Stimate D-le ,
marius leonte sociolog in cadrul Asociatiei Regionale de Educare a
Adultilor Suceava
sa zicem ca sunt de acord 100% cu ceea ce ati scris,ca pentru a capata fonduri
trebuie sa si muncesti....si sa scrii mai mult de o zi.
tot ce va rog este sa-mi spuneti mie profan,ce impresie v-ar fi facut Dv daca
ati fii citit titulatura de mai sus ...vi se pare ceva serios ??
ce fel de educare a adultulor ?
-alafabetizare ?
-educare in cresterea copiilor ?
-educare in shoping ?
-educare in sport ?
-educare in educatien ?
-educare in familie ?
-educare in munca ?
-samd
nu vedeti cum insu si felul cum se prezinta lucrurile -dau nastere la
suspiciuni si imense semne de intrebare ??
zau,ma ofer sa va ajut la "retusarea imaginii " mai fac si eu un ciubuc la
negru.
eu tot eu <[EMAIL PROTECTED]> wrote: Buna ziua!
Este prima mea interventie de cand sunt abonat la acest grup de discutii,
nu pentru ca nu m-ar fi interesat celelalt subiecte, dar pentru ca am preferat
sa citesc opiniile celorlalti, care au fost de multe ori foarte interesante.
De aceasta data scriu in legatura cu o anumita opinie privind proiectele
si modul in care ele iti ofera posibilitatea unei vacante nesfarsite pe 90%
finantare nerambursabila. Nici nu stiu exact cine a scris acel mesaj, dar cred
ca sunteti mult prea categoric si chiar deplasat. A scrie proiecte, asa cum
zicea altcineva, nu e nicidecum atat de usor pe cat vi se pare. Nu se scrie
intr-o zi daca vrei sa fie cu adevarat fezabil si eficient. Si, in functie de
finantator, se intampla sa fie un proces destul de laborios si o munca foarte
atenta, iar cei "90% finantare nerambursabila" nu prea poti sa ii cheltuiesti
pe vacante. Din ce in ce mai mult si pe cele mai multe linii de finantare la
care putem apela pentru interventiile la nivelul comunitatii (care, de cele mai
multe ori, suplinesc lipsa unor politici reale de la nivel central si lipsa
interesului decidentilor fata de probleme reale ale comunitatilor, desi ar
trebui doar sa completeze), banii nu sunt dati spre folosire
la bunul plac al beneficiarilor. Exista linii de buget clar delimitate si
foarte detaliate inca de la inceput si un control foarte riguros al chelturii.
Asa ca nu prea iti poti asigura vacante nelimitate pe finantari nerambursabile.
De ce credeti dumneavoastra ca sunteti singurul care lucreaza 8 ore pe
zi si inca unele suplimentare in functie de nevoie. Ar trebui sa stiti ca,
pentru aceste "vacante pe finantari nerambursabile", in organizatia din care
fac parte, ajungem sa lucram si 16 ore pe zi uneori. Iar in medie depasim
constant cele 8 ore oricum. Si asta cu o remuneratie la care nu are rost sa ma
refer pentru ca, pentru un spirit pragmatic ca al dumneavoastra, ar putea fi
motiv de ironii. Nu stiu care e domeniul in care activati 8 ore epuizante pe
zi, dar ma gandesc ca nu e unul in sector asociativ si mai degraba intr-unuld e
profit. Ar trebui sa icnercati sa va ganditi si pe termen mai lung: nu poti sa
frealizezi profit si sa il mentii (existe exceptii, desigur, atunci cand
valorizezi exact slabiciunile si neajunsurile unei comunitati pentru a realiza
acest profit) intr-o societate bolnava si cu prea multe dezechilibre. Sau poti,
daca intri in acea categorie care foloseste acest aspect
si formeaza un fel de machiavelic grup al elitei financiare. Dar daca nu, e
nevoie de o societate sanatoasa, cu reguli si sisteme eficiente de actiune, iar
acele "finantari nerambursabile pentru vacante de vis" de multe ori asta si
fac. Va creaza cadrul pentru a lucra intr-o comunitate decenta, in care sa va
puteti exercita profesia si in care sa puteti relationa intr-un sistem mai
echilibrat,
Reactia mea este o generalitate si nu va vizeaza in mod direct deoarece
sunt sigur ca si dumneavoastra considerati ca avem nevoie de o comunitate
echilibrata, nu e asa?!
Cu respect,
marius leonte
sociolog in cadrul Asociatiei Regionale de Educare a
Adultilor Suceava
sa <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Domnu "fraier...."
Nu vi se mai para asa o bagatela sa scrii un proiect
de finantare si nici sa vi sa para ca orice proiect
l-ai scrie se si aproba imediat ca la "fraieri...."
Daca veti intreba pe unii din ONG-urile serioase care
traiesc din proiecte muncite si cu efecte benefice
pentru comunitate si nu din spagi si relatii cu
finantatorii, veti constata ca scrii 4-5 proiecte si
abia ai unul finantat. Din orice proiect refuzat
inveti ceva. Cel mai simplu e sa spui "faceam o
fundatie sau ceva pe aproape, tranteam un proiect
Euro-ajutator-vindecator-egalizator -datator de
sanse- si aveam 90% finantare nerambursabila cu care
faceam " ceva ...praf.
Cred ca sunteti unul rupt de realitatea romaneasca si
traiti numai in "realitatea virtuala". Treiziti-va si
nu mai vorbiti prin somn ;-)))
--- sharon sharon <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> oare de ce ma incapatanez eu sa merg zilnic la munca
> ,sa stau 8 ore sau mai mult,alte 2 ore pe drum,plus
> solicitari neprevazute...????
>
> va rog spuneti-mi ca sunt tampit,
>
> ca mai bine faceam o fundatie sau ceva pe aproape
> ,tranteam un proiect
> Euro-ajutator-vindecator-egalizator -datator de
> sanse-
> si aveam 90% finantare nerambursabila cu care
> faceam un concediu fain,dupa care stateam la coada
> cu alt proiect.....
> fraier....v-am spus eu...?????!!
>
>
>
>
> PR AFCN Romania <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> Administratia Fondului Cultural National anunta
> lansarea sesiunii de finantare AFCN 1/2007
>
> Data afisarii: 20 iunie 2007
>
> A.F.C.N. acorda finantari
> nerambursabile pentru proiecte editoriale - carte si
> publicatii culturale.
> Finantarea nerambursabila este de
> maximum 90% din totalul cheltuielilor eligibile ale
> proiectului. Solicitantii si/sau partenerii asigura
> contributia minima de 10% din bugetul proiectului
> propus spre finantare sub forma contributiei in
> numerar.
>
> Prioritatile de finantare pentru aceasta sesiune
> de finantare sunt:
> - incurajarea tinerilor creatori; promovarea
> creatiei literare contemporane; explorarea
> diferentelor si a diversitatii culturale; cultura
> nationala in context european - pastrarea
> identitatii nationale; valorificarea patrimoniului
> imaterial; arta pentru schimbarea sociala si
> schimbarea mentalitatilor, potrivit Hotararii
> ConsiliuluI Administratiei Fondului Cultural
> National.
>
> Perioada de inscriere a proiectelor editoriale
> este cuprinsa in intervalul 21 iunie -20 iulie 2007.
> Termenul limita de inscriere a proiectelor
> editoriale este 20 iulie, ora 15,00.
>
> Conditii de participare :
> Pot inscrie proiecte in concurs editurile si
> redactiile publicatiilor, cu sediul in Romania:
> - persoane juridice de drept privat care, potrivit
> actelor constitutive, desfasoara activitati
> editoriale (de exemplu, organizatii
> nonguvernamentale, S.R.L.-uri);
> - institutii publice care deruleaza activitati
> editoriale, altele decat cele stabilite ca obligatii
> sau programe minimale anuale.
>
> Suma totala disponibila pentru aceasta
> sesiune de finantare este de 2,4 milioane de lei,
> distribuita dupa cum urmeaza:
> - 1,6 milioane lei pentru editarea de titluri de
> carte;
> - 0,8 milioane lei pentru editarea de publicatii
> culturale (reviste si alte publicatii culturale),
> potrivit Hotararii ConsiliuluI Administratiei
> Fondului Cultural National.
>
> Solicitarile se trimit la urmatoarea adresa:
> Administratia Fondului Cultural National, Calea
> Dorobantilor nr. 99 A, etaj II, biroul 201, sector
> 1, Bucuresti, prin urmatoarele modalitati: prin
> posta recomandata; prin livrare directa de catre
> solicitant, zilnic, de luni pana vineri, intre orele
> 10.00 - 15.00.
>
> Pachetul de informatii poate fi obtinut prin
> descarcare de pe pagina de web a A.F.C.N.:
> www.afcn.ro, sectiunea Finantari, Proiecte
> editoriale, la adresa
> http://www.afcn.ro/finantari_proiecte_editoriale.php
>
>
> Persoana de contact: Cristiana Vlad (punct de
> informare Calea Dorobantilor nr. 99A), fax: 021 230
> 00 29, e-mail: [EMAIL PROTECTED], www.afcn.ro
>
> Relatii pentru presa si ziaristi: Laura Ganea,
> e-mail: [EMAIL PROTECTED], e-mail:
> [EMAIL PROTECTED], Roxana Marin, telefon 0747 126
> 334.
>
> Parteneri media: B 24 Fun, Societatea Romana de
> Radiodifuziune, Romania libera.
>
>
>
> ---------------------------------
> Get your own web address.
> Have a HUGE year through Yahoo! Small Business.
>
>
> ---------------------------------
> Get the Yahoo! toolbar and be alerted to new email
> wherever you're surfing.
Doriti sa aflati noutati e-learning ?
http://roinfocds.blogspot.com va sta la dispozitie.
__________________________________________________________
Yahoo! oneSearch: Finally, mobile search
that gives answers, not web links.
http://mobile.yahoo.com/mobileweb/onesearch?refer=1ONXIC
---------------------------------
Looking for earth-friendly autos?
Browse Top Cars by "Green Rating" at Yahoo! Autos' Green Center.
---------------------------------
Boardwalk for $500? In 2007? Ha!
Play Monopoly Here and Now (it's updated for today's economy) at Yahoo! Games.