Kan kanske löna sig att kasta med en lämplig source-tag samt en note om att det är banvall konverterad till cykelväg. Lätt annars att den ryker igen om någon är oförsiktig med "fåtöljkartläggandet" :)
/Joakim On 17 nov 2011, at 17:38, Andreas Vilén wrote: > Hmm, som sagt, hade inte kollat datan ordentligt... Användaren hade > visst raderat highway=cycleway från vägarna, så jag återställde det. > Förhoppningsvis löser det renderingsproblemet. > > /Andreas > > 2011/11/17 Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: >> Jag har märkt att någon i östra delarna av Lunds kommun har ersatt >> cykelvägstaggar med taggar för övergiven järnväg. Detta handlar om >> järnväg som senare byggts om till cykelväg. Bör inte dagens användning >> övertrumfa historisk användning? Just nu är den dubbeltaggad, och det >> går väl att leva med, men den verkar renderas som övergiven järnväg i >> Mapnik. Se >> http://www.openstreetmap.org/?lat=55.66214&lon=13.35938&zoom=17&layers=M >> >> Delar av den saknar även korsningar med övriga vägar, vilket har >> funnits med tidigare, men jag har inte kollat igenom all data än. >> >> /Andreas >> > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se