Hej Alle Sådan som jeg ser det, så er det OK at flytte nr. (dog ikke mere end 10 m). Da dem jeg indtil nu har set er i tæt bebyggelse, hvor det er én stor bygning med f.eks. a, b, c i en opgang (som Erik skriver herunder).
Men som Johnny siger, har det nogen betydning for os overhovedet? /Jens Den 11. feb. 2010 13.57 skrev Erik Klausen <e...@hjemmebedst.dk>: > Hej alle. > > Vi taler om adresse-noder i nye udstykninger (i 2002, hvor datasættet er > fra), der er oprettet i KMS' system fordi grunden er udstykket og adressen > rent teknisk findes. Men da husene ikke var bygget på det tidspunkt, hvor > KMS var rundt for at måle op, blev alle udstykningens adressenodes placeret > midt i udstykningen. Det vil være korrekt af os at flytte noderne til den > rette placering. > > Andre steder ser vi at en adressenoderne til en tæt bebyggelse er ordnet i > rækker og kolonner. Her ser det ud til at opmåleren har opgivet ævred, og > her vil det også være korrekt at flytte noderne på plads. > > > mvh. Erik Klausen > > >>> Johnny Rose Carlsen<o...@wenix.dk> 11-02-2010 12:38 >>> > Hej Jens, > > Spørgsmålet er vel i første omgang, om det vi gør overhovedet er > forkert? > > Jeg synes ikke der er nogen grund til at rette vores data, hvis de vi > gør giver mening. Tilgengæld kan det være vi kan bede om en rettelse > til deres checker? > > Hvad siger i?, er det checkeren eller vores data der bør rettes? > > > Mvh > - Johnny Carlsen > > > > Jens Winbladh <j...@somewhere.dk> wrote: > > > Hej > > > > Er lige stødt på en rettelses side i OSM (Duplicate Nodes in > > OpenStreetMap< > http://matt.dev.openstreetmap.org/dupe_nodes/?zoom=7&lat=56.22577&lon=11.05526&layers=BT > > > > ) > > > > Her kan jeg se at en stor del af fejlene er adresser der ligger overpå > > hinanden. Kan huske at adresserne blev importeret fra et gammelt KMS > > adresse register. > > > > Er der nogen der kan lave et "script" eller noget andet der kan rette > > måske kan flytte disse lidt fra hinanden ellers er det jo en større > > opgave at flytte dem. > > > > > > -- > > Jens > > (winbladh <http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Winbladh>) > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > -- Jens K. Winbladh --------------------------- Brynet 51, 6000 Kolding Tlf. 26 15 09 26 Email: j...@somewhere.dk
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk