Freek skrev: > On Wednesday 21 April 2010, Jakob Riis Josephsen wrote: > >> Lige en sidebemærkning: O2 er en halvcirkel fra Grenåvej i nord til >> Oddervej i syd, O1 er rent faktisk en ring. (Hverken den østlige ende >> af Nordre Ringgade, eller f. eks. Holme Ringvej, er O-ruter) >> > > Havnegade/Skolebakken er ikke en del af O1 ifølge vejdirektoratets kort... > Her er det vist mig der tager fejl - efter at have konsulteret onkel-StreetView, kan jeg konstatere at min viden ikke er helt up to date... Så vidt jeg kan se ender O1 i nord ved Nørreport og i syd ved Sydhavnsgade... (Der var på et tidspunkt snak om at man ikke ønskede gennemgående færdsel over havnen, det er nok derfor ændringen er sket?....)
>>>> Randersvej, Skanderborgvej og >>>> Åhavevej/Marselis Boulevard fra ringgade til ringvej burde være tertiær. >>>> >>> Skal Randersvej altså være tertiær hele vejen til Søftenvej (og videre)? >>> >> Nej, Randersvej er en del af rute 505 (og rute 180) fra Ring 2 og ud og >> er dermed sekundær. >> > > Jamen, hvorfor skal Randersvej så være tertiær mellem ringgade og ringvej? > Randersvej er ikke en nummereret rute på den strækning - både rute 505 og 180 drejer væk fra Randersvej ved krydset med Ringvejen (505 i retning af Løgten og 180 i retning af Viby Torv) >>> Hvad er forskellen mellem Marselis Boulevard og resten af Ringgaden? >>> >> Ring 1 drejer fra Marselig Boulevard ved Johan Baunes plads og krydser >> her ind til Harald Jensens Plads >> > > Ikke i OSM, O1 er en 8 med en lille udbulling vej Skanderborgvej (og > Randervej) :-) > > - Det er nok også en af grundene til at vi lige skal efterse rutenummereringen på OSM... ;-) >>> Jeg har lige fundet det her kort: >>> http://www.vejdirektoratet.dk/imageblob/image.asp?type=image&id=245124 >>> Hvis jeg forstår dig og Kent godt, så skal vi faktisk simpelthen kopiere >>> deres rutetyper? Så skal vi nok lave noget om... >>> >> Kortet du har fundet er ikke helt opdateret: Ruter 15 går nu af >> Herningmotorvejen-Motorvejskryds Århus Vest-Den Østjyske >> Motorvej-(kommende)Motorvejskryds Århus Nord-Djurslandsmotorvejen. >> > > Og hvad med stykken til Edwin Rahrs Vej/Silkeborgvej? > > I hvert fald skal vi først rette rutenummere i OSM, det ser ud som at være et > rod (måske pga. misforståelse af skiltene?) > De nævnte vejstykker har intet rutenummer (der henvises til hhv. rute 15 og rute 195 alt efter hvilken retning man kommer fra), men da disse vejstykker er motorvej og motortrafikvej, vil det ikke ændre på klassificeringen af dem. Med hensyn til Herningmotorvejens østlige ende kan "misforståelsen" bare være manglende opdatering af data siden skiltene blev udskiftet ved Motorvejskryds Århus Vest... Mange Hilsner Jakob Riis Josephsen _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk