width:lanes=* var hvad jeg mente
On 2020-12-10 16:45, Mikko Lukas Räsaänen via Talk-dk wrote:
En korrekt måde at angive bredden på vejbanen er lanes:width=*
On 2020-12-10 09:33, Lars Gravengaard wrote:
Hvad med at angive vejbreden til mål mellem de stiplede streger?
Så kan ruteberegningen måske vælge en anden rute / se at ruten tager
længere tid.
Mvh
Lars Bloch Gravengaard
tor. d. 10. dec. 2020 07.05 skrev <o...@workmail.com
<mailto:o...@workmail.com>>:
Jeg køber Mikko's forslag.
Vejdirektoratet & COWI definerer vejtypen således:
"En 2 minus 1 vej er en vej, som visuelt kun har én vognbane, der
benyttes af trafikanter i begge retninger, og hvor der er
etableret brudte kantlinjer i begge sider af vejen. Kantbanerne
benyttes af cyklister og fodgængere og som vigeareal, når to
modkørende trafikanter mødes. Kantbanerne er ikke forbeholdt
bløde trafikanter – den brudte kantlinje må gerne overskrides af
køretøjer".
Sent: Thursday, December 10, 2020 at 4:46 AM
From: "Mikko Lukas Räsaänen via Talk-dk"
<talk-dk@openstreetmap.org <mailto:talk-dk@openstreetmap.org>>
To: talk-dk@openstreetmap.org <mailto:talk-dk@openstreetmap.org>
Cc: "Mikko Lukas Räsaänen" <lists.openstreetmap....@a22.dk
<mailto:lists.openstreetmap....@a22.dk>>
Subject: Re: [Talk-dk] 2 minus 1 vej
Mit forslag er:
highway=*
cycleway=shared_lanes <- den er ikke til diskussion, for det
er hvad det er
Om man derefter vil tagge med en af disse tænker jeg er op til én
selv. De giver det samme resultat:
lanes=1
oneway=nolanes:both_ways=1 Under alle omstændigheder skal
2-minus-1-veje aldrig tagges med lanes=2, da det er en helt anden
vejtype som faktisk har to lanes:
vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A[https://www.mapillary.com/app/?pKey=vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A&focus=photo
<https://www.mapillary.com/app/?pKey=vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A&focus=photo>]
[mapillary.com <http://mapillary.com>]
Om man vil tilføje description=2-minus-1-vej, må være op til en selv.
Det kan der ud over være nyttigt, som Asger Frank skriver, at
være på udkig efter fartbegrænsninger (de eksisterer nogle, men
ikke alle, steder),
og det kan være nyttigt at tjekke bredden på vejen.
_______________________________________________ Talk-dk mailing
list Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk[https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk]
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk%5Bhttps://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk%5D>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk