Title: Message

Biznis, ali fer...

U svim američkim bazama širom sveta oko trideset odsto personala je iz redova lokalnog stanovništva. S obzirom da su pomenuti objekti izgrađeni u blizini malih naselja i gradova, priliv američkog novca koji stiže u ruke par hiljada zaposlenih u bazama ima i te kako vidljiv efekat na lokalne budžete

Autor: Branimir Gajić


Kada su posle Drugog svetskog rata SAD počele da razmeštaju svoje trupe po celom svetu, najčešće na teritorijama zemalja koje su bile na poraženoj strani, bio je to početak novog života za mnoga do tada anonimna mesta i gradove. Male varošice su sa smeštajem američkog vojnog personala u improvizovanim bazama na njihovoj teritoriji postale lokacije čija su imena u narednim decenijama dobila skoro legendarni prizvuk - italijansko selo Avijano ili mesto Ramštajn u Nemačkoj.
Hiljade američkih vojnika i oficira su bivali raspoređeni na dužnosti po novoformiranim garnizonima koji su se u početku najčešće sastojali od improvizovanih baraka i šatora. Međutim, vrlo brzo su male kolonije razbacane oko aerodroma i starih postrojenja Trećeg rajha i Musolinijeve Italije, postale povezane u sistem ogromne vojne mašine SAD čiji su kapaciteti zamišljeni da se prostiru preko cele zemaljske kugle. Umesto šatora i baraka počele su brzo da se grade moderne piste, radarski kompleksi i čitavi stambeni blokovi oko njih. Već početkom pedesetih godina, u jeku hladnoratovske krize, SAD imaju preko pedeset velikih i još stotinak manjih baza širom sveta, čak i na Severnom i Južnom polu. Do danas, najveći broj ih je ostao u Nemačkoj, Italiji i Japanu.

Otpočinjanje aktivnog delovanja svake od baza nije moglo da bude bez uticaja na okolinu u kojoj su bile smeštene. Dojučerašnji neprijatelji, Amerikanci su vrlo brzo u svoje vojne aktivnosti morali da uključe i lokalno stanovništvo. Potreba za jeftinom radnom snagom koja bi obavljala početne građevinske radove, a kako bi baza zaživela i neke vrste usluga, pa čak i službeničkog posla, najbolje je mogla da se realizuje dogovorom sa vladama matičnih zemalja tako što bi u nabrojane poslove bilo uključeno i domaće stanovništvo. Procene vojnih krugova SAD su bile da ta vrsta uključivanja domaće radne snage neće moći da bilo kako ugrozi bezbednost postrojenja, a da će značajno smanjiti budžetske troškove. S druge strane, ratom izmučenom stanovništvu Evrope svaki dolar koji je mogao da se tako zaradi bio je od presudne važnosti.

Ta je praksa preostala tako da i danas u svim bazama SAD otprilike trideset odsto personala je iz redova lokalnih stanovnika. Pomenuti Avijano u Italiji koji predstavlja jednu od najvećih avio-baza američkog vazduhoplovstva na svetu (van SAD) pored 3.400 pripadnika vojnog personala zapošljava i dodatnih 1.100 civila iz samog mesta. U vazduhoplovnoj bazi Indžirlik u Turskoj pored 2.500 članova US Air Force radi i 670 turskih civila, dok u mestu Ramštajn, Nemačka, u tamošnjoj AB (Air Base) deluje 12.900 uniformisanih članova i 3.600 nemačkog pomoćnog osoblja. S obzirom da su pomenuti objekti izgrađeni u blizini malih naselja i gradova, priliv američkog novca koji stiže u ruke par hiljada zaposlenih u bazama ima i te kako vidljiv efekat na lokalni budžet.
Osim otvaranja radnih mesta, svaka velika baza je potrošač na svoj način. Vojno osoblje u najvećem broju slučajeva sa sobom dovodi i porodice, pa se tako dešava da, pored par hiljada ljudi koji čine osoblje, u bazi ili oko nje živi još nekoliko hiljada žena i dece. Pomenuti Ramštajn važi za najbrojniju američku zajednicu u Nemačkoj: u ovom gradiću živi ukupno 43.000 oficira, vojnika i članova njihovih porodica. Veliki broj njih ne živi unutar baze već iznajmljuju kuće i stanove u mestu što predstavlja značajan finansijski priliv za grad. Mada su Amerikanci naviknuti da većinu svojih stambenih potreba zadovoljavaju preko kataloga kompanija razvijanih specijalno za vojno snabdevanje što znači da u lokalnim naseljima najčešće ne kupuju nameštaj, odeću i, u velikom broju slučajeva, čak ni hranu, ipak preostaje još nekoliko oblasti u kojima „lokalci“ dodatno profitiraju. To su najpre sportske aktivnosti i tereni, turističke ponude, restorani i određene vrste prodavnica i zabavni programi.

Druge velike stavke poput telefonskih računa, struje i korišćenja zemljišta, američka vlada reguliše drugačijom vrstom ugovora sa zemljom domaćinom pa se sa te strane ne očekuje vidljivi dnevni ekstraprofit od ugošćavanja neke vrste baze. Ali, od karaktera vojnog postrojenja i političkog i kulturnog razvoja zemlje-domaćina umnogome zavisi i visina ekonomskog prihoda koji se ostvaruje takvim aranžmanom. Osim veličine baze i njenog strateškog značaja što, sasvim logično, određuje visinu nadoknade koju Vašington daje određenoj državi na čijoj teritoriji bazira svoje armijske, vazduhoplovne ili mornaričke kapacitete, onaj manji sektor koji se tiče potrošnje osoblja baze i dobiti regiona u kome su smešteni najviše zavisi od okoline u kojoj se nalaze i sadržaja koje im ta sredina nudi. Baza „Bondstil“ na Kosovu je egzemplar garnizona smeštenog u lošim uslovima i u sredini na niskom civilizacijskom nivou pa je tako čitav kamp osmišljen kao „enclosed circuit“, odnosno, samodovoljni objekat koji može da funkcioniše bez ikakvog kontakta i komunikacije sa okolinom. Celokupno snabdevanje „Bondstila“ vrši se iz magacina u Evropi i vojno osoblje tamo locirano ne nabavlja ništa od albanskog stanovništva u čijoj blizini je smešteno. Takođe, svi prateći sadržaji na kojima u visoko razvijenim zemljama domaćini najviše zarađuju, u „Bondstilu“ su, u minimalnoj verziji, smešteni unutar baze jer „napolju“ osim javnih kuća i ulične prostitucije nema više ničeg za relaksaciju i lakše podnošenje teškog posla.

Donekle slična situacija je i u Turskoj gde osim velikog Indžirlika, SAD imaju još jedan manji kapacitet u gradu Izmir. Tamošnja situacija je specifična jer u Izmiru ne postoji konkretna baza već je osoblje razmešteno po nekoliko zgrada u samom mestu i pored nekoliko svojih objekata. Ovaj ešalon, iako zvanično klasifikovan kao „vazdušna postaja“, najverovatnije se bavi elektronskom špijunažom na nekoliko radara postavljenih u blizini grada. Oko 1.700 Amerikanaca je raspoređeno po Izmiru gde živi u desetak iznajmljenih velikih stambenih višespratnica ali prema internim uputstvima, ne kreću se puno po gradu i umesto toga preporučuje im se da svoje odmore i slobodno vreme provode na nekim drugim lokacijama.

Pokreti koji protestvuju ispred baza tražeći njihovo ukidanje i koji postoje u svim zemljama domaćinima, neretko svoju snagu crpe iz incidenata koji se povremeno dešavaju unutar nekog od tih postrojenja ili van njih, sa učešćem vojnog osoblja tu stacioniranog. Jedan od najčuvenijih incidenata koji je posledično doveo do ukidanja razmeštaja američkih avio-jedinica u Španiji bio je sudar u vazduhu dve letelice koji se odigrao 1966. godine. Bombarder B-52 koji je bio na patrolnoj misiji imao je koliziju sa aviotankerom KC-135 nakon čega su se oba aviona srušila u more ispred same obale. B-52 je poleteo iz SAD ali je tanker bio stacioniran u lokalnoj bazi Moron koju je u to vreme koristio USAF, zbog čega je u ruti leta bombardera bilo planirano da dospe nad Španiju. Sam udes ne bi bio naročito važan da u trupu B-52 nisu bile smeštene četiri hidrogenske bombe koje su pale zajedno sa letelicom. Tri su ostale unutar olupine dok je četvrta nestala u moru i nakon opsežne potrage nađena je tek dva i po meseca kasnije. Da su bombe eksplodirale, ili bar samo jedna od njih, a što se čudom nije desilo, Španija bi pretrpela katastrofu od koje se nikada ne bi oporavila. Nakon tog događaja Franko je insistirao da se američki avioni izmeste iz Španije i umesto toga do danas je tamo ostala samo velika pomorska baza Roka koja je sidrište Šeste flote SAD.

Na jednom aeromitingu u bazi Ramštajn 1989. godine tokom nastupa italijanske avijatičarske akro-grupe došlo je na maloj visini do sudara dva aviona koji su u plamenu pali na publiku, i tom prilikom je poginulo preko dvadeset ljudi. Takođe i ostali padovi aviona koji se povremeno dešavaju u blizini baza pričinjavali su štetu objektima na zemlji i ponekad i pogibije stanovništva.

Sa druge strane, Japan potresa već treća velika afera silovanja koje su izvršili američki vojnici stacionirani u tamošnjim bazama. Prilikom jednog silovanja žrtva je bila četrnaestogodišnja devojčica, ali tek je u poslednjem slučaju japanskom sudu dopušteno da preuzme postupak, što je presedan. Umesto toga, prethodno su američki vojni sudovi vodili istragu i prilično blago kažnjavali svoje vojnike koji bi počinili zločin. Silovanja su beležena i na Kosovu a posebno je upamćeno kada je jedan američki narednik napastvovao i ubio dvanaestogodišnjakinju Albanku. Zbog želje da taj incident ne dovede do reakcije albanske populacije na Kosovu i time ugrozi boravak NATO vojnika, američki vojni sud je u ovom slučaju doneo presudu kojom je ubicu osudio na doživotni zatvor.
Svesni činjenice da mnogo lokalnog stanovništva ne gleda blagonaklono na njihove baze, američka administracija je u oba ova slučaja primenila neuobičajeno stroge mere koje treba da pokažu da se ne radi o bezobzirnim okupatorima već o „dobronamernim“ saveznicima, da poprave imidž američkog prisustva u regionu i smanje tenzije koje uvek postoje.

Protivnici i grupe koje protestvuju ispred baza tražeći njihovo zatvaranje često tvrde da su sami američki vojnici bahati, neobrazovani i nespremni da prihvate lokalne običaje prema kojima imaju indiferentan ili čak nipodaštavajući stav. Pored toga, tvrdi se i da prisustvo vojske pored neke oblasti povećava rast prostitucije i crne berze, za šta je Kosovo najbolji primer.

http://blic.gates96.com/

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште