Först vill jag bara poängtera att hänvisa till en wiki som inte är
uppdaterad blir ganska menlöst eftersom man inte vet vad som är
uppdaterat eller inte.
Av alla mail jag fått det senaste så kan jag bara konstatera att
antingen är man lite krass på att förmedla en gemensam hållning
eller så sitter ni på olika åsikter.
Alternativet är att jag är fullständigt dum i huvudet som inte
förstår detta inofficiella/officiella "enkla och uppenbara"
klassningssystem.. Jag utesluter inte det sista alternativet! ;)
Ena stunden så får man indikationer på att om verkligheten är
sådan att en vägstandard inte motsvarar klassningen enligt vägnummer
så kan man flytta en klass upp eller ner. Sedan kan man av annan få
intrycket att så får inte ske då det måste vara konsekvent, vilket
jag kan förstå till en viss del så länge det är pragmatiskt
användbart.
Motorväg och Europaväg/Stamväg är det ju inga frågetecken på, så
de klasserna lämnar jag åt sidan så länge. Jag ställer nu
frågorna utifrån den listan som jag nu ser Andreas Vilén har skickat
med i mailtråden.
highway = secondary
Uteslutande primär länsväg med referensnummer 100-499, inga upp
eller nedklassningar. Korrekt?
highway = tertiary
Uteslutande sekundär och tertiär länsväg med referensnummer 500 och
över, inga upp eller nedklassningar. Korrekt?
highway = unclassified
Enskild väg utan referensnummer då oklassificerade vägar är per
definition inte länsväg med referensnummer. Korrekt?
Om alla dessa klasser ovan är korrekta så ser jag ett problem ute på
landet i verkligheten där man möter en labyrint av vägklassen
"tertiary".
Ingen möjlighet att se skillnad på länsvägar av typen enfilig
grus/asfaltsväg eller en mindre tvåfilig väg som är
lokalt/regionalt viktig.
Den tvåfiliga sekundära vägen kanske inte är viktig där du bor,
men av erfarenhet så kan jag förmedla att den klassen är iallafall
viktig för många mindre orter i Småland och även Östergötland
där den i många fall utgör "huvudleden" för servicetransporter till
mindre orter.
Förslag
Eftersom man i nuvarande klassningssystem har satt egna klasser på
Europaväg och Riksväg så utgår jag från att detta klassningssystem
baseras på hur pass viktig en väg är och inte dess standard.
Detta då dessa vägar kan sträcka sig över flera vägstandarder
beroende på när en sträcka byggdes. Det är ju trots allt ingen
officiell skillnad sedan 2012 på en riksväg och (primär?) länsväg.
Så tekniskt sett kan man likaväl låta en primär väg dela klass med
riksväg.
highway = trunk
Europaväg och Stamväg
highway = primary
Primär länsväg och Riksväg som inte är Europaväg eller Stamväg
med referensnummer 1-499. (Baserat på vägens betydelse och inte
standard)
highway = secondary
Tvåfilig länsväg med referensnummer 500 eller över.
(Ofta
highway = tertiary
Enfilig länsväg med referensnummer 500 eller över.
(Saknar mittenlinjer på vägen)
highway = unclassified
Enskild väg utan referensnummer.
Ur en konsekvent synpunkt så hade det enligt mig varit en bättre ide
och ur navigationssynpunkt så finner jag det fungera bättre på de
vägar jag hann få in på uppdateringen i OSMand innan mitt "korståg"
blev stoppat.
Ett andra förslag som inte skulle kräva så mycket förändringar är:
highway = primary
Riksväg 1-99 som inte är Europaväg eller Stamväg
highway = secondary
Tvåfilig länsväg
Primär och sekundär länsväg referensnummer 100 eller över.
highway = tertiary
Enfilig länsväg (saknar mittlinjer på vägen)
Tertiär länsväg med referensnummer 500 eller över.
highway = unclassified
Enskild väg utan referensnummer.
Det finns förmodligen en del här som har suttit sen tidens begynnelse
och redigerat i kartan. Sett, hört och tragglat alla förslag i eviga
tangentbordskrig.
Ni njuter nu av lugnet innan stormen när jag kommer in och vill
förändra.
Frågan är hur ni skiljer på en mindre tvåfilig sekundär länsväg
och enfilig tertiär länsväg? Har frågan någon betydelse alls
enligt er?
Förhoppningsvis är inte klassningen vid det här laget gjuten i sten,
sänkt till Marianergraven med 1000 kubikmeter cement dumpad på
platsen.
För mig är det en avgörande fråga för den pragmatiska
användningen av appar som använder data från OSM i
navigationssynpunkt.
Detta brev ska ses som ett hopp och vädjan om en förändring så att
det på något sätt skall bli möjligt att skilja på tvåfiliga
sekundära vägar och enfiliga tertiära vägar. Kanske inte enligt
förslagen ovan, men något konstruktivt förslag måste väl finnas?
Kanske sitter du med svaret på "mitt dilemma"?
Kanske har jag missuppfattat något viktigt som gör detta mail
relativt onödigt?
Någon....ge mig hopp om en fortsättning här.
/Tobias
PS. Att hänvisa till JOSM är lite som att hänvisa till Terminalen i
Linux för nya konvertiter från Windows när de får problem. Jag
tvivlar inte på att den kan göra mycket mer på ett snabbare sätt.
Men JOSM har en exkluderande inverkan på folk som vill lära sig.
iD-editorn är ju trots allt det första man möts av i OSM och den kan
göra det mesta på ett relativt prydligt och enkelt sätt.
lör 2015-04-04 klockan 19:24 +0200 skrev Joel Grafström
<j...@torsson.se>:
Hej,
Jag håller med Andreas nedan att det är så vi har taggat de
senaste åren, men wiki-sidan Sv:Map_Features är inte helt
uppdaterad till den. Om ingen opponerar sig tar jag mig friheten att
ändra så den stämmer överens med Andreas tabell nedan.
Mvh
Joel Grafström
Andreas Vilén skrev den 2015-04-01 18:10:
Hej Tobias! Jag har personligen lite svårt att förstå vad
problemet är i fallet du tar upp.
Det som står på wikin är det som normalt gäller i Sverige.
Självklart stämmer taggningen på kartan inte alltid överens om
hur det "bör" vara dock, och det brukar rättas till när någon
hittar det, men vi har ju inte aktiva mappare överallt. Ta alltså
inte det du ser på kartan som facit, utan om du har varit på en
väg och vet att den är enskild men är taggad tertiary,
tagga gärna om till unclassified.
Det finns, som du nämner, specifika fall där det kan finnas skäl
att tagga en väg med en högre vägklass än vad det normalt är
tänkt (vilka dessa fall är är ämne för diskussion), men om du
vill hålla det simpelt så följ dessa riktlinjer:
1) europaväg och nationell stamväg - highway=trunk (E-vägar,
vissa 9-99)
2) riksväg som inte är stamväg - highway=primary (9-99)
3) primär länsväg - highway=secondary (100-499)
4) sekundär och tertiär länsväg (det finns inget sätt att
kontrollera om en länsväg med nummer över 500 är sekundär eller
tertiär, utan att bryta mot upphovsrätten) - highway=tertiary
(500-)
5) enskilda vägar - highway=unclassified (mig veterligen ej
numrerade)
(6) enskilda mindre vägar som mest går till några enstaka gårdar
- highway=service, hur denna tagg används kan vara något
subjektivt, så undvik den om du är osäker)
Om någon av ovanstående är motorväg, byt till highway=motorway
(egentligen anser jag att dessa vägar borde taggas motorway=yes med
bibehållen vägklass, precis som motorroad=yes (motortrafikled),
men det är en annan diskussion).
Detta är den taggning vi kört med under de senaste 5-6 åren eller
så och har mig veterligen fungerat utmärkt. Jag ser ingen
anledning att ändra på ett fungerande koncept, speciellt inte när
alternativet verkar så vagt.
Av dina inlägg att döma får jag dock intrycket att du enbart
använder presets i iD när du mappar? Det är inte helt optimalt,
eftersom översättningar skiljer sig mellan editorer och de flesta
användare som gör mer än lägger till enstaka objekt föredrar
att skriva taggvärdena manuellt framför att använda presets. Jag
rekommenderar att du laddar ner editorn Josm och försöker sätta
dig in i den. Det kommer i längden att göra mappandet både
lättare och mer lättbegripligt, även om inlärningskurvan är
rätt hög.
MVH Andreas
2015-03-31 22:47 GMT+02:00 Tobias Johansson
<tobias.messa...@gmail.com>:
http://postimg.org/image/xhuu2yag9/full/
Enligt min tolkning:
Bild 1 är en oklassificerad väg.
Bild 2 är som bäst en tertiär väg.
Bild 3 är en sekundär väg som enligt de vedertagna reglerna
skall vara en väg mellan tätort och större väg.
Väg 127 skall vara en primär väg då den enligt de "vedertagna
reglerna" skall klassas som primär om det är huvudvägen mellan
centralorter. I detta fall är både Sävsjö och Vetlanda
centralorten i respektive kommun. Trafikverket och folket som bor i
trakten känner vägen som den primära vägen mellan de två
orterna.
Detta är tydligen helt fel eftersom folk tar bort ändringarna i
detta och många andra liknande fall. Därför undrar jag nu om
någon kan på ett logiskt sätt förklara vad det är man baserar
klassificeringen på?
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se