On Wed, 24 Sep 2008, Jani Patanen wrote: > Olen hieman kokeillut JOSMia ja huomioni on kiinnittänyt se seikka, että > aivan kuin JOSM ei esittäisi dataa suoraan ylhäältä päin, vaan hieman > viistossa projisioutuna, ts. luonnossa ja kartalla olevat rakennukset > näkyvät JOSMissa suunnikkaina (ts. kaikki kulmat eivät ole 90 astetta).
JOSMin asetuksissa on oletuksena EPSG:4326 -projektio joka vähänkään kauempana päiväntasaajasta näyttää "litistetyltä". Vaihda se Mercator-projektioksi (Edit - Preferences - Map settings (3 ylhäältä) - Projection method) niin mittasuhteet tasoittuvat. > http://wiki.openstreetmap.org/index.php/WikiProject_Finland sisältää > tagiesimerkkejä joita käyttää. Kevyvyenliikenteenväylästä tuolla on mm. > käytetty tagia cycleway=track. JOSM ei moista tagia tuntunut sisältävän. Tärkein tagi pyörätielle on se highway=cycleway ja cycleway=track vain kertoo lisätietoa ("tämä on erillään ajoradasta"). Voit lisätä käsin mitä tahansa tageja valitulle kohteelle kohteen ominaisuudet (properties) -paneelin "Add"-napilla. JOSMin valikoista löytyvät valmiit vaihtoehdot ovat mieltymyksistä ja tottumuksista riippuen vain nopeampia tai hitaampia valita - ja välttävät kirjoitus- sekä muistivirheet. -- Lauri Kytömaa ----------- Leppäsuonkatu 7 A 32 [EMAIL PROTECTED] ----------- 00100 Helsinki http://www.iki.fi/lkmaa/ --------- 040-7580434 _______________________________________________ talk-fi mailing list talk-fi@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-fi