Det var jag som ställt in stilen så att tunnlar ritades ut efter att jag ritat hus, dvs tunneln kom ovanpå. Nu är det inte så längre.
<http://keb.kodapan.se/keb.html#zoom=18&lat=59.296275&lon=18.067485> Du kan hoppa mellan stilar i övre högerkanten. kalle On Oct 10, 2013, at 12:48 PM, bengt bäverman <be...@baverman.se> wrote: > Anders > > Hur ser samma tunnel ut på andra kartrenderingar? Är felet beroende på att > den här kartan renderar den felaktigt eller på att OSM-datat som kartan > bygger på är felaktigt? > > /B > > > Den 9 oktober 2013 20:30 skrev Anders Thuresson <and...@anthur.se>: > > Hej > > Jag tittade på områden kring tunnelsystemet Södra Länken i Stockholm. I > kartan så lägger sig den underjordiska tunneln över de byggnader som > står på marken ovanför tunneln. Det ser konstigt ut, inte minst eftersom > andra gator som korsar Södra Länkens tunnlar ovanpå markytan lägger sig > rätt, alltså ovanför tunnelvägen. Objekt som ligger ovanpå tunnlar borde > ha företräde. > > Mvh > Anders > > > > > > ons 2013-10-09 klockan 04:45 +0200 skrev Karl Wettin: > > Jag har jobbat lite med min kartstil, utvecklad för att minimera > > plottrighet, samt för att fungera bra tillsammans när man ritar polygoner > > eller placerar ikoner i kartan med färgskalan grönt-gult-rött. Mitt stora > > problem är att jag är programmerare och inte gränsnittsformgivare. ;-) > > > > Det skulle vara juste om några orkade ta sig tid och titta på lite områden > > de känner till, jämföra med OSMs standardstil för att säga om det är något > > viktigt som saknas, ser konstigt ut, om den trots allt är plottrig, eller > > har några andra kommentarer. > > > > Nya versionen finns på <http://keb.kodapan.se/keb.html> och > > TileMill-projektet ligger på > > <https://github.com/karlwettin/tilemill-style-hydda>. > > > > Vill någon jämföra med den gamla versionen så finns den på > > <http://osm.kodapan.se/>, datan är dock ett par veckor äldre på denna > > server. > > > > > > Primärt har jag hållit på med: > > > > * Namn på place=island och place=islet, vilket är väldigt plottrigt i > > välkarterade skärgårdar med OSMs standardstil. Är i min stil baserat på > > storlek och zoom om det är en polygon och inte bara en punkt. Se exempelvis > > Fjällbacka skärgård > > <http://keb.kodapan.se/keb.html#zoom=18&lat=58.600715&lon=11.209431>. Jag > > är dock lite missnöjd med dubletter av text som i Skeppsholmen i Stockholm > > <http://keb.kodapan.se/keb.html/#zoom=14&lat=59.32767&lon=18.11366>. OSMs > > standardstil har samma problem, om någon har en potentiell lösning så > > lyssnar jag gärna. > > > > * Namn på landuse=residential, vilket folk verkar använda till lite allt > > möjligt. Jag försöker framförallt få fram namn på bostadsområden vid rätt > > zoomnivå men inte få fram massa kvartersnamn och husnamn vid låg zoom. Se > > exempelvis kvarteren i Malmö > > <http://keb.kodapan.se-keb.html#zoom=18&lat=55.60542&lon=13.027411> och > > jämför med bostadsområdet Högadal i Karlshamn > > <http://keb.kodapan.se/keb.html#zoom=14&lat=56.1822&lon=14.86377>. Hur > > många har egentligen koll på kvartersnamn? Jag tycker personligen att de > > tillför något då de kommer innan husnummerna dyker upp. Jag vet inte, > > kanske blir det lite plottrigt när kvartersnamn dyker upp så tidigt och > > överallt som i Malmö? Det är lite en avvägning mellan att hantera mindre > > bostadsområde och större kvarter. > > > > * Pirer och liknande vattenobjekt saknades i den gamla. > > > > * Husnummer och husnamn saknades i den gamla. > > > > * En del natural och landuse i form av viss skog, buskage, koloniområden, > > etc saknades i den gamla. > > > > * Stadium och pitch. Den här petade jag länge på och är fortfarande inte > > nöjd. Vet dock inte vad jag skall göra. Se exempelvis Örjans vall i > > Halmstad > > <http://keb.kodapan.se/keb.html#zoom=17&lat=56.685247&lon=12.86884>. > > Fotbollsplanerna försvinner ganska snabbt när man zoomar ut, men det blir > > väldigt plottrigt när det är mindre pitches som ligger trångt som skall > > renderas vid låg zoom. Kanske man kan få till något genom att ha lite annan > > färg, ram, eller så vid lägre zoom. Det är svårt. > > > > Vidare har jag pillat en del på när olika sorters vägar dyker upp och > > försvinner. Det finns en del användarekommentarer om detta på > > osm.kodapan.se, jag har dock fokuserat på att se hur det beter sig i > > välkarterade områden och tycker att de implicita vägarna mellan byggnader > > fungerar väldigt bra. Tar gärna emot kommentarer om just detta. > > > > > > > > kalle > > > > > > > > > > _______________________________________________ > > Talk-se mailing list > > Talk-se@openstreetmap.org > > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se