Med Olsson menade jag Philip… märkte inte att det fanns två Olsson. :D
On 4 mar 2013, at 18:51, Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com> wrote: > Det var ju en vettig idé! Kan du göra så istället Johan? > > /Andreas > > Skickat från min iPhone > > 4 mar 2013 kl. 18:00 skrev Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: > >> Kunde ju med fördel användas som ett TMS/WMS lager i JOSM/Potlatch så kunde >> man manuellt putsa vägar om man känner för det. Har inte tid just nu men jag >> har iaf maskiner att köra TMS/WMS på… vilket jag gissar att Olsson också >> har. ;) >> >> /Joakim >> >> >> On 4 mar 2013, at 17:23, Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com> wrote: >> >>> Jag vill nog inte ha alla vägar importerade från kommunen, eftersom >>> alla bilvägar i kommunen redan är mappade. Det blir en massa >>> dubbelarbete och dessutom skulle en massa historik gå förlorad. Min >>> tanke var att ändra på de vägar som redan finns. >>> >>> Det med rikta in ortofoto hade jag inte tänkt på. Skulle man då ladda >>> upp den datan otaggad, eller tagga den på något sätt? Såvitt jag vet >>> renderar väl inte Mapnik vägkanter? Jag läste i helpdesken nånstans >>> att det finns en ambition att göra det i framtiden, men det är jag >>> inte helt säker på är helt eftersträvansvärt med tanke på vilket >>> extrajobb det skulle medföra för vanliga dödlig obetalda amatörer. >>> >>> /Andreas >>> >>> 2013/3/4 Philip Olsson <ols...@puffy.nu>: >>>> Hej, >>>> >>>> Vi kan väl generera mittlinjer, eller om kommunen kan göra det? Jag tror >>>> de gör den processen när de ska skicka iväg datat till nvdb el dyl. >>>> >>>> Datan i befintlig form kan vara bra när man ska rikta in ortofoto? >>>> >>>> /Philip >>>> >>>> 4 mar 2013 kl. 17:10 skrev Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: >>>> >>>>> Nu har jag fått en fil med alla vägkanter i kommunen. Jag antar att vi >>>>> inte har någon direkt nytta av just den datan, men jag tänkte använda >>>>> den framförallt i de delar som inte har bingtäckning som ett >>>>> pseudoortofoto, och putsa till vägarna. Är det någon som har något >>>>> emot det av något skäl, eller finns det något sätt att tagga dessa >>>>> vägkanter och ladda upp dem? >>>>> >>>>> /Andreas >>>>> >>>>> 2013/2/14 Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: >>>>>> Jag har varit i kontakt med en kart- och gistekniker i Lomma kommun, >>>>>> som berättar att de är intresserade av att dela med sig av allt >>>>>> material som de äger till OSM, bland annat lekplatser och byggnader. >>>>>> Han är intresserad av eventuella andra idéer som vi kan ha. Han håller >>>>>> på att konvertera deras byggnadslager till osm-fil just nu och ska >>>>>> även anpassa information om byggnaderna för OSM, såsom industribyggnad >>>>>> osv. >>>>>> >>>>>> Efter han gjort detta har han tänkt ge mig lagren så jag kan ladda upp >>>>>> dem. Är det något jag borde tänka på innan jag gör det, mer än att se >>>>>> till att inte lägga in någon överlappande data? >>>>>> >>>>>> /Andreas >>>>> >>>>> _______________________________________________ >>>>> Talk-se mailing list >>>>> Talk-se@openstreetmap.org >>>>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >>> >>> _______________________________________________ >>> Talk-se mailing list >>> Talk-se@openstreetmap.org >>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se