Title: Message

RAT U IRAKU POKOLEBAO SLOVENCE
Skup priključak NATO-u

Slovenija će danas imati dva referenduma: onaj o ulasku u Evropsku zajednicu koji je sadržajno glavniji i neproblematičan, jer će se za njega verovatno opredeliti velika većina građana; i o NATO-u, oko kojeg se vodi burna rasprava i strasna opredeljenja. Političari su se odlučili za referendume jer je to od njih zahtevala javnost, a i da smanje odgovornost u slučaju negativnog ishoda.
Ako se pogleda šest godina unazad, kada je slovenska vlada sklapala asocijacijske sporazume sa EU, otpor javnosti je bio u Sloveniji skoro isti do EU kao danas do NATO-a, argumenti protivnika i pristalica skoro slični današnjim, kao što su: "nemamo potrebe za tim, sami sebi smo dovoljni, čekajmo itd." Interesantno je istaći da su danas, po pitanju priključivanja Slovenije EU i NATO-u slovenski političari među sobom iznenađujuće jedinstveni, osim Stranke mladih i Slovenske nacionalne stranke koje su se priključile po svojim stavovima do NATO-a nekim uglednim oponentima te vojne organizacije - javnim ličnostima.
Tako dr Bogomir Kovač, profesor na Ekonomskom fakultetu u LJubljani smatra da aktuelna vlast kada zagovara ulazak u NATO ne vodi računa o sledećem: da će doći do prestrukturiranja unutar NATO-a, što će dovesti do intenzivnog naoružavanja i sa tim u vezi do visokih troškova; da će rat u Iraku prema nekim procenama koštati oko 200 milijardi dolara, i da će za njega nove članice platiti svoj deo, kupovinom novog vojnog arsenala. Odnosno, biće prisiljene na kupovinu.
Sličnog je mišljenja i dr Jože Mencinger, rektor Univerziteta u LJubljani koji odlučno zagovara neulazak Slovenije u NATO, jer u tom slučaju neće doći do profesionalizacije vojske koja je po njegovom mišljenju potpuno nekorisna za odbranu zemlje, propadanje domaće vojne industrije i veće izloženosti terorističkim napadima. Za razliku od njih, dr Rastko Močnik neulazak Slovenije u evro-atlantsku zajednicu, svoje stavove zagovara više sa ideološkog nego ekonomskog ili bezbednog aspekta. Za njega je NATO organizacija koja brani interese bogatih, u Evropi uništava socijalnu državu i podkopava njenu uspešnost, i smatra da će Sloveniju pretvoriti u "banana republiku".
Zagovornici NATO-a, ako izuzmemo vodeću političku garnituru, prema najnovijim anketama, bi svoje "da" upisalo 51% od ukupnog broja glasačkih listića. Glas javnosti koju predstavljaju između ostalih dr Anton Bebler, profesor na Fakultetu za društvene nauke, dr Andrej Rus i drugi, za njih je uloga NATO-a veoma pozitivna, posebno u balkanskom ratnom konfliktu, jer se po njegovom posredovanju područje Jugoistočne Evrope smirilo, mada ne i sasvim stabilizovalo; povezivanje Slovenije sa članicama NATO alijanse, bi po njima, za Sloveniju bilo ekonomski korisno zato što savez sačinjavaju ekonomski najrazvijenije, politički najstabilnije i vojno najjače zemlje sveta; Vašingtonska povelja iz 1949. godine, na kojoj počiva Severnoatlantsko savezništvo obavezuje podpisnice da štite jedna drugu, čuvaju zajedničko nasledstvo i civilizacijske tekovine svojih naroda i u takvom okruženju, smatraju oni, bi Slovenija, kao mala zemlja sa malim vojnim i ljudskim potencijalom bila adekvatno zaštićena od bilo kakvog oružanog napada, a istovremeno, članstvom u NATO-u učvrstila bi i svoj međunarodni položaj.
Seniha Muharemi - Vukas

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to