Dne Čt 26. ledna 2012 Petr Holub napsal(a): > Na co ma smysl aplikovat mtb:scale je IMHO celkem bez diskuse, protoze > je to uz v samotne schvalene definici mtb:scale: > https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mtb:scale > Applies to > highway=path > highway=track Aha, toho jsem si nevsiml. Nekde v Alpach jsem videl mtb:scale tagy na highway=footway, tak to me zmatlo.
> Zatim se neshodujeme ani na tom grade1. Ja mam za to, ze by se melo > brat implicitne jako mtb:scale=0 (neni-li z velmi specifickych duvodu > znaceno jinak, treba sice asfaltovy povrch, ale s velkymi dirami > pres celou vozovku), nicmene na mape by se vykreslovat melo. Souhlasim s tim grade1 brat implicitne jako mtb:scale=0. > Grade2 - jsem ochoten se nechat presvedcit, ze to muzeme brat stejne jako > grade1, tj. implicitne mtb:scale=0 s moznym preznacenim na tezsi. Za toto se velice primlouvam! Myslim ze cest s grade2 ktere jsou mtb:scale=1 nebo vic je minimum. > Rozsekane plaste a duse trkovych kol pro mne zustavaji v kategorii, > ze na mtb:scale=0 nemaji co delat a ma to byt mtb:scale=1. Z definice > mtb:scale=0 - Surface: solid and handy > coz teda IMHO ostre sutry nejsou. I ostre kameny, ktere nejsou volne mohou byt "solid and handy". Ja jsem to myslel tak, ze na trekingovem kole je vzdalenost mezi rafkem z zemi asi tretinova oproti horskemu kolu, takze je mnohem snadnejsi prorazit dusi o rafek (pripadne poskodit rafek). Konkretne mam treba na mysli cesty poskladane z vetsich, pevne usazenych kamenu. Po takove ceste neni problem projet (jen to trochu drnca), ale u trekingoveho kola s nizkymi plasti hrozi to prorazeni duse. > > Ted jeste k tomu kresleni fialovych car do mtbmapy: Z toho, jak tu Petr > > argumentuje mi prijde, ze ty fialove cary maji znamenat neco jako > > doporucene trasy pro (horska?) kola. Nebylo by tedy lepsi znacit > > obtiznosti mtb:scale jinak nez tyto doporucene trasy? Treba obtiznosti > > znacit temi symboly vedle cesty, jak se to znacilo driv, a doporucene > > cesty temi fialovymi carami. > > Nevim, z ceho jsi pochopil, ze fialova ma byt doporucenihodna nebo ne. > Pro mne je to znaceni obtiznosti. Rikal jsem jen, ze kdyz se jedu > vyblbnout, tak se divam klidne na mtb:scale>=3, ale kdyz chci dlouhy svih, > tak nechci vic nez 1, nejedna-li se pouze o izolovana mista. To neni nic o > tom, jestli tu cestu nekdo jiny povazoval za peknou nebo ne. > > To, jestli je nebo neni cesta doporucenihodna pro MTB by se melo znacit > pres class:bicycle:mtb > class:bicycle:mtb:technical > nicmene vzhledem k tomu, jakou debatu tady mame na tema toho obtiznostniho > mtb:scale, tak hodnoceni zahrnujici estetiku a podobne faktory si skoro > nedovedu predstavit. > > Naopak jeste sam pouzivam u oblasti jako je Zamilec nebo Netroufalky > znaceni obtiznosti pomoci mtb:scale:imba, ktere zatim v mape nerendrujeme, > aby toho tam nebylo moc. > > Jinak doporucene cesty jeste muzes znacit pomoci relace route=mtb (kdyz uz > mame i neoficialni cyklotrasy, tak proc nemit i neoficialni mtb trasy) a ty > se v mape mohou do budoucna vykreslovat (v Opencyclemap se uz dokonce > vykresluji - ve vetsich meritkach, jako zelene pruhovane, coz ovsem v lese > typicky trochu zanika ;) ). > > > Smysl toho algoritmu, podle ktereho se doporucene cesty vybiraji, mi ale > > neni jasny. Logicke by mi prislo, kdyby se treba vybraly vsechny > > highway=cycleway, highway=footway s bycicle=yes, highway=track, ktere > > maji mtb:scale=0 nebo 1, nebo mtb:scale neobsahuji vubec a vsechny > > highway=path, ktere maji nastaven tag mtb:scale na 1 nebo 0. Tak by > > vznikla sit cest vhodnych pro horska kola, kde projede skoro kazdy a kde > > nejspis nepotka auto. Proc se ted fialovou oznacuji jen cesty, ktere > > jsou napojeny na cestu, u ktere je mtb:scale nastaveno? Vznika tak > > spousta "slepych" cest. > > Puvodni myslenka za timhle byla, abychom nemeli spoustu fialove znacenych > vubec nespojitych cest. Tj. aby bylo videt, kde uz nekdo zapracoval > a obtiznosti zaznacil (v takove oblasti se automaticky doznaci grade1, > resp. klidne i ta grade2) a kde jeste nikdo nezapracoval. To je videt > hlavne na zoom=8/9. > > Slepe cesty je ponekud slozitejsi odstranit, pokud chceme zachovat to > implicitni znaceni obtiznosti (coz ja teda chci) - pokud bychom pozadovali > napojeni (idealne asi na znacenou cestu nebo silnici) na obou koncich, tak > bychom ty cesty museli prochazet rekurzivne a uz takhle je to renderovani > dost narocne. A proc tedy v mape neznacit ty implicitni hodnoty mtb:scale na vsech cestach grade1 (a grade2)? Znacit to jen na nekterych navazujicich mi prijde dost matouci a prislo to matouci i vsem (do OSM neprispivajich) lidem, kterym jsem ted mtbmapu ukazal. Taky by to urcite zjednodusilo renderovani. > Pridani highway=cycleway a highway=footway s bycicle=yes bych se celkem > nebranil. Protoze smyslem je skutecne mit sit cest vhodnych pro horska > kola, kde se clovek nepotka s autem a muze tam jezdit legalne. Honza Kouba _______________________________________________ Talk-cz mailing list Talk-cz@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz