Den 21 maj 2012 20:21 skrev Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: > > On 21 maj 2012, at 20:05, Robert Helgesson wrote: > >> Hej Tobias! >> >> Grymt jobb! Tycker det ser jättebra ut och kommer funka bra som >> samling av information kring kollektivtrafik i Sverige. > > Håller med. Bra skrivet och strukturerat. > >> >> Tror att sista poängen bland sidans mål ("Eventually create a search >> engine for public transport between arbitrary A and B in Sweden") inte >> riktigt hör hemma där. En sådan tjänst bör vara en separat grej, om >> någon gör en sådan tjänst så bör den förstås länkas från >> projekt-sidan. >> >>> Efter diskussionerna ([Talk-se] Visualisera busstrafik i Lund) så >>> har jag gjort en stor uppdatering av >>> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Sweden/Public_transport >>> >>> De största uppdateringarna är: >>> 1. Gjorde om tabellerna (alla har förändrats för att alla skall vara >>> "enhetliga" mer eller mindre (PT-Kolummnen finns inte med där inga >>> relationer skapats)). >> >> Bra, ser inga problem med tabellerna och detta enklare format blir nog >> trevligare att jobba med i praktiken. >> >>> 2. Skrev om taggningsguide. Fanns lite information där jag inte >>> satte mig in i och den fick således finnas kvar (det är den i >>> engelska). >> >> Taggningsguiden ser bra ut. Att ha med importance-taggen på rutterna >> är en bra idé. Bakåtkompatibilitet med hjälp av highway=bus_stop är >> given. Att behålla bakåtkompatibilitet med railway=platform är en bra >> poäng men jag vet inte om highway=platform är utspridd nog att vi >> behöver behålla den; den används i alla fall i väldigt liten >> omfattning i Lund. > > Kanske inte används så mycket men jag tycker den bra kan vara med i.o.m. att > public_transport=platform inte renderas på standard Mapnik lagret medan > highway=platform gör det. Så det blir både "tagging for the renderer" och > taggning för bakåtkompatibilitet. :) >
Hittat ett problem med highway=platform. det är när platformen delar utrymme med en highway=footpath. Misstänker att om man delar den och bara har highway=platform kanske en del gång-routings-verktyg kan få problem? Att skapa två vägar så nära varan känns bara dumt? Kanske räcker att sätta foot=yes? Några tankar? >> >>> 3. Gjorde om strukturen så att istället för att gruppera på område >>> så gjorde jag det per företag. Änsålänge spelar det nog mindre roll >>> men jag tror det kan bli enklare att hitta så (tror de flesta tänker >>> på företagesnamnet och inte geografin när man tänker vem skall jag >>> kartlägga eller nåt sånt. typ..). >> >> För min del kvittar det nog, använder ändå Ctrl+F i browsern :-) >> >> Robert >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se