Title: Message

Komunisti i antifašisti

"Zrenjanin simbol antifašizma", 12. 3.

U "Politici" od 12. marta, pod naslovom "Zrenjanin simbol antifašizma", gospodin Vitomir Sudarski se zalaže da se gradu na Begeju ne menja ime. On pripadnost Komunističkoj partiji poistovećuje sa antifašizmom. Međutim, poznato je da su u antifašističkoj koaliciji učestvovale i nekomunističke sile, kao što su Sjedinjene Američke Države, Francuska, Engleska, Kanada i druge. On smatra da bi promena imena grada bilo vraćanje u neofašizam, što je apsurdno. Na poslednjim izborima u Kraljevini Jugoslaviji uoči Drugog svetskog rata, komunisti su po direktivi Kominterne glasali za Mačeka, odnosno za vladu Cvetković – Maček, to jest za vladu koja je potpisala Trojni pakt sa Hitlerom. U svojoj navijačkoj euforiji, on kaže da su stanovnici ovog banatskog mesta dobrovoljno izabrali njegovo prezime za naziv svoga grada.

Ime gradu je dao gradski komitet Komunističke partije, kako se to inače radilo u komunističkoj diktaturi.

Valja napomenuti da je od 1948. do 1952. godine osuđeno u Okružnom sudu u Zrenjaninu 1500 zemljoradnika (kulaka) za neizvršenje obaveza u poljoprivrednim proizvodima koje je komitet staljinističkim metodama nametnuo da bi mogao oteti zemlju i poljoprivredne objekte imućnijim i slobodoumnijim seljacima.

Isto tako, režim se nemilosrdno obračunavao sa nepokornim đačkim i studentskim grupama.

Naziv Petrovgrad, grad je dobio zbog toga što su srpske trupe pod komandom Petra I Karađorđevića, goneći austrougarske vojnike, 17. novembra 1918. godine oslobodile grad. Taj dan se slavio svake godine kao dan oslobođenja. Toga dana nisu radile škole ni državne ustanove. Svake godine priređivan je vatromet, a škole su imale đačke programe. Tako je bilo dok se grad nije nazvao Gros Bečkerek.

Komentar gospodina Sudarskog kako je grad dobio ime Petrovgrad je neozbiljan i liči više na vic nego na ozbiljna razmišljanja.

Prof. dr Živa Popov,
Beograd

 
http://www.politika.co.yu/

Reply via email to