Hej, Vi kan väl generera mittlinjer, eller om kommunen kan göra det? Jag tror de gör den processen när de ska skicka iväg datat till nvdb el dyl.
Datan i befintlig form kan vara bra när man ska rikta in ortofoto? /Philip 4 mar 2013 kl. 17:10 skrev Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: > Nu har jag fått en fil med alla vägkanter i kommunen. Jag antar att vi > inte har någon direkt nytta av just den datan, men jag tänkte använda > den framförallt i de delar som inte har bingtäckning som ett > pseudoortofoto, och putsa till vägarna. Är det någon som har något > emot det av något skäl, eller finns det något sätt att tagga dessa > vägkanter och ladda upp dem? > > /Andreas > > 2013/2/14 Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: >> Jag har varit i kontakt med en kart- och gistekniker i Lomma kommun, >> som berättar att de är intresserade av att dela med sig av allt >> material som de äger till OSM, bland annat lekplatser och byggnader. >> Han är intresserad av eventuella andra idéer som vi kan ha. Han håller >> på att konvertera deras byggnadslager till osm-fil just nu och ska >> även anpassa information om byggnaderna för OSM, såsom industribyggnad >> osv. >> >> Efter han gjort detta har han tänkt ge mig lagren så jag kan ladda upp >> dem. Är det något jag borde tänka på innan jag gör det, mer än att se >> till att inte lägga in någon överlappande data? >> >> /Andreas > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se