----- Original Message -----
From: eu tot eu
To: [email protected]
De aceasta data scriu in legatura cu o anumita opinie privind proiectele
si modul in care ele iti ofera posibilitatea unei vacante nesfarsite pe 90%
finantare nerambursabila. Nici nu stiu exact cine a scris acel mesaj, dar cred
ca sunteti mult prea categoric si chiar deplasat. A scrie proiecte, asa cum
zicea altcineva, nu e nicidecum atat de usor pe cat vi se pare. Nu se scrie
intr-o zi daca vrei sa fie cu adevarat fezabil si eficient.
Nu am scris eu "acel" mesaj, dar imi plac lucrurile corecte.
Deci, haideti sa punem lucrurile la locul lor.
Sunt multe feluri de onegeuri.
Personal, am recunoscut de multi ani, chiar si pe aceasta lista, ca nu am
respect decat pentru onegeurile care activeaza direct cu omul si cu necazurile
lui.
Adica cu batranii, handicapatii, persoanele cu disabilitati, bolnavii de
.... cancer, etc.
Restul, de la "Asociatia de plimbat cu trotineta" si pana la "Asociatia
pentru egalitatea cateilor" ca sa nu mai amintesc de "Asociatia pentru
impuscarea bizonilor" sunt doar intamplator si datorita unor lacune
legislative, organizatii non profit.
Domnia voastra cunoasteti foarte bine situatia miilor de onegeuri care au
fost infiintate doar pentru importarea de masini sau alte "scule" fara taxe,
sau pentru paparea banilor UE de copii unor demnitari.
Nu in ultimul rand exista onegeuri care au un scop pur politic chiar daca
acesta nu este declarat oficial.
(cu trimitere direct (si) la Soros sau la onegeurile unor partide politice,
ca nu am nici un fel de jena sa o spun)
Un alt aspect major care trebuie subliniat, este ca in 17 ani cine activeaza
ca onegist, adica este "meserias" la fel cum sunt "meseriasi" inginerii,
doctorii sau contabilii a invatat lectia cu proiectele.
Adica a invatat "biorocratia" acestei "meseri" si nu mai inventeaza roata la
fiecare proiect.
"Meseriasii" lucreaza cu "paterne".
Daca sunteti onegist de 1-2 ani normal ca dati in branci pt. un proiect.
Semnificativ este si faptul ca au aparut firme care fac proiecte pentru
acesti bani de la UE.
Exista linii de buget clar delimitate si foarte detaliate inca de la inceput
si un control foarte riguros al chelturii. Asa ca nu prea iti poti asigura
vacante nelimitate pe finantari nerambursabile.
Nu a spus nimeni ca poti deconta "biletele la mare" din aceste fonduri, dar
.... numai lunile trecute scria in ziare despre un "domn de bine" care a tinut
cursuri si la tineri din Franta care nu au calcat niciodata in Romania. :)))
Cu ce fel de chitante, facturi, a decontat si cum le-a obtinut .... nu va mai
explic.
Ar trebui sa icnercati sa va ganditi si pe termen mai lung: nu poti sa
frealizezi profit si sa il mentii (existe exceptii, desigur, atunci cand
valorizezi exact slabiciunile si neajunsurile unei comunitati pentru a realiza
acest profit) intr-o societate bolnava si cu prea multe dezechilibre.
Sau poti, daca intri in acea categorie care foloseste acest aspect si
formeaza un fel de machiavelic grup al elitei financiare.
Nu o iau ca propaganda marxista pt. ca este prima dumneavoastra interventie
pe lista.
Dar imi este clar ca nu stiti ce inseamna "o firma" si cum se realizeaza
profitul.
Romania este intradevar bolnava, dar este bolnava de nemunca.
Oamenii inca vor munca ca in comunism dar plata ca in capitalism.
Nonsensul este evident.
Cat despre "elite financiare machiavelice", ce sa spun ?
Domnia voastra sunteti sociolog si ar trebui sa stiti foarte bine rolul si
mecanismele "banului" in societatea actuala.
Si in special ca unii oameni sunt prosti iar altii au un intelect peste medie.
Cu aia peste medie ce sa facem ?
Sa le taiem capul la fel cum facea Atila celor care depaseau genunchiul
calului ?
Reactia mea este o generalitate si nu va vizeaza in mod direct deoarece
sunt sigur ca si dumneavoastra considerati ca avem nevoie de o comunitate
echilibrata, nu e asa?!
Un domn, unul J. Portalis, spunea ca "On ne fait pas un code, il se fait avec
le temps," adica, ca sa ma intorc la discutia noastra, NU faci o societate
civila, ea se face (singura) in timp.
Cu ate cuvinte, chestia aia cu "formarea" adultilor in care activati, o sa
aiba rezultate egale cu zero barat atata vreme cat nu o sa se schimbe
mentalitatea populatiei.
Iar mentalitatea populatiilor se schimba ... credeti ca o sa traiti suficient
ca sa apucati schimbarea mentalitatii romanilor ? :)))
In aceasta situatie ar trebui sa nu va mai suparati, si sa intlegeti ca
privind realist lucrurile, unii dintre, noi consideram pe buna dreptate ca
activitatea domniei voastre (de un pur exemplu, si fara dorinta de atac la
persoana) la "Asociatia Regionala de Educare a Adultilor" este frectie Diana la
picior de lemn.
Eu personal raman perplex cand un sociolog, adica o persoana care trebuie sa
stie foarte bine ca nu mai schimbi un adult decat daca il pui in catuse si
uneori nici atunci, activeaza intr-un oneg pt. educarea adultilor.
Daca asociatia se numea "pentru manipularea adultilor" eram cu totul de acord
ca este fezabil si intelegeam motivatiile. :)))
Cu stima,
Dicu-Sava Cristian
www.dsclex.ro
Cu respect,
marius leonte
sociolog in cadrul Asociatiei Regionale de Educare a Adultilor Suceava