2015.08.06. 17:09 keltezéssel, k...@mayten.sch.bme.hu írta:
Szia,

On 2015-08-06 15:45, Gyulai László wrote:
Értem, akkor első körben elég lesz a radius-os dolgot beüzemelni. A
881 25mbitje majd akkor lesz szűk ha lesz legalább olyan net
elérésünk, az öreg notebookjainkban szerintem nincs is n-es

Nem tudom milyen az infrastrukturatok, de wifin gondolom nem csak az internetet lehet elerni. Szoval ha van belul egy szazas, gigas halozat amin adatot akarsz mozgatni, es meg a wifin is mehetne 25-30 mbit/s sebesseggel - nos akkor a cisco-n at nem fog, csak lassabban.

Az infrastruktúránk szedett-vedett, buta százas switchekkel, úgyhogy ráférne nagyon a fejlesztés. A wifin csak az internetet lehet elérni, szeparálva van, nincs is másra szükség, arra vannak a géptermek. Leginkább az e-napló elérése a cél, vagy ha valamit gyorsan meg akarnak nézni a neten.



cisco nem lehetne jó radius servernek? Mondjuk nem néztem még utána
hogy tudja-e...


Nem, o nem tud radius szerver lenni, tobb okbol sem. Egyreszt mert a cisco a sajat eszkozeinel a TACACS+ -t preferalja a RADIUS-szal szemben (elobbi a sajat zart protokolljuk, licenszelheto, de kb ugyanazt tudja, mint az utobbi, egy lenyeges kulonbseg, hogy elobbi TCP-n, utobbi UDP-n megy). Masreszt azert, mert a cisco termeszetesen arul kulon ilyen szervert, tobbet is (ACS - Access Control Server, CAR - Cisco Access Registrar) jo penzert.
Én is ezt gondoltam, akkor a ciscot hagyjuk.

En alapbol, ha csak egy egyszeru azonositas kell es nincs komoly infrastruktura, akkor freeradius szoktam javasolni. Ha integralni kell windows AD-be, meg csoportok es egyebek vannak, akkor sokkal egyszerubb, ha az MS IAS (Internet Access Server?) megoldasat hasznalja az ember. Regen a server edition-ban ingyen volt, tudasa korlatozott a freeradiushoz kepest, de par kattintassal integralhato, sok munkat meg lehet sporolni vele. Termeszetesen a freeradius is tud LDAP-ot kezelni, de sokkal tobb munka osszerakni.
Nincsenek csoportok és egyebek, de azért át kellene gondolni a dolgot. Egyrészt azt a pár jogosult személyt felveszem, az ok. De ott a gond, hogy vannak vándorló notebookok, amit visznek tanárok órára, és sokszor olyanok akiknél komoly eredmény hogy használja a bekapcsológombot és megnyitja a böngészőt, és egy jelszavas wifi elérés megoldhatalan gátat képezne. Másrészt vannak pályázatos netbookok amik néha előkerülnek (aki azt kitalálta azt azon kéne dolgoztatni, ha nincs legalább dupla óra, de inkább 3 egymás után, akkor nem is érdemes elővenni), és diákok próbálnak rajta valamit csinálni, de azért nem vinném fel azt a 700+ nevet mert lehet hogy az évben egyszer vagy kétszer használná a netbookot. Ezeknél jó lenne, ha a készüléket azonosítaná a rendszer. Most MAC szűréssel mennek, de jobb megoldás elől nem zárkóznánk el.

GyL
_______________________________________________
Techinfo mailing list
Techinfo@lista.sulinet.hu
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.szag.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://sulinet.niif.hu/

Reply via email to