13.03.2006.

KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU DEMOKRATSKE STRANKE SRBIJE

MILOŠEVIĆA SAHRANITI CIVILIZOVANO

 

Portparol DSS Anreja Mladenović je rekao da ne vidi razlog zašto bi DSS bio protiv sahrane u Srbiji


Portparol Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović rekao je danas da od smrti Slobodana Miloševića ne bi trebalo praviti političko pitanje, dodajući da bi Miloševićevoj porodici trebalo prepustiti donošenje odluke o mestu gde će biti sahranjen bivši predsednik Srbije i SRJ.

"Smrt Slobodana Miloševića u pritvoru Haškog tribunala, za DSS ne može predstavljati mešanje politike u taj događaj, jer je za nas priča sa Miloševićem i njegovom politikom završena 5. oktobra 2000, kada su DOS i Vojislav Koštunica pobedila na izborima", rekao je Mladenović na konferenciji za novinare.

On je istakao da DSS smatra da bi pitanju sahrane Miloševića trebalo pristupiti civilizovano i dodao da bi jedna životna priča, ma kakva ona bila i ma kakve posledice ostavila za sobom, trebalo civilizovano da se završi.

Mladenović je naglasio da će o vremenu koje je za nama istorija dati konačan sud i da će to biti relevantnija ocena od one koju mogu da daju savremenici.

"Na pitanje sahrane trebalo bi da se gleda kao civilizacijsko, a ne kao na pitanje detabilizovanja političkih prilika u Srbiji", kazao je Mladenović.

Mladenović je rekao da su sve priče o dogovorima Vlade i SPS o sahrani Miloševića "na nivou spekulacija" i dodao da će tek posle odluke porodice o tome gde će Milošević biti sahranjen, moći nešto konkretnije da se kaže i da bi odgovor na to pitanje onda trebalo potražiti od nadležnih državnih organa.

Odgovarajući na pitanje novinara kakav je stav DSS o tome da Milošević bude sahranjen u Srbiji, Mladenović je kazao da ne vidi razlog zašto bi DSS bio protiv sahrane u Srbiji, dodajući da nije čuo da je neko protiv toga.

Govoreći o izjavama čelnika SPS o mogućnosti da izađu iz Skupštine Srbije, ako Milošević ne bude sahranjen u Srbiji, Mladenović je rekao da to ne bi trebalo stavljati u kontekst politike i na taj način dovoditi u pitanje funkcionisanje vlade.

On je, komentarišući zahtev advokata porodice Milošević Zdenka Tomanovića, koji je podneo sudu zahtev da se protiv Mirjane Marković ukine optužnica, kazao da kakavu god sud odluku donese, ona mora biti poštovana.

Mladenović je rekao da država očekuje pun izveštaj od Haškog tribunala kako je umro Milošević, a odgovarajući na pitanje da da li će biti isporučivanja haških optuženika u međuvremanu, rekao je da Srbija sarađuje sa Hagom, da državni organi i dalje rade, ali da država očekuje dvosmernu saradnju.

 

13.03.2006.

RAZGOVOR KOŠTUNICE SA DELEGACIJOM OEBS-A

STATUS KIM ZASNOVATI NA POŠTOVANjU MEĐUNARODNOG PRAVA

 

Koštunica je posebno ukazao na težak položaj srpske zajednice na Kosovu i Metohiji kojoj su uskraćena osnovna ljudska prava


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica upozorio je u ponedeljak, 13. marta, da bi svako eventualno nametnuto rešenje za Kosovo i Metohiju imalo ozbiljne posledice i da se to, zapravo, ne bi ni moglo nazvati rešenjem.

On je u razgovoru sa delegacijom OEBS-a, u kojoj su bili šefovi misija i predstavnici više od 25 zemlja te organizacije akreditovani u Beču, rekao da je potrebno da dve strane kroz dijalog i kompromis dođu do sporazumnog rešenja za Kosovo i Metohiju.

Kako je saopštila vladina kancelarija za saradnju sa medijima, Koštunica je naglasio da rešenje za status Kosova i Metohije mora da se zasniva na poštovanju međunaradnog prava, pre svega principu očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država.

Predsednik Vlade Srbije je ocenio da je dobro što su u Beču započeli direktni razgovori o decentralizaciji na Kosovu i Metohiji, ukazavši da taj proces treba da se nastavi, kao i da je potrebno da se razgovara i o drugim važnim temama.

Koštunica je posebno ukazao na težak položaj srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, kojoj su uskraćena osnovna ljudska prava i naglasio da se nije odmaklo u sprovođenju standarda na Kosovu i Metohiji, što je konsatovano i u Izveštaju Kaja Eidea.

Premijer je rekao da je za Vladu Srbije od izuzetnog značaja poštovanje nacionalnih manjina i da je velika pažnja usmerena na unapređenje njihovog položaja.

On je ukazao da su u Savetu Vlade Srbije za nacionalne manjine zastupljeni predstavnici 13 nacionalnih zajednica koji aktivno učestvuju u radu Saveta i donošenju odluka koje si tiču svih pitanja vezanih za položaj nacionalnih zajednica u našoj zemlji.

Predsednik Vlade Srbije je u razgovoru istakao čvrstu opredeljenost za evropske integracije, gde su već učinjeni značajni koraci.

Koštunica je rekao da je državna zajednica najbolji okvir za pristupanje u EU, što je i stav Brisela, i da nije dobro da se u jeku integracija na Balkanu odvijaju dezintegracioni procesi.

 

13.03.2006.

SUSRET KOŠTUNICA - ŠOMOĐI

NEOPHODAN KOMPROMIS O KOSMETU

 

Šomođi je izrazio zahvalnost Vladi Srbije na značajnoj pažnji koju je posvetila položaju mađarske nacionalne manjine u Vojvodini


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ukazao je u ponedeljak,13. marta, u razgovoru sa ministrom inostranih poslova Mađarske Ferencom Šomođijem, na neophodnost da u razgovorima o budućem statusu Kosova i Metohije dve strane dođu do kompromisnog rešenja.

On je istakao da to rešenje treba da se zasniva na poštovanju osnovnih principa međunarodnog prava, a to je očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država, saopštila je vladina kancelarija za saradnju sa medijima.

Premijer Srbije je istakao da je posebno važno voditi računa o stabilnosti u regionu i naglasio da bi svako nametnuto rešenje imalo nesagledive posledice.

Šomođi je rekao da je potrebno pronaći pravedno rešenje za Kosovo i Metohiju i takođe istakao da je tokom pronalaženja rešenja veoma važno voditi računa o stabilnosti u celom regionu. On je dodao da je Srbija ključni faktor stabilnosti u regionu.

Šomođi je naglasio da je "apsolutno neophodno" da se ispune standardi na Kosovu i Metohiji, omogući sprovođenje decentralizacije i da se obezbedi poštovanje osnovnih ljudskih prava.

Ministar inostranih poslova Mađarske je preneo da Mađarska snažno podržava pristupanje državne zajednice Srbija i Crna Gora Evropskoj uniji.

Koštunica i Šomođi su na sastanku istakli da su odnosi Srbije i Mađarske veoma dobri, da su ekonomski odnosi u usponu, a položaj mađarske nacionalne manjine u Vojvodini vidno unapređen.

 

12.03.2006.

POVODOM TROGODIŠNjICE SMRTI ZORANA ĐINĐIĆA

KOŠTUNICA POLOŽIO VENAC


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica i članovi njegovog kabineta odali su u nedelju, 12. marta, počast ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću ispred zgrade Vlade.

Koštunica je na trogodišnjicu od smrti bivšeg premijera Srbije ( 2001 – 2003) položio venac na spomen ploču koja se nalazi na mestu gde je Đinđić ubijen 12. marta 2003.

 

11.03.2006.

POVODOM SMRTI SLOBODANA MILOŠEVIĆA U HAŠKOM ZATVORU

KOŠTUNICA: TRAŽIMO IZVEŠTAJ O SMRTI

 

U našem narodu se poštuje običaj da se u ovakvom trenutku političke i sve druge razlike ostavljaju po strani, istakao premijer


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u subotu, 11. marta, da izražava žaljenje zbog smrti nekadašnjeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića i najavio da će od Tribunala tražiti izveštaj o tom događaju.

"U našem narodu se poštuje običaj da se u ovakvom trenutku političke i sve druge razlike ostavljaju po strani", rekao je Koštunica.

Srpski premijer je izrazio saučešće porodici Slobodana Miloševića i Socijalističkoj partiji Srbije, čiji je Milošević bio lider.

"Vlada Srbije će zatražiti od Haškog tribunala detaljan izveštaj o ovom tragičnom događaju", rekao je Koštunica.

 

10.03.2006.

REAGOVANjE DSS POVODOM IZBORA AGIMA ČEKUA ZA PREMIJERA KOSMETA

ŠAMAR PRAVDI I PRAVIČNOSTI

 

Izbor Agima Čekua samo može produbiti krizu na Kosmetu, istakao portparol DSS


Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović oštro je osudio u petak, 10 marta, izbor Agima Čekua za kosovskog premijera i ocenio da to predstavlja "šamar pravdi i pravičnosti".

"Nečuveno je da neko ko je osumnjičen za brojne ratne zločine i za kim je izdata međunarodna poternica postane predsednik vlade. Ovakav potez i prihvatanje međunarodne zajednice je u stvari šamar koji su sami sebi naneli tim rešenjem", rekao je Mladenović.

Portparol DSS rekao je da je sada moguće upitati da li bi bilo prihvatljivo ako bi Srbija u svom pregovaračkom timu za budući status Kosova imala nekog osumnjičenog za ratne zločine i kakvu bi to reakciju izazvalo.

"Izbor Agima Čekua samo može produbiti krizu na Kosmetu i pogoršati iovako nestabilne političke prilike", rekao je Mladenović.

Čeku je izabran za premijera na predlog Alijanse za budućnost Kosova, koja je prethodno od Bajrama Kosumija zatražila da podnese ostavku na tu funkciju. Čeku je predao dužnost komandanta Kosovskog zaštitnog korpusa svom zameniku Sulejmanu Seljimiju.

 

10.03.2006.

REAGOVANjE VLADE SRBIJE NA STAV BRITANSKOG MINISTRA O KOSMETU

BRITANIJA TREBA DA POŠTUJE MEĐUNARODNO PRAVO

 


Pravno nasilje i kršenje međunarodnog prava za Srbiju nikada nije i neće predstavljati realnost, rekao je u subotu, 11. marta, direktor kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima Srđan Đurić povodom izjave šefa diplomatije Velike Britanije Đoka Stroa o budućem statusu Kosova.

"Nama bi bilo veoma drago kada bi videli da i Velika Britanija poštuje osnovne principe međunarodnog prava i da poštovanje tih principa predstavlja realnost", rekao je Đurić agenciji Beta.

On je naglasio da je to "jasan odgovor Vlade Srbije" na stav Džeka Stroa o Kosovu.

Stro je ocenio kao "gotovo neizbežan" proces približavanja Kosova nezavisnosti i rekao da bi Srbija trebalo da prihvati tu "realnost", prenele su svetske agencije.

 

10.03.2006.

SUSRET KOŠTUNICA –SITERIN

POBOLjŠAN PRIVREDNI AMBIJENT

 

Srbija je veoma dobro mesto za ulaganje


Srpski premijer Vojislav Koštunica preneo je 10. marta u Beogradu visokoj delegaciji "Sosijete ženeral grupe" uverenje o značajno unapređenom privrednom ambijentu i zainteresovanosti stranih kompanija za poslovanje u Srbiji.

U razgovoru sa delegacijom "Sosijet ženeral grupe", koju je predvodio generalni direktor Filip Sitern, Koštunica je naveo i da su međunarodne finansijske institucije prošle godine proglasile Srbiju za lidera u sprovođenju reformi..

Premijer je istakao da je, na predlog vlade, donet veliki broj sistemskih zakona, među kojima su i oni kojima se uređuje oblast poslovanja, te da su otklonjene administrativne prepreke za strana ulaganja.

Sitern je izrazio zadovoljstvo dugogodišnjim poslovanjem "Sosijete ženeral banke" u Srbiji i naglasio da je Srbija veoma dobro mesto za ulaganje, navedeno je u saopštenju.

On je takođe kazao da je poslovni ambijent u Srbiji unapređen i da su doneti značajni zakoni, poput Zakona o hipoteci.

Sitern je izrazio očekivanje da će i druge značajne inostrane kompanije slediti primer "Sosijete ženeral grupe" i investirati i poslovati u Srbiji.

U razgovoru je učestvovao i ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić.

 

Informativna služba DSS

 

Одговори путем е-поште