Pt. eksisterer i databasen en række kommunegrænser på Sjælland importeret
fra DAGI. Disse imports blev foretaget under brugerkontoen OpenSOVS.
Jeg foreslår at vi sletter dem, af følgende grunde (i rækkefølge fra mest
til mindst vigtigt):
1. Vi har aldrig fået afklaret situationen mht licensen på data fra DAGI i
forhold til OSM.
2. Importen var af tvivlsom kvalitet rent teknisk (overlappende grænser
benytter ikke de samme noder osv)
3. Brugerkontoen bag importen har ikke accepteret ODbL/CT
Desuden kan det godt lade sig gøre for os at lave vores egne
kommunegrænser. I Midtjylland har vi på baggrund af den tilgængelige data
fra adressepunkter samt Fugro luftfotos fået tegnet acceptable
kommunegrænser for i hvert fald Horsens, Odder, Århus og Hedensted
kommuner (muligvis flere). Det er naturligvis ikke samme datakvalitet som
DAGI har, men lidt har også ret.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Denmark/Da:Administrative_boundaries
En sidebemærkning - er der nogen der ved hvordan det er mest rigtigt at
angive grænserne i forbindelse med kyststrækninger? Jeg har lagt mærke til
at DAGI lader kysten være grænsen - hvad gør vi? Hvad er korrekt ifølge
lovgivningen?
--
Jonas Häggqvist
rasher(at)rasher(dot)dk
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk