Title: Message
Ministar Vladan Batić o penzionisanju 35 sudija

Nije haranga, već bitka za odgovorno pravosuđe

Dokaz neažurnosti sudova Batić vidi u mnoštvu krivičnih prijava protiv "zemunskog klana" i nijednom pritvorenom

BEOGRAD - Skupština Srbije usvojila je juče set izmena četiri pravosudna zakona među kojima je najviše polemike izazvao Zakon o sudovima. Na osnovu njega, Skupština je juče brzopotezno penzionisala 35 sudija opšte nadležnosti, među kojima i sedmoro sudija Vrhovnog suda Srbije.

Obrazlažući takvu odluku, ministar pravosuđa Vladan Batić je rekao da u tom potezu nema nikakve samovolje, hira i harange, niti želje da se "disciplinuje pravosuđe", već da je reč o potrebi da se i u pravosuđu ustanovi princip odgovornosti. Batić je ocenu o neažurnosti sudova i pojedinih sudija ilustrovao najsvežijim primerom iz kog se vidi, kaže, da je protiv "zemunskog klana" podneto mnogo krivičnih prijava, ali da niko od njih zbog toga nije pritvoren.

- Iz izveštaja koji je preda mnom vidi se da su oni osumnjičeni za veliki broj ubistava, otmica, trgovinu ljudima i narkoticima ali da im se zbog toga ništa nije dogodilo, rekao je Batić i dodao:
- Obračunaćemo se s kriminalcima i biće u Srbiji pravde, pa makar svet propao.

Tokom rasprave o setu pravosudnih zakona, opozicioni poslanici su uputili mnoge kritike na račun sudova ali i Ministarstva pravde. Smatraju, međutim, da je gest penzionisanja sudija neustavan kao i da se izvršna vlast meša u sudsku.

Radikali su navodili da vlast zapravo ne zna šta hoće, pošto je u protekle dve godine već tri puta menjala te zakone i zamirili što ih niko nije slušao kada su upozoravali na izbor pojedinih sudija i zakonskih rešenja.

Podsetili su skupštinsku većinu da je paket pravosudnih zakona pre dve godine predložio DSS, a da je zapravo tvorac tih zakona bio član JUL-a, inače pomoćnik bivšeg ministra pravde Aranđela Markićevića (Zoran Balinovac). Tada vam je, kažu radikali, odgovarala trgovina oko pravosudnih zakona da bi DS progurao Zakon o radu.

- Nije tačno da je JUL-ovac pisao pravosudne zakone koje smo predlagali, a vi bolje pogledajte ko vam je specijalni tužilac, uzvratio je Dejan Mihajlov, dok je ministar Batić potvrdio da je u izradi tadašnjih zakona zaista učestvovao pomenuti Balinovac i da je on zaista bio član JUL-a.

U ovoj raspravi, inače zgodnoj za iznošenje mnogih afera s obzirom na to da nema TV prenosa pa se poslanici osećaju ne samo prisnije nego i lagodnije, izneti su mnogi primeri zbog kojih bi, naravno, trebalo, ako su tačni, pokretati i krivične postupke.

Odgovarajući na neke od takvih optužbi, Bojan Pajtić, šef poslaničkog kluba DOS-reforme Srbije, rekao je da je srpsko pravosuđe verovatno jedno od najlošijih u Evropi.

Ni u jednom evropskom pravosuđu nije zapamćeno da 52 odsto presuda narko dilerima i trgovcima oružjem budu uslovne osude. Nije zapamćeno da za jedno lice postoji 18 uslovnih osuda, a svi znamo da već druga mora biti osuđujuća. Nije zapamćeno da atentator na premijera bude pušten... nabrajao je Pajtić, dodajući kako novim rešenjima koja su juče usvojena neće više biti moguće da o penzijama i prestanku radnog staža sudija odlučuju lica kojima je radni staž odavno prestao. On je dodao i da u Velikom personalnom veću većina članova ima 67 godina a da oni treba nekog da šalju u penziju.

M. Dapčević

 
http://www.glas-javnosti.co.yu/

Reply via email to