Risto H. Kurppa kirjoitti: >2008/8/18 Mikko Rauhala <[EMAIL PROTECTED]>: >> 1. Kuinka kauan pääkaupunkiseudun kartoittaminen OSM:ään on kestänyt? Kauas tätä olikaan aktiivisesti tehty? Itse nysväilin viime >> loppuvuodesta lähinnä asioita. Saanee kaivettua tietokannasta...
>Joo, luulisi että jostain löytyy tietoa tästä. Mielenkiintoista olisi tietää koska 'aktiivikartoitus' on alkanut, ensimmäisiä kokeiluita ei voitane vielä 'vakavaksi reitittelyksi' laskea. Ihan hatusta >heittäisin että 2-3 vuotta mutten edes tiedä OSM:n ikää. Eli ei mitään perusteiluita noille numeroille. Riivin esille muutama päivä sitten Geofabrikista haetusta tiedostosta Finland.osm.bz2 esiin kaikki rivit, jossa esiintyy teksti user=, pilkoin tuloksen node- ja way-tiedostoiksi, jotka puolestaan luin sisään Access-tietokannaksi. Nodeja oli muuten yli kaksi miljoonaa, tarkasti sanottuna 2030510. Ensimmäisiä nodeja ovat tallentaneet ranskalainen user=sxpert (25. kesäkuuta 2005 alkaen) ja ruotsalainen user=LA2 5. heinäkuuta 2005 alkaen, mutta tässä julistetaan nyt todennäköisesti Suomen ensimmäinen OSM-node: <node "id=""13887279""" "timestamp=""2006-08-23T08:42:21Z""" "user=""onion""" "lat=""60.4472577""" "lon=""22.2857475""/>" Eli ensi viikonloppuna, lauantaina aamulla ennen yhdeksää Suomen OSM täyttää kaksi vuotta. Käykö joku pystyttämässä "historic=monument":in tuolle paikalle? Vuosipäivää voidaan ehkä juhlistaa myös sillä, että highway-tagilla merkittyjen teiden yhteispituus YKJ-koordinaatistossa laskettuna ylittää 100000 kilometriä. Tämä näyttäisi tasaisen vauhdin taulukon mukaan tapahtuvan kyllä vasta ensi viikon puolella. Vanhin tällä hetkellä elossa oleva suomalaisen käyttäjän tekemä tie on tehty 4. joulukuuta 2007 (user:onion). LA2:lta on muutama tätä vanhempi tie jäljellä. Seuraavassa lisää Finland.osm:sta kerättyä triviaa. Sen mukaan Suomen OSM näyttäisi olevan tehty varsin pienellä porukalla, mikä ei kuitenkaan ole ihan koko totuus. Kärkipään tekijöille siirtyy tässä aineistossa myös paljon alun perin muiden tekemää työtä, koska vain viimeisen koskettajan nimi näkyy, ja muutokseen riittää esimerkiksi uuden noden lisääminen tieden risteävän tien solmuttamista varten. Node-tilastot ovat tässä mielessä luotettavampia. Eipä sillä että pelkästään nodejen määrä ratkaisisi. Yksi grilli-kioski oikealla paikalla voi hyvinkin olla arvokkaampi tieto kuin sata tuhatta pistettä rantaviivaa. Ja tässä luvattuja tilastoja: - "way" -kohteita on 129278 kappaletta, ja niitä on ollut tekemässä 305 käyttäjätunnusta. - 26 käyttäjällä on viimeinen leima yli tuhannella way:llä - 43 käyttäjällä on yli 500 way:tä - 83 käyttäjällä on yli 100 way:tä - 182 käyttäjällä on yli 10 way:tä - nodeja on 2030510, ja ne ovat peräisin 362:lta käyttäjätunnnukselta - näistä yli puolet on kuuden käyttäjän nimissä - 93 käyttäjällä on yli 1000 nodea - 122 käyttäjällä on yli 500 nodea - 189 käyttäjällä on yli 100 nodea >> 2. Miten järjestäytynyttä kartoitus on ja onko Suomessa pidetty esim. organisoituja kartoitustapahtumia? > Tietoa kellään? Jos ei, niin voinee olettaa ettei kovin > järjestäytynyttä ;] > Käsittääkseni ei kovin järjestäytynyttä, pl #osm.fi -irkkikanavaa ja tätä > listaa. Tietääkseni tapahtumia ei ole pidetty mutta niiden > järkkääminen olisi kyllä hyvä juttu ja alustavaa keskustelua on käyty moisen järjestämisestä. Sopisi mainiosti maantieteen ainejärjestöjen tai postinjakajien virkistyspäivän ohjelmaan. >> 2. Kuinka paljon aktiivisia kartoittajia on >> pääkaupunkiseudulla/Suomessa? >> Tän saanee OSM:stä ulos jollain aktiivisuuden määritelmällä... > Ei mitään käsitystä mutta jos joku luku olisi pakko sanoa niin > arvaisin että pk-seudulla 15-20, koko suomessa 40. Mutta jos joku guru voisi tietokannasta kaivaa.. Löytyisikö jotain käyttäjäkohtaisia muokattujen tai lisättyjen nodejen määrää listana.. Se on hyvä arvaus. Koko maan luku on ehkä mieluummin 50. Tein kaksi shapefilea, highway=cycleway ja highway=footway, kkj2-projektioon ja lähetin ne YTV:lle. Sillä tavalla pystyvät kuulemma helpoimmin vertaamaan OSM:n ja omia tietojaan. Jukka Rahkonen _______________________________________________ talk-fi mailing list talk-fi@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-fi