2. februar 2017 kl. 23.45 skrev Jørgen Elgaard Larsen <j...@elgaard.net>: > Morten Rüsz skrev: >> I den forbindelse forsøger vi at finde ud af, om det er muligt >> at opdatere hastighedsgrænserne ved at indlæse dem, frem for at skulle >> opdatere dem manuelt.
En mere realistisk tilgang er måske at få lavet et kortlag der viser hastighedsgrænser så folk manuelt kunne opdatere ud fra det? Hvis vi havde sådan et med hastigheder ifølge kommunen og et ifølge OSM, kunne man sikkert nogenlunde hurtigt få rettet forskellene til. Personligt rettede jeg gerne hastighedsgrænserne i mit nabolag, men jeg mangler et datagrundlag at gøre det ud fra for jeg har ikke mulighed for selv at køre rundt og kigge. (Og ja, man skal være varsom når man tegner kort fra lænestolen og kun rette i områder hvor det er åbenlyst at der ikke er nogen der har været ude og kigge på det.) Ole _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk