Självklart Per. Det jag trodde att Kesper var ute efter var om id-numren på våra vägar, dvs de interna numren i OSM:s databas, hade något med NVDb:s att göra. Vi menade nog olika saker.
MVH Andreas 2016-01-11 16:28 GMT+01:00 Per Eric Rosén <p...@rosnix.net>: > On Mon, 11 Jan 2016, Andreas Vilén wrote: > > 1) alla noder, väglinjer och relationer har unika id:n, som man kan se >> genom >> att visa data på webbplatsen (använd verktygen i högerfältet för att hitta >> det). >> > > Fältet heter "osm_id", för övrigt om du importera det med osm2pgsql. Till > skillnad från "id" som är det id det har lokalt i din databas. > > [referensnummer] > > 2) inte över huvud taget. Vår data har inget med nvdb:s att göra och vi får >> inte använda deras data av upphovsrättsskäl. >> > > De flesta vägar i OSM verkar faktiskt ha en tagg "ref", som är det > officiella vägnumret, till exempel "E 4", "55" eller "C 765" (de första > ofta skyltade, de senare bara i databaser och vissa kartor). Dessa > referensnummer finns i NVDB också. Sen är det inte säkert att det alltid > stämmer; till exempel för vägar med dubbla referenser, tillfartsvägar, > rondeller osv. Plus att OSM:s taggar (eller NVDB!) kan vara inkompletta. > > /Per Eric > -- > ^): Per Eric Rosén http://rosnix.net/~per/ > / p...@rosnix.net GPG 7A7A BD68 ADC0 01E1 F560 79FD 33D1 1EC3 1EBB 7311 > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se