Title: Message


KUDA LETI JAT


Amerika nerentabilna

Jugoslovenski aerotransport uskoro menja ime u "JAT ervejz" – Crna Gora još nije platila prvu tranšu za prodate aerodrome


Povodom prvog aprila, rođendana JAT-a, naš avioprevoznik ponudiće svojim korisnicima hiljadu karata, po ceni od 59 evra za sedište. Ovo prijatno iznenađenje nije međutim i jedini novitet kompanije koja uskoro menja ime u "JAT ervejz". Poslovni putnici, za cenu biznis karte, ubuduće će moći da uživaju u usluzi prve klase. Doduše, zbog razlike u ceni, neće sedeti u prvim redovima sa kožnim sedištima, ali će zato servirana prvoklasna hrana biti topla, uz neograničeno piće.

– Ovo je samo jedan od koraka kojim se prilagođavamo tržištu. Osim toga, akcijama poput "Karta za 59 evra" želimo da popularišemo putovanja avionom, i pokažemo da će naši korisnici za svoj novac dobiti najbolju moguću uslugu, kaže Novica Vulić, komercijalni direktor JAT-a.

Privlačenjem novih korisnika, kako se nadaju u našem nacionalnom avioprevozniku, biće zaustavljen pad broja putnika. Naime, sa zahuktavanjem krize na Bliskom istoku, atentatom na premijera Đinđića i pojavom virusa SARS, rast popunjenosti kabine, od prosečnih 27 odsto tokom januara i februara, smanjen je na samo pet procenata. Ovaj negativan trend ostaviće posledice na finansijske rezultate poslovanja, mada, ističe Vulić, ipak nema razloga za paniku. Jer, sa trenutnih pet odsto rasta popunjenosti kabine, rezultati su i dalje neuporedivo bolji od onih iz istog perioda prošle godine. Osim, toga, izuzetan uspeh ostvaren u prva dva meseca ove godine, već je doneo pozitivan uspeh u prvom kvartalu.

Uz očekivanja da sukob u Iraku neće potrajati do početka letnje turističke sezone, JAT planira da na čarter letovima ka Bodrumu, Izmiru, Kušadasiju i ostalim popularnim odredištima na Mediteranu, preveze više od 70 hiljada putnika. Tako je za jun predviđeno 16 hiljada putnika, jul 18 hiljada, avgust 19 i septembar još 17 hiljada turista koji će JAT-om otputovati na more.

Let preko okeana preskup

– U vazdušnom saobraćaju preko aerodroma "Beograd" mi učestvujemo sa 54 odsto. Preostali deo od 46 posto čine strani avioprevoznici, i to mahom zahvaljujući interkontinentalnim letovima. Mi u izazov ponovnog uspostavljanja saobraćaja ka Severnoj Americi sada ne možemo da se upuštamo. Jer, cene na tržištu su izuzetno niske. Pod tim okolnostima naša "desetka" nije rentabilna. Ona, za razliku od savremenih aviona, troši čak osam i po tona kerozina po satu leta. To znači da bi troškovi na letu do Njujorka bili veći od zarade od prodaje karata, kaže Novica Vulić.

Umesto ka Americi, JAT će tržište proširiti u "komšiluku". Sa bugarskim nacionalnim avioprevoznikom, "Balkan" već su uspostavljeni kontakti tokom kojih je bilo reči o saradnji i zajedničkom izlasku na tržišta dveju zemalja. Logika kojom se tom prilikom rukovodimo, kako kaže Vulić, jeste da bi to zajedničko tržište imalo 30 miliona žitelja – Srbije, Crne Gore i Bugarske zajedno.

U međuvremenu, JAT će se baviti uspostavljanjem ravnopravnih odnosa na aviotržištu u našoj zemlji. Kao prvo, naša kompanija planira da preispita odnose sa slovenačkom "Adrijom". Po međudržavnom ugovoru, Adrija može da leti samo za jedan aerodrom u Srbiji, što ona već čini, za Prištinu. U tom slučaju Adrija nema pravo da sleće u Beograd, ali se njeno rukovodstvo ponaša kao da Kosmet nije u sastavu Srbije. Osim toga, njenim uključivanjem u saobraćaj ka Beogradu, bila bi direktno ugrožena JAT-ova linija između Surčina i Ljubljane. A zbog slabe popunjenosti aviona na ovoj relaciji od samo 35 odsto (tridesetak putnika i oko sto kilograma robe) njeno održavanje je već na ivici rentabilnosti.

Uz ovaj problem, ostaje da se realizuje i ugovor o prodaji JAT-ovih aerodroma u Crnoj Gori. Naime, Vlada Crne Gore do sada, probivši rok predviđen ugovorom, nije uplatila prvu tranšu sredstava, od ukupno pet miliona dolara koliko iznosi novčani deo ove transakcije. Kako iz Podgorice nije dobijen odgovor, ovaj problem će, najverovatnije, morati da se reši na nivou vlada.

Marko Lakić

Back

Reply via email to