Du kunne prøve at sætte et par flasker varmt optil 37C i en til 2 uger
det er ikke alle bakterier der er lige aktive.
 
det lyder som en infektion og hvis det er så sidder den nok i jeres udstyr, derfor oplever i den samme syrlighed i alle øllene. så det vil nok være en god ide kigge al jeres udstyr igennem især haner slanger og alle samlinger.
 
 
/Brian
 
----- Original Message -----
Sent: Wednesday, October 12, 2005 3:36 PM
Subject: [Brygforum] Syrlighed

Kære Forum
 
De sidste par bryg har haft en besynderlig syrlighed. Selv synes jeg ikke at det gør øllen udrikkelig, men min brygmakker nægter at se positivt på det.
 
Under alle omstændigheder er det ikke optimalt, så jeg tænkte at jeg ville høre noget om folks erfaringer med syrlighed. Der er tale om en british brown ale, en lys weissbier og en stout, så der burde ikke være noget i nærheden af syrlighed.
 
Det nærliggende spørgsmål er derfor om det er infektion, men jeg er i tvivl, da det ølsene ikke rigtig er blevet værre (eller bedre) med alderen. Hvor gennemtrængende er en infektion og kan syrlighed opstår af andre årsager?
 
Vi har identificeret et par mulige smittekilder (langsom kølig i brusenichen og omstikning/flaskning på maltlageret) og har taget de nødvendige konsekvenser.
 
Venlig hilsen
Kristoffer


_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]
_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED] 

Besvar via email