VAART-bericht van: "Fam van Wijk" <[email protected]>


De pijpen voorde verwarming voor lopen onder het gangboord in het ruim,
waar ooit de elektrische leidingen liepen die nu in de pijp zitten.
het is 15mm kunstof cv leiding (koop je op rollen van 50m of meer).
De generator deelt de beunkoeler met de hoofdmotor en het water loopt dus van beiden door 1 warmtewisselaar. De boiler zit in het CV cirquit met een 2-wegklep, aangestuurd door een Cenvax Boilercontrol die de warmte verdeelt tussen verwarming en boiler.


Beste Jos,

Ik heb niet de hele discussie gevolgd, dus misschien mis ik wat of is de vraag al eerder gesteld. Maar komt het water dan niet te koud in de generatormotor op je voorschip aan zodat dit negatieve gevolgen zal hebben voor je generatorset, zoals verbranding van je brandstof, en evt. ook verkeerd koelwatertemperatuur voor je corrosie. Als je thermostaat altijd open blijft is je verhouding van het verbrandingsproces, en dus je rendement niet optimaal. En hoe ga je in de winter bij vorst en stilstaande generatormotor om met bevriezingen, want ik kan mij voorstellen dat de ladingverzekering dit niet direct op prijs stelt. Of heb je er toevallig koelvloeistof in zitten? Hoe heb je evt.. lekkage afgezekerd tov je lading? Zijn deze leidingen geïsoleerd, en hoeveel weerstand heeft dit systeem, want ik kan mij zo voorstellen dat bij ons 110 mtr. de leidingen wel een maatje groter moeten zijn wat dan toch ook nog teveel weerstand heeft, en met een extra circulatie pomp gewerkt moet worden.
Weegt het warmte verlies van onderweg op tegen de winst uit jou systeem.
Bijkomend voordeel lijkt mij dat het gangboord in de winter ijsvrij blijft en dat is dus weer veiliger. Verder begrijp ik dat dit haast een hobby van je moet zijn, en kan ik ook begrijpen als Nico zegt dat het teveel gedoe is, want daar moet je wel wat tijd en fysieke energie in steken. Maar als er veel winst is te behalen met weinig kennis benodigd voor de gebruiker (technisch) dan zijn dit zeker leuke opstekers voor het milieu, want dat onze kinderen, kleinkinderen en alles wat er nog na ons komt, het op prijs stellen als wij er wat over nagedacht hebben mag duidelijk zijn. In de Praktijk zal het zo moeten zijn dat er van te voren over deze systemen is nagedacht, getest, en dan bij verbouwing of nieuwbouw ( Ik durf het haast niet te schrijven) kan worden geïnstalleerd. Misschien iets voor Jos of de bedenker van het systeem voor de toekomst, want ik kan mij voorstellen dat er toch vraag naar zou kunnen zijn, als de huidige malaise voorbij is.

Dan is er nog wel een klein probleempje, want in het Groningse woont een oud voetballer,schrijver en sportcommentator die faliekant tegen horizon vervuiling is, en zeer opruiend over windmolens praat dus daar maar even de mast neer.

Sterkte en veel goeds,  Sjaak.





* Hoe denk je over het Crisisberaad? www.vaart.nl/peiling
* Het adres voor reacties en nieuwe berichten: [email protected]
* Afmelden op: [email protected] met tekst: unsubscribe VAART-L


Antwoord per e-mail aan