Jag kan nog tänka mig att argumentera för att OSM till viss del börjar bli överdetaljerat. Sådant som öppettider och vilken mat som serveras på en viss restaurang känns inte riktigt som data för en öppen karta, men å andra sidan blir det svårt att argumentera för att ta bort redan befintlig data. Precis som med Wikipedia är det dock data som denna som är väldigt svår att hålla uppdaterad, och OSM:s trovärdighet hålls inte direkt upp av att någon litat på info om öppettider som sedan visat sig ändrats i verkligheten.
I normala fall är det kanske ingen fara, men i specialfall som apotek eller akutmottagningar kan det ha betydelse. Exempelvis har jag för säkerhets skull tagit bort emergency=yes på ett par vårdcentraler som jag inte tror har någon akutmottagning, eftersom det är bättre att inte tillhanda felaktig men potentiellt livsviktig information, än att ha med den när man inte kan garantera dess korrekthet. /Andreas 2013/1/8 Ture Pålsson <t...@lysator.liu.se>: > > Den 8 januari 2013 19:45 skrev Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: > >> Bör vi alls ha den här typen av äldre gränser med i databasen? Mer >> rimligt vore väl i så fall att ha med Malmköpings postort. > > > Jag är starkt skeptisk till att ha det som boundary=administrative, > admin_level=XXX, för jag tycker att det bör reserveras för nu gällande > administrativa gränser. > > Jag är milt skeptisk till att ha det alls, för att jag anser att det passar > bättre i någon annan databas men a) fråga mig inte vilken, och b) med den > inställningen är det mycket som ska bort, t.ex. öppettider och "cuisine" på > restauranter, så jag tänker inte argumentera för att det ska bort helt. _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se