Med tanke på http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=land samt http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dcoastline#How_to_enter_the_data säger jag nog nej till något sådant projekt.
Tycker även att http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/16251983 bör revertas. /Joakim On 23 maj 2013, at 21:21, Erik Johansson <erjo...@gmail.com> wrote: > Tack för svaren > > Jag ändrade en hel del öar i Stockhomls södra skärgård till > natural=land från coastline. Jag har inte upptäckt några bekymmer, > intressant nog så klagar JOSM på att man måste ha en speciell riktning > på natural=land, men det vilket håll som helst går bra för Mapnik. Om > inget problem uppstår kommer jag att ändra till natural=land på alla i > Stockholms skärgård. > > Vad sägs om att byta till natural=land på alla öar längs Sveriges kust? > > > On Sun, May 19, 2013 at 3:50 PM, Johan Jönsson <joha...@goteborg.cc> wrote: >> user:skippern har jobbat en del med sjönära kartläggning. som en del av >> openseamap så har han gjort ett försök att översätta de standardiserade >> sjökortssymbolerna. >> Ta gärna en titt på http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Skippern/INT-1 >> för >> inspiration. >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > -- > /emj > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se