--- In [email protected], "printesarea" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> in tara e o criza politica grava ce poate escalada intr-una sociala.
> 
> avem devoie de mai mult dialog si de mai putine pasiuni in opinii.
> avem nevoie de solutii, nu de probleme.
> s-au aprins discutiile si spiritele, pe forumul lui Basescu e miting
> constant, un fel de chat national in care se vede tensiunea ce o
> simtim cu totii aici si o intuiti si voi acolo, departe.
> 
> poate totusi nu atat de departe...
> aveti experienta altor sisteme, care functioneaza. aveti un ochi
> limpede si puteti intelege actualitatea mai rational poate, decat
> dinauntru.
> 
> fiti un sfetnic bun pentru cei ramasi acasa. informati-va si
> participati la dezbateri, la polluri, la decizii.
> 
> poate vom putea respira candva si in tara asta un aer curat.
>  
                             Dragi romani
In tara nu este nici o criza politica.Guvernul si parlamentul lucreaza 
in program normal.Politic este o diferenta de opinii intre un partid
micut(vezi alegerile si procentajul obtinut de PD)o mana de deputati
si senatori PLD si de cealalta parte restul parlamentului cu 12mil de
voturi in spate.
Toate manifestarile publice pro Basescu sunt si campanii electorale
pentru PD si PNL care sunt disperati ca daca nu ramane Basescu la
Cotroceni (adica presedinte)raman fara locomotiva care i-a adus in
parlament,fara posturile de consilieri prezidentiali(vezi
Stolojan,Macovei etc)si raman in afara parlamentului la viitoarele
alegeri anticipate sau nu.
Ca sa nu fie divergente violente de opinii in strada explicati toti
cei de pe site populatiei Romaniei(pensionarilor,taranilor,in special)
ca nu Presedintele Romaniei mareste pensiile,salariile,nu Presedintele
Romaniei da case sociale.
Ca nu Presedintele Romaniei face politica guvernului si a
parlamentului.Ca nu Presedintele Romaniei face justitie in Romania.
Presedintele nu poate face nimic pentru populatie nici bine nici rau
si e mincinos cel ce sustine acest lucru.
Daca vrea sa faca tot ce sustine in campania electorala(ilegala pana
la publicarea suspendarii in Mon Oficial-si a PD si PLD de asemenea)
trebuie sa schimbe Constitutia Romaniei si sa devenim republica
prezidentiala sau regat.
Atunci va fi mai bine pentru Romania?Sa hotarasca un singur om soarta
tarii si sa nu poti sa-l schimbi decat la 4-5 ani?Sa nu existe nimeni
care sa-l poata atentiona la derapaje,sa aiba un partidulet (PD)unic
si pe viata care sa faca guvernul 4-5 ani,si un alt partidulet(PLD)
care sa-l consilieze (fara nici un alt interes decat binele Romaniei?)?
Faceti campanie pentru votul uninominal sa avem un parlament si
parlamentari care depind la 4 ani de voturile noastre,care daca dorm
in parlament,nu fac ce au promis ca persoane in campanie electorala
pot fi schmbati de electorat fara sa-i poata salva partidul din care
fac parte,pe liste,pentru un nou mandat de stat degeaba si de incasat
sume enorme din bani publici pentru "activitatea prestata"
Sa avem un parlament care munceste cu adevarat pentru noi,electoratul
dar care poate sanctiona ori de cate ori este nevoie Presedintele cand 
isi depaseste atributiile constitutionale,cocoloseste la Cotroceni un
alt parlament mai micut,un alt guvern,format din personaje frustrate
si revansarde care au avut ghinionul sa nu aiba puterea,pe care nu-i
asa o doresc pentru "binele tarii"pentru "dreptate si adevar"
Cata vreme vom avea structuri paralele unele legale si constitutionale
si altele ilegale create artificial de "presedintele jucator"Basescu
vom avea tensiuni politice si sociale chiar generate de dezinformare,
de ignoranta majoritatii electoratului care nu stiu in general ce
poate face Presedintele pentru ei si ce nu poate chiar daca joaca pe
scena politica si nu numai.
Si care electorat in majoritatea lui(deocamdata)vor un tatuc simpatic
golanas,smecheras ,roman de al lor,popular,care sa cante,sa
danseze,sa-i bata pe burta,sa le ia copiii in brate etc.
Nu uitati ca acest electorat era gata sa linseze pe toti care nu erau
cu Iliescu,alt exponent al lor "tovaras si preten"dar de alta calitate
decat Basescu-bunicutul asezat,gospodar si sfatos.
Deci explicati peste tot ce este Presedintele Romaniei,ce rol are,ce
poate si ce nu" ce este Parlamentul Romaniei ce trebuie sa faca si ce
nu,ce este Guvernul Romaniei etc.Cum pot fi schimbati legal , cand
mint si cand spun adevarul in campanie electorala cand le promit tot
felul de lucruri fara acoperire si care nu depind de ei ci de
majoritatea voturilor din Parlament(deocamdata,dar cine stie ,cu
ambitiile lui Basescu?)de coeziunea si bunacredinta a parlamentarilor
care nu au fost din pacate alesi pe vot uninominal dar care cred sunt
speriati de aceasta perspectiva.
Asociatiile nonprofit,societatile"civile"(nu militare) care au
"organizat spontan"mitingul pentru Basescu si PD probabil ca nu stiu
ca nu pot face politica in numele asociatiilor ONG-conform legii
si care in cazul deturnarii scopului si obiectivelor propuse si
declarate la Primarii  adunari publice,mitinguri raspund in fata legii
 Apropos ,auzisem ceva ca scop al acestui miting despre un Bucuresti
curat sau in genul asta.Nu am auzit nici un discurs despre acest lucru
pe Realitatea (besesciana)TV care de cateva zile militeaza public pt
Basescu,chemand oamenii in Piata Universitatii unde pentru ei se afla
zi si noapte Tatulici care ii va da la tilivizor cu omagiile lor aduse 
dragului nostru conducator.
Mirosea a mancare arsa in Bucuresti(uitata de gospodine pe foc)a inimi
parjolite de ingrijorare dar si de dragoste pentru "iubitul nostru
conducator.Se mai auzeau ragetele "artistilor"probabil din Ferentari
care cantau animalic despre Romania(asa cum o vad ei)o piata
profitabila pentru suse ,manele si mici gainarii.O Romanie in continua
campanie electorala dn care sug avizi si editorii si tipografii,si
"hartistii"si "artistii,si "societatea civila"care se "implica"
si oamenii de cultura deveniti agenti electorali si care muncesc sa
nu-si piarda pomenile de la buget,pentru un "trai mai bun"care sa le
permita sa-si tipareasca manualele scolare si literatura de proasta
calitate uneori si inutile pe care o lauda intre ei ,pe care o citesc
tot ei dar pentru care incaseaza substantial
De o parte un mic fragment din Romania-Basescu si PD-o mana intinsa ca
a lui Lenin de cealalta parte restul Romaniei,intregul.
Alo,aloo,"treceti la locurile voastre tovarasi"
          Constantin Morosanu

> 
> 
> o tanara speriata dar increzatoare
>




***Apeluri umanitare
George Cuzuc:        website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm  
Emilia Baba-Paun:   website http://www.help-ema.puls-il.ro


-------------------------------------------------------------
**[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu"
-------------------------------------------------------------
http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa
 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/

<*> Your email settings:
    Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join
    (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
    mailto:[EMAIL PROTECTED] 
    mailto:[EMAIL PROTECTED]

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 

Raspunde prin e-mail lui