> 18 jan. 2020 kl. 00:03 skrev Grigory Rechistov via Talk-se > <talk-se@openstreetmap.org>: > > Hej igen, > Jag har uppdaterat mina skript för att upptäcka och slå samman ytterligare > nodpar som borde vara en nod, t ex "Stora" + "mosse" ska till "Stora mosse" > osv. Det fanns dock bara 5 (fem) noder att korrigera; de är nu taggade med > ett extra nyckelvärde note="Name is merged from parts, recheck it”.
En kommentar från sidolinjen, och utan att vilja lägga mig i diskussionen i stort: Jag har för mig att LMV publicerade textlagren i två uppsättningar: en ”kart”-uppsättning med snygga avstavningar, radbrytningar och så, och en ”GIS”-uppsättning där namnen sitter ihop. Vilket av dem är det du tittar på? Sedan misstänker jag att även ”GIS”-uppsättningen lider lite av att vara ”en karta i shapefile-format”, snarare än en geodatabas — namnen är placerade där det blir snyggt på en 50k-karta, inte nödvändigtvis på den mest representativa punkten. — T _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se