Jag valde i slutändan place=island + natural=coastline för allt när jag karterade skärgården runt Fjällbacka. I början körde jag på islet för öar mindre än att de hade plats för flera bostäder, men eftersom det inte finns någon egentlig definition för hur en islet skiljer sig från island och namn på islets aldrig verkade renderas på standardkartan valde jag att byta till island även för de minsta flunen. Jag vet att man inte skall kartera för renderingen, men i detta fallet kändes det helt ok.
Grund markerade på ekonomiska kartan (ett plus med fyra punkter, se exempelvis <http://osm.kodapan.se/#zoom=18&lat=58.609205&lon=11.260449>) har jag taggat som subsea:reef. kalle 17 maj 2013 kl. 16:10 skrev Johan Emilsson: > Kom gärna med korrigeringar > > uddar natural=cape > vikar natural=bay > berg natural=peak + ele=* (hittar inget bra för kullar och > andra mindre höjder) > kobbar place=islet > holmar place=islet > hamnar http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=harbour > ängar Om du tänker på betesmark så kör jag på landuse=meadow > i vildväxta fall natural=grassland > > 2013/5/17 Tobias Johansson <t...@mensa.se> > Har letat efter natural=island och hittar det ingenstans? Hittade > natural=land som användes tidigare men inte skall användas längre. Som jag > ser det så är det natural=coastline för alla öar i "havet" (dvs inte i en > natural=water). Man kan även lägga till place island/islet om man läser > wikin, jag brukar inte göra det, hur är det med er andra? > > Vad gäller andra features: > vikar använder jag natural=bay jag tror inte det görs någon skillnad på en > bukt/vik i engelskan. > hamnar http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Harbor antar att du menar det jag > sätter leisure=marina på. > berg natural=peak är det bästa jag känner till för det. > uddar ?? place=locality? > kobbar/holmar Kanske place=islet?? > > MvH Tobias > > > Den 17 maj 2013 13:35 skrev Martin Norbäck Olivers <mar...@norpan.org>: > > Man behöver bara använda coastline för riktigt stora öar som annars riskerar > att få för många punkter i en polygon eller att helt hamna utanför en > renderingsruta. > > Den 17 maj 2013 12:10 skrev "Erik Johansson" <erjo...@gmail.com>: > Jag undrar om man verkligen måste kartlägga öar i Stockholmsskärgård > > som natural=coastline, räcker det inte med natural=island? > > Någon som vet vad det är för uppdateringsfrekvens på kustlinjer och > öar, för att komma in på Mapnik? > > > Sedan sist är det någon som har bra termer och taggar för att namnge > > uddar > vikar > berg (inte höga men över 10m) > kobbar > holmar > hamnar > ängar > > -- > /emj > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se