Hej Niels, Sikke en masse tekst, og ikke en eneste besvarelse på nogle af mine spørgsmål!
Medmindre du begynder at besvare spørgsmål, så kan jeg ikke se nogle pointe i at tale videre med dig. - Johnny Niels Beck <nielsb...@gmail.com> wrote: > Hej! > Jeg har sagt Ok til at fjerne "mine" cykelstier Hvorfor er det så > egentlig lige at det er mine cykelstier der skal fjernes? Hvad med de > andre byer i Danmark som har anvndt highway-cycleway? er det kun > København? Hvad med Nørrebro der er forsynet med lanes, men hvor det > ikke er realiteten? > > Jeg har været ude på nogle andre debatforum, hvor debatten om samme > emne har gået lystigt! Her er meget differentierde betragtninger, men > også meget at blive klog på! > > Nogle brugere her er orienteret mod det programmæssige nogle mod det > brugermæssige! Osv. Summa sumarum: Desværre kan man ikke gennem > wikimap få et retvisende indtryk af Europas cykelstier! Måske i > fremtiden, men det er uklart hvem der i givet fald arbejder for sagen > og om alle de mange highway-cycleways kan forenes med tilsvarende > cycleways som tillæg til highway-xxx, ærgerligt! > > Der er eet argument, der dog får mig at accepterer fjernelse af "mine" > highway-cycleways, den øgede kompleksitet og uklarhed vedrørende > f.eks. højre/venstresving til og fra highway-cycleways! > > Vh. > Niels > > Den 28. nov. 2009 22.33 skrev Johnny Rose Carlsen <o...@wenix.dk>: > > > Niels Beck <nielsb...@gmail.com> wrote: > > > > > Nej så enkelt er det ikke! Det er i orden med at rulle mine > > > "lanes" tilbage, fint nok! Men jeg er ikke enig i de opstillede > > > regler for cykelstier i Danmark! > > > > > 1. Der er rundt om i landet en del cykelstier, deer dermed ikke > > > vil være gangbarer ifølge den foreslåede rutine. > > > > Kan du forklarer det nærmere? - hvor vil de ikke være gangbare efter > > det regelsæt vi er ved at komme frem til? > > > > > > > 2. Danmark vil adskille sig fra resten af Europa, idet der her > > > både bruges den foreslåede og den af mig anvendte > > > highway-cycleway. > > > > Sidst talte vi kun om Holland og Tyskland - hvilket næppe er resten > > af Europe. derudver vil jeg stadig gerne se en henvisning til et > > sted hvor de gør det på samme måde som dig, og i samme omfang. > > > > > > > 3. Hovedparten af danske cykelstier ligger indenfor 6 meter fra > > > vejen og vil dermed være at definerer som tillæg til highway.xxx, > > > og dermed usynlige på uddata. > > > 4. Danmarkskortet vil i det store og hele være uden synlige > > > cykelstier bortset fra dem > > > der er tegnet af GPS-folket der har været på tur i skov og på > > > slette! > > > > Du vender konstant tilbage til disse to punkter, og jeg kan kun se > > to grunde til det. Enten vil du ikke accepterer vores svar, eller > > også forstår du ikke vores svar. > > > > Hvis det er fordi du ikke forstår vores svar, så meld lige tilbage, > > så vil jeg gerne forklarer i lidt mere detaljerede vendinger hvorfor > > renderingen (uddata, kortet) ikke betyder noget somhelst i denne > > diskution. > > > > > > > 5. At der ikke kommer indvendinger i større stil, er ikke det > > > samme som samtykke eller for den sags skyld en demokratisk > > > tilslutning. > > > > Så vidt jeg kan se er du den eneste som er helt imod andre modeller > > en din egen. Dine argumenter er svage, og er allerede besvarede. > > Hvis du ikke kan finde nogle holdbare argumenter mod systemet, og > > der ikke er andre der protesterer, så vil jeg betragte det som en > > god demokratisk beslutning. > > > > Det skal dog siges, at uanset hvilken løsning der vælges, så vil det > > altid indeholde nogle kompromiser, det kan vi desværre ikke slippe > > for. Men vi bliver nødt til at vælge den model som giver færrest > > problemer, og som de fleste kan accepterer. > > > > De nuværende problemer som mangler en løsning på nuværende > > tidspunkt er: > > > > * Hvordan markeres kansten. > > * Hvornår skifter vi fra cycleway=* til highway=cycleway steder > > hvor der er græs/grus/jord/afstand mellem vej og cykelsti. > > * Cykelstier med forskellige regler på hver side af vejen. > > (Ensretninger, dobbeltsporet, o.lign) > > > > Min fornemmelse siger mig at vi nok skal finde en fornuftig løsning > > på disse problemer, når vi allesammen har tænkt lidt mere over det. > > > > > > > Derfor vil jeg i givet fald følge op på min tidligere henvendelse > > > til "the board", hvor jeg har bedt om en vurdering af > > > highway-cycleway´s ligitimitet!I denne opfølgning vil jeg bl.a. > > > anvende ovennævnte argumentation. > > > > Jeg tvivler på de vil blande sig i lokale regler for tagging af > > cykelstier. Generalt blander de sig ikke meget i den slags. > > > > > > > Herudover vil jeg pege på at der gennem definitionen under > > > vedtagelse i Danmark samt tilbagerulningen af mine data > > > efterfulgt af en hurtig opfølgning med markeringer af cycleways > > > på highways-xxx direkte er spærret for mine highway-cycleways! > > > Enkeltvis sikkert ligitime elementer men set i sammenhæng ikke > > > acceptabelt efter min mening. > > > > Jeg tror godt jeg kunne udvide dit cykelsystem til noget som er > > endnu mere komplekst, og som gør at du vil skulle bruge cirka 15 > > minutter per kryds du vil mappe. Det vil gøre krydsene næsten > > umulige at overskue, bestå udelukkende af lovlige tags og vil ikke > > tilføje noget nævneværdig information til kortet. > > > > Når du så har rodet med de første 3 kryds, så vil du læne dig > > tilbage i stolen og sige: "Det her er simpelthen for besværligt, > > enten skal det laves om, eller også gider jeg ikke rode mere med > > det". > > > > Det er cirka sådan jeg så indførelsen af dit system. > > > > > > Faktisk vil jeg gerne vide hvilke fordele dit system har i ganske > > almindelige kryds som ved Vigerslevvej/Gl. Køge Landevej [1], > > fremfor det tidligere system hvor vejene bare var tagget > > "cycleway=track". > > > > Jeg har egentlig ikke noget problem med at cykelstierne trækkes væk > > fra vejene de steder hvor det giver flere fordele end ulemper. > > > > [1] http://osm.org/go/0NWsDvYvd-- > > > > > > > > Med venlig hilsen, > > - Johnny Carlsen > > > > _______________________________________________ > > Talk-dk mailing list > > Talk-dk@openstreetmap.org > > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > > > > > -- > Niels John Beck > N. Jespersensvej 10 3.tv. > 2000 Frederiksberg > DK - Denmark > Mobil +45 60605235 _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk