Hej Claus, Jeg har også svært ved at se at noget skulle tale imod det. Bortset fra selvfølgelig lige arbejdet med at implementere det. Med jeres opbakning vil jeg svare Andy på OSM Forum, at vi har konsensus om at bruge cycleway=track, og at der nu er 91894 objekter med dette tag, så det vil være til glæde for os alle at det bliver vist.
Roger Fra: Claus Hindsgaul [mailto:claus.hindsg...@gmail.com] Sendt: 29. juni 2011 18:18 Til: OpenStreetMap Denmark Emne: Re: [Talk-dk] Visning af cykelstier på OpenCycleMap Hej Roger Det er efterhånden et meget gammelt ønske herfra landet. Jeg skrev i 2009 til Andy og foreslog noget meget lig dit forslag (evt. blot at bruge samme farve for lane og track). Her er hans svar fra dengang. Et år efter skrev jeg og spurgte efter status - og fik at vide at han havde travlt med administrative server-udfordringer, men at den stod øverst på listen. Den forklaring, du har fået, er ny for mig. Jeg kan faktisk ikke komme på hvem der skulle ønske at cycleway=track slet ikke var synligt Hvordan kan vi overbevise ham om, er der har været konsensus i DK i lang tid nu? Claus fra Billede fjernet af afsender.Andy Allan a...@gravitystorm.co.uk til Billede fjernet af afsender.Claus Hindsgaul dato Billede fjernet af afsender.17. dec. 2009 12.10 emne Billede fjernet af afsender.Re: Cyclemap cycleway=track Hi Claus, Rendering cycleway=track on the cyclemap is a common request from OSM members in Copenhagen - there's clearly a lot of people like you who want to see it happen! I've got it on my todo list, and it will hopefully be added in the next few weeks. Cheers, Andy Den 29. jun. 2011 13.15 skrev Roger Christensen <roger.christens...@gmail.com>: Hej alle i DK med interesse i cykelinfrastruktur, Jeg har på OpenStreetMap Forum spurgt hvorfor OpenCycleMap ikke viser cycleway=track ligesom cycleway=lane http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=12777 og svaret fra Andy Allan er, at det har der været en masse diskussion om, så det har han ikke prioriteret. Så vidt jeg kan se i arkivet har I nået en konklusion, som skrevet på http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Cykelstivejledning som i høj grad følges i DK. Jeg synes derfor vi skal opfordre Andy til at prioritere dette. Jeg har foreslået det mest simple, at bruge samme visning for cycleway=track som allerede brugt for cycleway=lane alternativt kunne man f.eks. bruge en lysere blå til cycleway=lane, så man kan se forskel. Hvad siger I? Hilsen Roger _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk -- -- Civilingeniør ph.d. Claus Hindsgaul Studsbøl Alle 81 DK-2770 Kastrup
<<~WRD000.jpg>>
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk