Det er nok et fortolkningsspørgsmål:
* Forestil dig en kæmpe asfaltflade, hvor der hen over er optegnet en
vej. Der vil man nok hævde at vejens bredde er mellem de fuldt
optrukne linjer, mens man måske ville finde en anden måde at angive
bredden på selve asfaltfladen.
* Forestil dig en vej med kantsten, men hvor der stadig er fuldt
optrukne linjer tegnet på asfalten, der ville man nok side at
afstanden gik fra kantsten til kantsten (et eksempel her:
cVPnOHZ1ThQs7Z2D_Z4cuw
<https://www.mapillary.com/app/?pKey=cVPnOHZ1ThQs7Z2D_Z4cuw&focus=photo>
[mapillary.com])
Men helt konkret, ved en 2-minus-1-vej der er der jo netop IKKE fuldt
optrukne linjer op ad vognbanen i midten. I det tilfælder giver det nok
mest mening at sige fra asfaltkant til asfaltkant.
On 2020-12-10 17:13, Lars Gravengaard wrote:
OK alm.vej er det asfalt brede eller brede mellem fuldt optukne linier?
For så skal vi vel også til at måle bredden på grus rabatten? For der
kan man jo også køre ud.
Mvh
Lars Bloch Gravengaard
tor. d. 10. dec. 2020 16.46 skrev Mikko Lukas Räsaänen via Talk-dk
<talk-dk@openstreetmap.org <mailto:talk-dk@openstreetmap.org>>:
Hvilket vil være misvisende. Forestil dig et køretøj der skal
finde vej alt efter hvor bred vejen FAKTISK er. Da vil den vise at
det på ingen måde er muligt at passere på grund af for lidt bredde
på vejen, selvom det faktisk er.
On 2020-12-10 09:33, Lars Gravengaard wrote:
Hvad med at angive vejbreden til mål mellem de stiplede streger?
Så kan ruteberegningen måske vælge en anden rute / se at ruten
tager længere tid.
Mvh
Lars Bloch Gravengaard
tor. d. 10. dec. 2020 07.05 skrev <o...@workmail.com
<mailto:o...@workmail.com>>:
Jeg køber Mikko's forslag.
Vejdirektoratet & COWI definerer vejtypen således:
"En 2 minus 1 vej er en vej, som visuelt kun har én vognbane,
der benyttes af trafikanter i begge retninger, og hvor der er
etableret brudte kantlinjer i begge sider af vejen.
Kantbanerne benyttes af cyklister og fodgængere og som
vigeareal, når to modkørende trafikanter mødes. Kantbanerne
er ikke forbeholdt bløde trafikanter – den brudte kantlinje
må gerne overskrides af køretøjer".
Sent: Thursday, December 10, 2020 at 4:46 AM
From: "Mikko Lukas Räsaänen via Talk-dk"
<talk-dk@openstreetmap.org <mailto:talk-dk@openstreetmap.org>>
To: talk-dk@openstreetmap.org <mailto:talk-dk@openstreetmap.org>
Cc: "Mikko Lukas Räsaänen" <lists.openstreetmap....@a22.dk
<mailto:lists.openstreetmap....@a22.dk>>
Subject: Re: [Talk-dk] 2 minus 1 vej
Mit forslag er:
highway=*
cycleway=shared_lanes <- den er ikke til diskussion, for
det er hvad det er
Om man derefter vil tagge med en af disse tænker jeg er op
til én selv. De giver det samme resultat:
lanes=1
oneway=nolanes:both_ways=1 Under alle omstændigheder skal
2-minus-1-veje aldrig tagges med lanes=2, da det er en helt
anden vejtype som faktisk har to lanes:
vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A[https://www.mapillary.com/app/?pKey=vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A&focus=photo
<https://www.mapillary.com/app/?pKey=vPMKB9xfS_IWpMbXnSxv2A&focus=photo>]
[mapillary.com <http://mapillary.com>]
Om man vil tilføje description=2-minus-1-vej, må være op til
en selv.
Det kan der ud over være nyttigt, som Asger Frank skriver, at
være på udkig efter fartbegrænsninger (de eksisterer nogle,
men ikke alle, steder),
og det kan være nyttigt at tjekke bredden på vejen.
_______________________________________________ Talk-dk
mailing list Talk-dk@openstreetmap.org
<mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk[https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk]
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk%5Bhttps://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk%5D>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org <mailto:Talk-dk@openstreetmap.org>
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
<https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk>
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk
_______________________________________________
Talk-dk mailing list
Talk-dk@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk