Tittade på den och jag tyckte också det såg bra ut. Bra jobbat. :) MvH Tobias
Den 4 juni 2012 19:37 skrev Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: > Jag gjorde slag i saken och återställde kustlinjen som hade blivit borttagen: > http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11794325 > > Kan kanske lönas att någon annan tar en koll också så den sitter fast i alla > ändar också även om det såg ut att ha blivit OK. Ska kusten flyttas sådär > pass mycket så bör man ha koll på vad man gör samt gärna ha diskuterat det > här på listan också som det gjordes med Mälaren t.ex.. Finns även en hel del > klurigheter längre in i hamnen där man måste bygga multipolygoner och annat > skoj om det ska konverteras till waterway=riverbank. > > Tur att Tobias upptäckte det så snabbt och hoppas den inte hann med i någon > omgenerering av vattenmassor. Inte snyggt när man får fyrkantiga landmassor > ute vid kusten. ;) > > /Joakim > > > On 4 jun 2012, at 19:25, Henrik Rosvall wrote: > >> Antagligen därför min skoterledskarta inte kan rendera havet vid Göteborg... >> http://skoterleder.org/?zoom=9&lat=57.64155&lon=11.84418&layers=B00000TF >> >> Tidigare var det in kille som råkade radera delar av kusten vid inloppet >> till Göteborg så att min karta också spårade ur... han trodde att det bara >> var ändringar som han såg när han raderade massa saker i OSM... hjälpte >> honom att backa tillbaka då, det var inte så mycket ändringar. Nu tycks det >> vara värre, har dock inte haft tid och möjlighet att kolla på detta problem. >> >> /Henrik R >> >> Den 3 juni 2012 20:41 skrev Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: >> Jag anser att http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11745779 >> åtminstone bör få en partiell revert för att återställa >> http://osm.mapki.com/history/way.php?id=24257482 >> >> Sen måste man väl kolla så det inte är sönder efter reverten också samt se >> till att det inte sker pånytt. >> >> /Joakim >> >> On 3 jun 2012, at 19:57, Tobias Johansson wrote: >> >> > Hej >> > >> > Började kolla lite på Älsnabben och Älvsnabbare >> > (kollektivtrafiksfärjor i GBG's hamn. Upptäckte då att det inte finns >> > någon hamn i OSM längre. hela natural=coastline verkar vara borttagen >> > innanför älvsborgsbron. Antar att detta kan ses som korrekt men borde >> > man då inte lagt till någon way för vatten? Kommer inte hela GBG's >> > hamn nu bli land på kartor strax? >> > Sedan kan man fråga sig om det är så bra att flytta ut >> > natural=coastline så långt för många kartor använder väl bara det och >> > inte andra "vatten-element" när man zoomar ut lite? >> > >> > MvH Tobias >> > >> > _______________________________________________ >> > Talk-se mailing list >> > Talk-se@openstreetmap.org >> > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se