Jag är emot. Jag anser att församlingar i Sverige är en reiligös gräns och inte en administrativ (statlig) gräns. Anser inte att vi borde lägga in den eftersom den inte "passar in" med övriga administrativa gränser heller (pga att den inte är en statlig gräns). Har inget emot att församlingar läggs in men anser att de inte borde vara boundary administrative (och definitivt inte admin_level=?). Anser även att landskap inte borde läggas in som boundary=administrative som också gjorts nånstans. Detta skulle kanske läggas in som boundary=historic/cultural/tourist (värdena gissade jag från wikipedias artikel :) )?). Jag tror att om vi börjar blanda in icke-administratvia gränser i "admin-stukturen" så blir det ännu svårare för människor som inte vet hur den ser ut i Sverige att förstå hur den ser ut..
MvH Tobias Den 22 maj 2013 01:34 skrev Johan Emilsson <johan.emils...@eupi.org>: > Hej, > > Vad räknas församlingar (en: parish) som och hur ska relationerna taggas? > > Hittade det nämligen inte på > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary=administrative > samt att jag inte vet om frågan är tidigare behandlad här i forumet. > > Tittar man på vad som är gjort så här långt i församlingsväg så är > Västernorrlands län klart, samt > delar av Blekinge län. Dessa relationer har taggats med > boundary=administrative, border_type=parish > och admin_level=8 (nivå tidigare oanvänd enligt ovanstående länk). > > Vilka argument för och emot denna taggning finns det? > > /Johan > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se