Problemet er den engelske beskrivelse af et track. Det lægger op til en vej af så dårlig kvalitet, at kun traktorer eller 4-hjulstrækkere kan køre der. Det passer dårligt med de fleste danske skovveje. De er jo typisk blot en grusvej, mere eller mindre magen til dem i mange sommerhusområder. Nogle må man køre på, andre kræver at man ikke er "uvedkommende" m.m. I så fald er det det, man bør tagge. hilsen Uffe Soren Johannessen wrote: Hvorfor er der forviring mit billede? Det viser da track fra skov, det er fra Mapillary og viser geotagget billede sekvens inde fra Færgelunden (skov) og der er ingen boede huse på det vejsegment eller i skoven for den sags skyldBilleder der ligner ja vi ser ofte dem i sommerhuse områder med samme fysiske struktur/udformning (Se fx billede fra sommerhusområde http://www.mapillary.com/map/im/QG4JOn4Xwr8LNigWvLZIBg ) , her kan man så vælge residential og indkørsler ned til gårde kan så tagges highway=service service=driveway - de ligner som regel det vist fra billederne. vh Søren 2014-12-23 12:30 GMT+01:00 Uffe Kousgaard <uffe.kousga...@routeware.dk>:Jeg mener, at en del af forvirringen er både det billede du har linket til nedenfor, men også billedet på wiki'en: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack Ingen af de 2 veje er begrænset til traktorer eller 4-hjulstrækkere, som beskrevet. Begge viser veje, som sandsynligvis er den alm. adgangsvej til huse på landet og jeg ville da ikke være bange for at tage min alm. bil med. Måske ikke lige i snevejr, men ellers. hilsen Uffe Kousgaard Soren Johannessen wrote:Hej alle sammen Track vil jeg sige er dette her (fra Mapillary) som ses i billedet http://www.mapillary.com/map/im/uswhSEvyrQMOjrf95SqcQw vh Søren Johannessen_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk |
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk