De platser jag har testat har varit rätt!
Den 3 september 2013 15:35 skrev Karl Wettin <karl.wet...@kodapan.se>: > http://osm.kodapan.se:9998/postnummer/classify/gui.html > > Detta är en samkörning av postnummer från Postens webtjänst och > koordinater från OSM. > > Den är långsam. Äter 1GB RAM så den stackars lilla servern gör inget annat > än att swappa. > > Testa gärna med ställen ni känner till och berätta om den lyckas hitta > rätt eller fel postnummer till platserna ni klickar på. > > Det är lite problem där två postorter möter varandra i tätbebyggt område, > exempelvis gränsen mellan Solna-Sundbyberg. Den som har koll på sådana > områden får gärna klicka och testa. > > Polygonerna kan vara missvisande, det är bara närområdet runt efterfrågade > punkten som är relativt säker. > > > kalle > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se