On Mon, 11 Jan 2016, Andreas Vilén wrote:
1) alla noder, väglinjer och relationer har unika id:n, som man kan se genom
att visa data på webbplatsen (använd verktygen i högerfältet för att hitta
det).
Fältet heter "osm_id", för övrigt om du importera det med osm2pgsql. Till
skillnad från "id" som är det id det har lokalt i din databas.
[referensnummer]
2) inte över huvud taget. Vår data har inget med nvdb:s att göra och vi får
inte använda deras data av upphovsrättsskäl.
De flesta vägar i OSM verkar faktiskt ha en tagg "ref", som är det
officiella vägnumret, till exempel "E 4", "55" eller "C 765" (de första
ofta skyltade, de senare bara i databaser och vissa kartor). Dessa
referensnummer finns i NVDB också. Sen är det inte säkert att det alltid
stämmer; till exempel för vägar med dubbla referenser, tillfartsvägar,
rondeller osv. Plus att OSM:s taggar (eller NVDB!) kan vara inkompletta.
/Per Eric
--
^): Per Eric Rosén http://rosnix.net/~per/
/ p...@rosnix.net GPG 7A7A BD68 ADC0 01E1 F560 79FD 33D1 1EC3 1EBB 7311
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se