* Nogle togstationer er navngivet med "Station" i navnet, andre ikke.
Nogle har endda "station" med lille begyndelsesbogstav.
+ Stoholm station (lille s):
https://www.openstreetmap.org/node/312067775
+ Høng Station (stort S):
https://www.openstreetmap.org/node/930735765
+ Kolding:
https://www.openstreetmap.org/node/1433117250
Hvad er den korrekte navngivning?
Ifølge https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=station bør
"station" i navnet undgås med ordet faktisk er en del af stationens navn
og faktisk står på skiltenen på stationen. Sagt på en anden måde:
Stationen bør navngives med nøjagtigt det som står på skiltene på f.eks.
perronerne.
Renderen skal nok sørge for at vise navnene på forskellige måder (se
f.eks. Skanderborg, hvor man tydeligt kan se forskellen mellem navnet på
byen og navnet på stationen
https://www.openstreetmap.org/#map=15/56.0413/9.9322 )
-- Mikko
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk