- Lasse
On 2010-06-01 16:56, Morten Jagd Christensen (MJC) wrote:
Som regulær newbie inden for OSM (siden september 09) har jeg følgende kommentar:Fra et kontrolfreak perspektiv ville jeg helst have at det var det officielle navn der galt, menkan godt se konflikten i at skiltet siger noget andet:1) Lad os sige at jeg skal finde brevdueforeningen. Jeg vil nok slå op i et officielt register og dernæst indtaste navnet i OSM søgefeltet for at finde placeringen på kortet. Her er det naturligvis vigtigt at i det mindstedet officielle navn er med i metadata.2) Når man så kører forbi foreningen på sin cykel og mapper området og ser en uoverensstemmelse vil det kunne give anledning til gentagne diskussioner om dette emne. 3) Foreningers navne kan jo ændres indimellem af forskellige årsager, og tit vil der ikke følge enskilteændring med.Kort sagt er det under alle omstændigheder noget rod - uanset metoden. Spørgsmålet er om ikke vi kan antage at det i praksis drejer sig om få tilfælde hvor det er et problem?Hvis den antagelse er korrekt er det i praksis måske ikke så vigtigt? Som nævnt udtaler jeg mig med ringe autoritet og min mening skal nok ikke vægtes for højt hvis der skal tælles stemmer op. mvh Morten Jagd Christensen ------------------------------------------------------------------------*From:* talk-dk-boun...@openstreetmap.org [mailto:talk-dk-boun...@openstreetmap.org] *On Behalf Of *Peter Brodersen*Sent:* Tuesday, June 01, 2010 1:52 AM *To:* OpenStreetMap Denmark *Subject:* Re: [Talk-dk] navnedisputs Hej,Jeg er selv stor fan af de officielle navne. OSM Map Features-siden nævner dog:http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features#Naming ==The common default name. (Note: For disputed areas, please use the name as displayed on e.g. street signs for the name tag. Put all alternatives into either localized name tags (e.g. name:tr/name:el) or the variants (e.g. loc_name/old_name/alt_name). Thank you.)==Så ud fra denne beskrivelse bør det være skiltet - dvs. "Brevduekolonien Dybkjær", som er det primære navn. Vi laver observationer ud fra, hvordan verden ser ud.Jeg tror, jeg personligt (hvis jeg skulle lave reglerne) ville bytte om på hvad, der var "name" og hvad som skulle være "alt_name", men jeg synes at ovennævnte bemærkning er rimeligt klar. Så den vil jeg henholde mig til.Det er dog ikke noget, jeg i øvrigt har en markant holdning til. - Peter Brodersen2010/5/31 Rasmus Vendelboe <r.vendelboe+...@gmail.com <mailto:r.vendelboe%2b...@gmail.com>>Hej OSM'ere, I forbindelse med oprydning i haveforeningerne i 'mit' område omdøbte jeg kolonihaveforeningen her [1] fra name=Brevduekolonien Dybdahl til name=Haveforeningen Dybkjær, alt_name=Brevduekolonien Dybkjær. Under alle omstændigheder var det oprindelige navn forkert. Det går dog Mok0 meget på, at det primære navn ikke længere er 'Brevduekolonien Dybkjær' men nu er 'Haveforeningen Dybkjær'. Her kommer I ind i billedet, for hjælp søges til at afgøre en simpel navnedisputs, som essentielt omhandler hvilken rangorden vi ønsker i navngivningen af områder og steder. * Mok0s indsigelse, for at stedet primært bør kaldes Brevduekolonien, er: at haveforeningen har opsat et skilt ved indgangen hvorpå navnet står [2]. OSM primært bør tage udgangspunkt i, at beskrive virkeligheden på stedet. * Rasmusv's indsigelse, for at stedet primært bør kaldes Haveforeningen Dybkjær, er: at det ifølge Erhvers & Byggestyrelsens/Kort & Matrikelstyrelsens data (AWS) [3] hedder Haveforeningen Dybkjær. At stedet ifølge Kolonihaveforbundet for Danmark [4] hedder Haveforeningen Dybkjær. At stedet hedder Haveforeningen Dybkjær i de lokalplaner Århus Kommune har udarbejdet for området. Samlet set bør de officielle som semi-officielle kilder veje tungere end uofficielle skilte i området. Det er vigtigst for kortet vi prioterer rigtige navne over lokale øgenavne, fordi tingene nu engang hedder sådan i den formelle omgangstone som et kort er i. Jeg er ret afklaret med hvad jeg vil, men da det her er et fællesprojekt, så bøjer jeg mig selvfølgelig hvis jeg bliver stemt hjem. [1] http://www.openstreetmap.org/?lat=56.180116&lon=10.177082&zoom=18&layers=B000FTF <http://www.openstreetmap.org/?lat=56.180116&lon=10.177082&zoom=18&layers=B000FTF> [2] Se vedhæftede figur [3] Kig på nodernes metadata [4] http://80.62.38.231/khf/HFListe.asp?AMT_Nr=50&Kreds_Nr=06 <http://80.62.38.231/khf/HFListe.asp?AMT_Nr=50&Kreds_Nr=06> Med venlig hilsen Rasmus Vendelboe _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
smime.p7s
Description: S/MIME Cryptographic Signature
_______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk