Den sön 31 mars 2019 kl 00:45 skrev Grigory Rechistov via Talk-se < talk-se@openstreetmap.org>:
> Hej, > jag försöker nu reproducera dina resultat med skriptet, men det kommer att > ta en stund p.g.a. att jag aldrig använt GDAL förut. Jag behöver lära mig > hur man kör de verktygen för att t.ex. skära ut en mindre kartyta för > testkör. > > Mina tankar angående de befintliga problemen: > > >att interpolera ytorna så att de inte ser så kantiga ut > Ett annat alternativ är att lägga till lite brus (inom ±5 meter) till > samtliga punkter så att linjerna inte ser så rektangulära ut. Data kommer > visst inte att vara mer exakt men det ska ändå se ut mindre iögonfallande > "diskreta". > > > Shapefilerna som skapas ser bra ut i QGIS, men av någon anledning kommer > inte attributen med i JOSM. > > Har någon försökt exportera dem shapefilerna vidare till OSM-XML-formatet? > Jag tror att det skulle bli enklare att felsöka det eftersom det är > textbaserat. T. ex. kan man omedelbart se om några attributer tappats bort. > Jag använde Christian Asker skript för att skapa en shape-fil för ett minimalt område efter det så konverterade jag shapefilen med "ogr2osm.py -e 3006" till en osm-fil. Kollar man i osm-filen så ser det ut som om alla attributen har tappats bort (vilket även ses när man laddar in filen i JOSM). Jag kanske ska tillägga att jag inte har verifierat att min genererade shape-fil har attributen, eftersom jag inte har QGIS installerat. Jag vet således inte i vilket steg attributen har tappats bort (det kan ju vara handhavande fel från min sida i de första stegen, då jag är nybörjare på GDAL). > > Воскресенье, 17 марта 2019, 14:58 +03:00 от Christian Asker < > christian.as...@gmail.com>: > > Hej, Ja jag körde scriptet på en fil som bara är ett par kvadratkilometer. > Filerna för hela Sverige är ca 6GB så man behöver nog en del minne för att > tugga igenom stora områden. > > Det man kanske vill göra ytterligare (för att snygga till datat) är ju att > interpolera ytorna så att de inte ser så kantiga ut. Fast 10 meters > upplösning ser ju kantigt ut först när man zoomat in ganska mycket. Jag > kikade på "contour" i QGIS men det var svårt att få till något bra. > > > Jag har också spenderat en hel del tid på skog, åker, våtmark mm, och jag > skulle önska att vi lyckades mappa hela landet manuellt från satellitbilder > mm. Eftersom det inte är möjligt med det antal medlemmar vi har idag tycker > jag att vi ska mass-importera dessa data från Nationella Marktäckedatat på > de ställen där det saknas data. Där det redan finns data ska vi förstås > inte skriva över något. > > > Jag har tyvärr inte hittat någon lösning på att läsa in shapefilerna i > JOSM än. Jag har provat två olika maskiner med olika java-versioner, men > det hjälper inte. > > > Mvh Christian > > > > > > Den 2019-03-17 kl. 11:42, skrev Karl-Johan Karlsson: > > Det här var intressant. Jag har spenderat ganska mycket tid på att mappa > in skog, åker och våtmark manuellt. Jag har svårt att avgöra hur bra det > här blir innan man sett det i JOSM, men om inte annat så borde det ge en > bra grund att utgå ifrån. > Du nämnde att de genererade Shapefilerna inte fungerade bra så bra i JOSM. > Någon som har någon ide? > > Jag laddade ner ditt script och började testa lite. Jag borde nog ha > klippt ut en ännu mindre bit av orginaldatat än vad jag gjorde, för min > dator har nu stått hela natten och kört ditt script och den är fortfarande > inte klar (fast den är precis i slutet av steg 2 d.v.s. gdal_polygonize, så > det borde väl inte vara så mycket kvar). > > Den fre 15 mars 2019 kl 19:20 skrev Christian Asker < > christian.as...@gmail.com > <//e.mail.ru/compose/?mailto=mailto%3achristian.as...@gmail.com>>: > > Hej på er. > > Häromdagen stötte jag på den nya "Nationella MarktäckeData" hos > Naturvårdsverket. > > Kika tex här för info: > http://mdp.vic-metria.nu/miljodataportalen/GetMetaDataURL?metaDataURL=http://mdp01.vic-metria.nu/geonetwork/srv/en/csw?request=GetRecordById%21%21%21service=CSW%21%21%21version=2.0.2%21%21%21elementSetName=full%21%21%21id=8853721d-a466-4c01-afcc-9eae57b17b39%21%21%21outputSchema=csw:IsoRecord > > > Kort och gott är det rasterdata med 10 meters upplösning över hela landet, > med licensen CC0, dvs datat är kompatibelt med OSM. Kvaliteten bedömer jag > som god; mycket bättre än tex Terrängkartan, men användsningsområdet är ju > också inte detsamma. Nedan är en bild från min hemby. > > > Jag tycker verkligen att vi borde använda denna data för att förbättra > täckningen på landsbygden. Vägar finns det ju hyfsat av (även om det säkert > kan förbättras med) men just landuse och natural borde vi kunna förbättra > markant med denna datakälla. > > Jag slängde ihop ett bash-script (bifogat) som gör om datat till separata > shapefiler med OSM-attribut. Jag har testkört det på ett litet område; hela > landet lär ta en stund att tugga igenom. Shapefilerna som skapas ser bra ut > i QGIS, men av någon anledning kommer inte attributen med i JOSM. Någon som > har en idé om vad det kan bero på? > > > Vi ska självklart inte skriva över befintliga data med denna datakälla. > Men vi kan förbättra yt-täckningen väldigt mycket med denna datakälla, så > jag tycker verkligen att vi bör överväga någon slags import av utvalda > lager, för icke-urbana områden. Vad säger ni? > > > Mvh ChristianA > > > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > <//e.mail.ru/compose/?mailto=mailto%3atalk%2...@openstreetmap.org> > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing listtalk...@openstreetmap.org > <//e.mail.ru/compose/?mailto=mailto%3atalk%2...@openstreetmap.org>https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > С наилучшими пожеланиями, > Григорий Речистов. > Med vänliga hälsningar, > Grigory Rechistov > With best regards, > Grigory Rechistov > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se