Uredba ne može primenjivati dok Savezni ustavni sud ne oceni njenu ustavnost.

Savezni ustavni sud razmotriće predloge i inicijative za ocenjivanje ustavnosti i zakonitosti uredbe na današnjoj sednici. Predsednik Saveznog ustavnog suda dr Milutin Srdić je napomenuo da će se danas razmotriti zahtev da sud, dok ne donese odluku o uredbi, "naredi da se obustavi izvršenje akata i svih radnji koje su preduzete na osnovu uredbe, čija se ustavnost osporava".

Predloge za ocenu ustavnosti i zakonitosti uredbe, kako se saznaje, podneli su SPS i Patriotski savez Jugoslavije. Saveznom ustavnom sudu stiglo je i šest inicijativa za ocenu uredbe, između ostalih od grupe profesora Pravnog fakulteta, JUL-a i grupe advokata Slobodana Miloševića.

Profesori Pravnog fakulteta su istakli juče da, po Ustavu SRJ i Zakonu o krivičnom postupku, jugoslovenski državljani ne mogu da se izruče stranim državama. Pravnici podsećaju i da do sada nijedna zemlja ne svetu nije izručila svoga šefa države da bi mu se sudilo u drugoj državi.

Miloševiću bi trebalo suditi u zemlji, ocena je Majkla Ignatijefa, profesora politike ljudskih prava Harvard univerziteta. Dugogodišnji kolumnista "Obzervera" i "Tajma" ukazao je juče u Beogradu na sve veće odsustvo legitimiteta haškog suda, naglašavajući problem tajnih svedoka i optužnica.

Bivšem predsedniku Slobodanu Miloševiću juče nije uručena optužnica haškog tribunala, niti ga je ispitao istražni sudija jer su njegovi advokati odlučili da zatraže izuzeće istražnog sudije, predsednika Okružnog suda i okružnog tužioca. Obrazloženje advokata je da "sumnjaju u njihovu pristrasnost".

Miloševića su danas, osim tima od sedam advokata, posetile i supruga Mira Marković i snaha Milica Gajić. Na pitanje kako se oseća Milošević, advokat Toma Fila je odgovorio: "Bori se čovek".

U međuvremenu, opozicione stranke SPS, SRS i SSJ odbile su juče da učestvuju u nastavku rada Skupštine Srbije, dok su šefovi njihovih poslaničkih grupa - Branislav Ivković, Vojislav Šešelj i Borislav Pelević - potpisali sporazum kojim će tražiti raspisivanje vanrednih izbora na svim nivoima - saveznom, republičkom, pokrajinskom i lokalnom.

Tri stranke su se složile da vlast vodi "politiku nacionalnog poniženja" i "sprovodi političko nasilje na saveznom i republičkom nivou".

Moguće vanredne izbore, ili izbor nove savezne vlade, najavio je i Predrag Bulatović, predsednik SNP-a.

G. N.

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште