resejämföraren (http://kartor.lund.se/resejamforaren/start.htm) ruttar väl på gång och cykelvägar från OSM...
Brita Duve Hansen har nog bra koll.... mvh Henrik ___________________________ Henrik Lundqvist h.lundqv...@gmail.com Den 15 mars 2013 17:11 skrev Martin Holmgren <d95ma...@gmail.com>: > Tack! :-) > > 15 mar 2013 kl. 11:42 skrev Tobias Johansson <t...@mensa.se>: > > > Kul. Ser bra ut :). En liten fråga, tiden till hållplatsen är den > > bestämd av Västtrafiks api också? Tänkte mest om man har en hållplats > > 5 min bort där bussar går en gång i temmen och en hållplats 15min bort > > där de går en gång vart 10min räknar den med att man kan vara villig > > att gå lite länge om men kan komma fram tidigare? > > Ja, sökningen mot Västtrafiks API är koordinat-till-koordinat. Det går att > söka mellan hållplatser också, men jag ser bara begränsningar med det. Man > får ofta fler alternativ när man inte begränsar sig till en viss hållplats, > i synnerhet i områden där det är relativt tätt mellan hållplatserna. Därför > gör jag om även sökningar till hållplatser så att de använder hållplatsens > koordinat (vilket motsvarar att söka på reseplanerare.vasttrafik.se och > klicka i valet "Jag kan gå till en annan hållplats om det ger en snabbare > resa."). > > Så länge man söker mellan koordinater fungerar det som du skriver, > smartare resor som man behöver gå lite längre till visas också. > Optimeringen bygger på att man försöker hitta de snabbaste resorna > inklusive gångtiden i ändarna. Dock visar man också något långsammare resor > om de har färre byten, för att inte bara visa "snabba resor" utan också > "bekväma resor". > > Eftersom jag känner att det här drar åt att bli lite off-topic, så kan jag > istället nämna att en tanke om vidareutveckling som jag leker med är att om > möjligt bättra på uppskattningen av gångtiderna i resans början och slut > genom att gångvägsrutta mot OSM. Får man en kortare gångtid från OSM, > betyder det antagligen att det där finns en gångväg inlagd som saknas i det > vägnät som reseplaneraren använder (NVDB:s bil- och cykelvägar), tänker > jag. I Göteborgsområdet börjar det ju bli ganska bra gångvägstäckning i > OSM, så det vore kul att utnyttja det. > > Är det någon som har erfarenhet av gångruttning på OSM-data? Det verkar > som att CloudMade:s API för detta är vägen att gå, eller finns det andra > bättre vägar? > > Mvh, Martin > > > MvH Tobias > > > > Den 14 mars 2013 17:20 skrev Martin Holmgren <d95ma...@gmail.com>: > >> Hej igen! > >> > >> Var på väg att hi-jacka Tobias tråd, men hejdade mig och skriver ett > separat meddelande istället, även om detta också rör främst oss > västsvenskar på listan. > >> > >> Jag har knåpat lite på bekostnad av nattsömnen och har just släppt en > kollektivtrafiknavigator i beta, som i princip är en mashup av Västtrafiks > reseplanerar-API och OSM:s adressuppslagning Nominativ. > >> > >> Med lösningen – som finns på http://nastaresa.se – kan man hitta nästa > resa till ett resmål (t.ex. hem) med ett enda knapptryck om man först har > sökt på resmålets adress och sedan skapat en genväg och lagt på telefonens > hemskärm eller som bokmärke i webbläsaren. > >> > >> För att ge en återkoppling till användaren om vilken adress resan utgår > från, så gör jag en omvänd uppslagning (koordinat -> adress) mot OSM:s > nominativ baserat på telefonens/datorns position. Jag presenterar det jag > får av fälten gatuadress, nummer, postnummer och ort från Nominativ, och > tycker det har fungerat väldigt bra så här långt. Allt som oftast får man > träff på gatunivå och det ger ju en fullt tillräcklig bild för ändamålet. > Det ger också en liten glädjekick att tillämpa och se resultatet av vårt > gemensamma kartritande. Heja heja! :-) > >> > >> Prova gärna! Lämna feedback eller ställ frågor till h...@nastaresa.se. > >> > >> Mvh, Martin > >> _______________________________________________ > >> Talk-se mailing list > >> Talk-se@openstreetmap.org > >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se