Tack! Jag har granskat lite till och har lite kommentarer.
*I Skåne har jag taggat gårdar med de namn som finns på Ekonomiska kartan. Detta har jag gjort genom att rita en farmyard runt gården och sätta name-tagg på denna. Dessa dubbletter måste det kontrolleras mot. *I städerna ser det ut som att det gjorts ett slumpmässigt urval av stadsdelar. Dessa bör antagligen städas bort, då de naturligtvis inte ska taggas som village eller liknande och datan troligen dubblerar sådant som ligger inlagt med boundary-taggar. *I Lund såg jag att "Norra Fäladen" radbrutits och detta gjort att datan av någon anledning blivit dubblerad, med en place-tagg med namn "Norra" och en med namn "Fäladen". *"Gullåkra" har inte fått träff mot "Gullåkra by", trots att noderna är placerade nästan på varandra. Jag tror det kan finnas en poäng att arbeta med den här datan, men att den tillgängliggörs för nerladdning för användare som med eget omdöme laddar upp datan efter att ha tvättat den i områden de har hyfsad lokalkännedom så de kan bedöma datans lämplighet. Jag tror inte det är lämpligt att importera det här datasetet. On Thu, Jan 16, 2020 at 9:18 PM Grigory Rechistov via Talk-se < talk-se@openstreetmap.org> wrote: > Här är länken till samtliga filer, version 9: > https://drive.google.com/open?id=182NzEuSHM3fuYIVRErp7-GWYhum02UZN > Mappen "regions" innehåller OSM-filer som motsvarar till Lantmäteriets > områdeskoder, i mappen "tiles" blev de delade i mindre rutor. > > I versionen 9 åtgärdade jag även ytterligare förkortningar som träffades, > t ex "V Kroken" blir till "Västra Kroken". > > > Med vänliga hälsningar, > Grigory Rechistov > With best regards, > Grigory Rechistov > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se