Angående tertiär/sekundär länsväg så det finns massor av exempel på
sekundära länsvägar som är så smala att inga lastbilar kan mötas och det
finns massor av exempel på tertiära länsvägar som är breda tvåfiliga vägar.
Trafikverkets definition på tertiär/sekundär är så vitt jag minns
baserad på trafikmängd, men jag undrar om det verkligen stämmer. Ta en
titt i NVDB på vägarna kring länsgränsen mellan Jänköping och Västra
Götalands län. I Jönköpings län är nästan alla vägar sekundära, men vid
länsgränsen till Västra Götaland byter de klass och nästan alla vägar
blir tertiära länsvägar. (Åker Jönköpingsborna mer bil?) Så indelningen
kan skilja sig stort från län till län.
Summan av detta tillsammans med upphovsrättsproblemet tycker jag
utesluter att Trafikverkets sekundär/tertiär indelning används i OSM.
Dagens system ger redan idag utrymme att klassa upp enstaka vägar. Jag
har själv gjort det strax norr om Skara på en väg som egentligen är
tertiär länsväg men är bred, tvåfilig och ingår som en viktigt länk
Skövde-Lidköping förbi Skara. Så ditt alternativ 2 Tobias är i princip
så som det är idag.
Sen tycker jag generellt att taggarna width, lanes och maxspeed borde
användas mer av routingprogramvarorna än de görs idag då de också är
globala och inte är olika från land till land.
Mvh
Joel Grafström
Andreas Vilén skrev den 2015-04-05 11:56:
Det jag menade med mitt inlägg är att om du vill göra det enkelt för
dig gör du inga upp- och nedklassningar utan följer strikt det
hierarkiska system som finns. Det är motiverat med upp- och
nerklassningar ibland, men det kräver mycket erfarenhet att veta när,
och utan erfarenhet och fingertoppskänsla blir det ofta tokigt. Går
man ifrån standarden finns alltid ett visst mått av subjektivitet. Det
känns som att du letar efter en perfekt konsekvent taggningsmetod som
helt enkelt inte finns där. Allt vi kan göra är att förklara hur vi
har tänkt, och det finns förstås olika användare som har olika åsikter
på hur man bör tagga. Helt konsekvent kommer OSM aldrig att bli,
eftersom det inte finns någon "chef" som bestämmer hur det ska vara.
(Ta gärna området runt Bjärred/Lund/Lomma i Skåne som exempel på när
man kan gå ifrån standardtaggningen:
http://www.openstreetmap.org/#map=13/55.7172/13.0724 Här är huvudvägen
mellan Lomma och Löddeköpinge via Bjärred taggad som secondary, liksom
vägen mellan motorvägen och Bjärred. Detta då Bjärred är en så pass
betydelsefull ort och vägarna i fråga är så pass viktiga för vägnätet
att det känns motiverat. De mer lantliga vägarna däremot är det inte
motiverat att tagga upp.)
Ang. att skilja på olika typer av sekundära länsvägar är det helt
enkelt så att bara för att något inte syns i standardrenderingen
betyder inte det att det inte går att skilja på vägarna. Du kan sätta
lanes=2, width=5, surface=unpaved osv osv för att särskilja vägar av
samma typ men med olika standard. Angående tertiär länsväg finns det
inget sätt att veta vad som är en sekundär eller en tertiär länsväg
utan att titta i NVDB, och denna är än så länge upphovsrättsskyddad
och inte en källa vi kan använda oss av på OSM. Att tagga olika
baserat på om en väg är sekundär eller tertiär länsväg är alltså en
omöjlighet.
Som du själv listat ut taggar vi efter "viktighet" snarare än
standard, men ditt eget förslag inkluderar ju taggning efter standard,
dvs om en väg har mittlinjer eller inte. Detta taggas med width-taggen
(jag vet inte om det går att mäta avstånd i iD, men det går att göra i
Josm och jag taggar ibland vägbredd om jag finner det relevant).
Width-taggen kan ju också skilja sig rejält från lanes-taggen. Det
finns gott om vägar utan mittlinje som är tillräckligt breda för två
eller tom tre bilar att mötas i bredd.
Angående ditt PS så förstår jag vad du menar, men jag tror också att
när du är tillräckligt avancerad användare för att ha börjat fundera
på det här med vägklasser så borde du också kunna använda en mer
avancerad editor än iD. För min del, som lärt mig OSM från grunden med
Josm, är iD faktiskt betydligt svårare att använda. Om inte annat för
att precisionen är så extremt mycket sämre och för att man alltid är
nervös för att webbläsaren ska krascha eller man ska råka stänga
redigerarfliken.
Jag vet att Josm har en lite högre inlärningskurva, och personligen
fick jag en liten irl-upplärning i programmet av en erfaren OSM:are
(Lars Aronsson), men har du jobbat med GIS utanför OSM bör det inte
vara alltför svårt att förstå sig på Josm.
MVH Andreas
2015-04-04 23:13 GMT+02:00 Tobias <tobias.messa...@gmail.com
<mailto:tobias.messa...@gmail.com>>:
Först vill jag bara poängtera att hänvisa till en wiki som inte är
uppdaterad blir ganska menlöst eftersom man inte vet vad som är
uppdaterat eller inte.
Av alla mail jag fått det senaste så kan jag bara konstatera att
antingen är man lite krass på att förmedla en gemensam hållning
eller så sitter ni på olika åsikter.
Alternativet är att jag är fullständigt dum i huvudet som inte
förstår detta inofficiella/officiella "enkla och uppenbara"
klassningssystem.. Jag utesluter inte det sista alternativet! ;)
Ena stunden så får man indikationer på att om verkligheten är
sådan att en vägstandard inte motsvarar klassningen enligt
vägnummer så kan man flytta en klass upp eller ner. Sedan kan man
av annan få intrycket att så får inte ske då det måste vara
konsekvent, vilket jag kan förstå till en viss del så länge det är
pragmatiskt användbart.
Motorväg och Europaväg/Stamväg är det ju inga frågetecken på, så
de klasserna lämnar jag åt sidan så länge. Jag ställer nu frågorna
utifrån den listan som jag nu ser Andreas Vilén har skickat med i
mailtråden.
*highway = secondary*
Uteslutande primär länsväg med referensnummer 100-499, inga upp
eller nedklassningar. Korrekt?
*highway = tertiary*
Uteslutande sekundär och tertiär länsväg med referensnummer 500
och över, inga upp eller nedklassningar. Korrekt?
*highway = unclassified*
Enskild väg utan referensnummer då oklassificerade vägar är per
definition inte länsväg med referensnummer. Korrekt?
Om alla dessa klasser ovan är korrekta så ser jag ett problem ute
på landet i verkligheten där man möter en labyrint av vägklassen
"tertiary".
Ingen möjlighet att se skillnad på länsvägar av typen enfilig
grus/asfaltsväg eller en mindre tvåfilig väg som är
lokalt/regionalt viktig.
Den tvåfiliga sekundära vägen kanske inte är viktig där du bor,
men av erfarenhet så kan jag förmedla att den klassen är iallafall
viktig för många mindre orter i Småland och även Östergötland där
den i många fall utgör "huvudleden" för servicetransporter till
mindre orter.
*Förslag*
Eftersom man i nuvarande klassningssystem har satt egna klasser på
Europaväg och Riksväg så utgår jag från att detta klassningssystem
baseras på hur pass viktig en väg är och inte dess standard.
Detta då dessa vägar kan sträcka sig över flera vägstandarder
beroende på när en sträcka byggdes. Det är ju trots allt ingen
officiell skillnad sedan 2012 på en riksväg och (primär?) länsväg.
Så tekniskt sett kan man likaväl låta en primär väg dela klass med
riksväg.
*highway = trunk*
Europaväg och Stamväg
*
*
*highway = primary*
Primär länsväg och Riksväg som inte är Europaväg eller Stamväg med
referensnummer 1-499. (Baserat på vägens betydelse och inte standard)
*highway = secondary*
Tvåfilig länsväg med referensnummer 500 eller över.
(Ofta
*highway = tertiary*
Enfilig länsväg med referensnummer 500 eller över.
(Saknar mittenlinjer på vägen)
*highway = unclassified*
Enskild väg utan referensnummer.
Ur en konsekvent synpunkt så hade det enligt mig varit en bättre
ide och ur navigationssynpunkt så finner jag det fungera bättre på
de vägar jag hann få in på uppdateringen i OSMand innan mitt
"korståg" blev stoppat.
Ett *andra förslag* som inte skulle kräva så mycket förändringar är:
*highway = primary*
Riksväg 1-99 som inte är Europaväg eller Stamväg
*highway = secondary*
Tvåfilig länsväg
Primär och sekundär länsväg referensnummer 100 eller över.
*highway = tertiary*
Enfilig länsväg (saknar mittlinjer på vägen)
Tertiär länsväg med referensnummer 500 eller över.
*highway = unclassified*
Enskild väg utan referensnummer.
*
*
Det finns förmodligen en del här som har suttit sen tidens
begynnelse och redigerat i kartan. Sett, hört och tragglat alla
förslag i eviga tangentbordskrig.
Ni njuter nu av lugnet innan stormen när jag kommer in och vill
förändra.
Frågan är hur ni skiljer på en mindre tvåfilig sekundär länsväg
och enfilig tertiär länsväg? Har frågan någon betydelse alls
enligt er?
Förhoppningsvis är inte klassningen vid det här laget gjuten i
sten, sänkt till Marianergraven med 1000 kubikmeter cement dumpad
på platsen.
För mig är det en avgörande fråga för den pragmatiska användningen
av appar som använder data från OSM i navigationssynpunkt.
Detta brev ska ses som ett hopp och vädjan om en förändring så att
det på något sätt skall bli möjligt att skilja på tvåfiliga
sekundära vägar och enfiliga tertiära vägar. Kanske inte enligt
förslagen ovan, men något konstruktivt förslag måste väl finnas?
Kanske sitter du med svaret på "mitt dilemma"?
Kanske har jag missuppfattat något viktigt som gör detta mail
relativt onödigt?
Någon....ge mig hopp om en fortsättning här.
/Tobias
PS. Att hänvisa till JOSM är lite som att hänvisa till Terminalen
i Linux för nya konvertiter från Windows när de får problem. Jag
tvivlar inte på att den kan göra mycket mer på ett snabbare sätt.
Men JOSM har en exkluderande inverkan på folk som vill lära sig.
iD-editorn är ju trots allt det första man möts av i OSM och den
kan göra det mesta på ett relativt prydligt och enkelt sätt.
lör 2015-04-04 klockan 19:24 +0200 skrev Joel Grafström
<j...@torsson.se <mailto:j...@torsson.se>>:
Hej,
Jag håller med Andreas nedan att det är så vi har taggat de
senaste åren, men wiki-sidan Sv:Map_Features är inte helt
uppdaterad till den. Om ingen opponerar sig tar jag mig friheten
att ändra så den stämmer överens med Andreas tabell nedan.
Mvh
Joel Grafström
Andreas Vilén skrev den 2015-04-01 18:10:
Hej Tobias! Jag har personligen lite svårt att förstå vad
problemet är i fallet du tar upp.
Det som står på wikin är det som normalt gäller i Sverige.
Självklart stämmer taggningen på kartan inte alltid överens om
hur det "bör" vara dock, och det brukar rättas till när någon
hittar det, men vi har ju inte aktiva mappare överallt. Ta
alltså inte det du ser på kartan som facit, utan om du har varit
på en väg och vet att den är enskild men är taggad tertiary,
tagga gärna om till unclassified.
Det finns, som du nämner, specifika fall där det kan finnas skäl
att tagga en väg med en högre vägklass än vad det normalt är
tänkt (vilka dessa fall är är ämne för diskussion), men om du
vill hålla det simpelt så följ dessa riktlinjer:
1) europaväg och nationell stamväg - highway=trunk (E-vägar,
vissa 9-99)
2) riksväg som inte är stamväg - highway=primary (9-99)
3) primär länsväg - highway=secondary (100-499)
4) sekundär och tertiär länsväg (det finns inget sätt att
kontrollera om en länsväg med nummer över 500 är sekundär eller
tertiär, utan att bryta mot upphovsrätten) - highway=tertiary (500-)
5) enskilda vägar - highway=unclassified (mig veterligen ej
numrerade)
(6) enskilda mindre vägar som mest går till några enstaka gårdar
- highway=service, hur denna tagg används kan vara något
subjektivt, så undvik den om du är osäker)
Om någon av ovanstående är motorväg, byt till highway=motorway
(egentligen anser jag att dessa vägar borde taggas motorway=yes
med bibehållen vägklass, precis som motorroad=yes
(motortrafikled), men det är en annan diskussion).
Detta är den taggning vi kört med under de senaste 5-6 åren
eller så och har mig veterligen fungerat utmärkt. Jag ser ingen
anledning att ändra på ett fungerande koncept, speciellt inte
när alternativet verkar så vagt.
Av dina inlägg att döma får jag dock intrycket att du enbart
använder presets i iD när du mappar? Det är inte helt optimalt,
eftersom översättningar skiljer sig mellan editorer och de
flesta användare som gör mer än lägger till enstaka objekt
föredrar att skriva taggvärdena manuellt framför att använda
presets. Jag rekommenderar att du laddar ner editorn Josm och
försöker sätta dig in i den. Det kommer i längden att göra
mappandet både lättare och mer lättbegripligt, även om
inlärningskurvan är rätt hög.
MVH Andreas
2015-03-31 22:47 GMT+02:00 Tobias Johansson
<tobias.messa...@gmail.com <mailto:tobias.messa...@gmail.com>>:
http://postimg.org/image/xhuu2yag9/full/
Enligt min tolkning:
Bild 1 är en oklassificerad väg.
Bild 2 är som bäst en tertiär väg.
Bild 3 är en sekundär väg som enligt de vedertagna reglerna
skall vara en väg mellan tätort och större väg.
Väg 127 skall vara en primär väg då den enligt de
"vedertagna reglerna" skall klassas som primär om det är
huvudvägen mellan centralorter. I detta fall är både Sävsjö
och Vetlanda centralorten i respektive kommun. Trafikverket
och folket som bor i trakten känner vägen som den primära
vägen mellan de två orterna.
Detta är tydligen helt fel eftersom folk tar bort
ändringarna i detta och många andra liknande fall. Därför
undrar jag nu om någon kan på ett logiskt sätt förklara vad
det är man baserar klassificeringen på?
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org <mailto:Talk-se@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org <mailto:Talk-se@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org <mailto:Talk-se@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se