Draga Codruta
Sunt de acord cu tine ca la ANFM, AFCN si alte AF-uri care umbla cu fonduri
domanesti proiectele se fac cu copy-paste, ba chiarmaigrav, cu copy-paste de la
proeicte scrise pe bune de unii care chiar credeau in ceea ce fac si, evident,
respinse de la finantare...
Insa domnul (se pare ca totusi e domn si ori incurc eu mesagerii - ca-mi
amintesc de O/UNA sharon care multumea acum vreo doua saptamani ca a fost
primita pe lista - ori scriu celputin doua persoane de sex diferit de la adresa
lui sharon) acuza la gramada pe cei care iau bani de la UE (din cate stiu eu
AFCN gestioneaza exclusiv fonduri guvernamentale) si avea asa o imagine
generala despre TOTI oengistii care isi fac vacante in Caraibe pentru ca UE da
bani asa, numai la cine cere...
Nu m-as fi bagat in aceasta discutie pentru ca am constatat, in cei peste 4
ani de cand m-abonat la lista (deci fix jumate plus unu din varsta totala,
domnule Branea) apar periodic dispute legate de politica, minoritati
etnice/religioase/sexuale, rolul femeii in societate, protectia mediului,
Dumnezeu si oengheuri care traiesc boiereste pe fonduri externe. Ba unele
persoane cu o mare disponibilitate de timp numara frecvent greselile de
punctuatie/ortografie/exprimare etc. ale co-listenilor cu care intra in
polemica, in lipsa altor argumente valabile (adica "ba analfabetule, dupa ce ca
nu stii sa scrii te mai si iei de domnul Iliescu..." e doar un exemplu ca sa nu
dau nume mai de actualitate si sa starnesc un nou val de dispute care ii va
consuma timpul domnului Branea care s eincapataneaza sa modereze lista :D)
Insa nu ma asteptam sa mai...cum sa zic...torni gaz pe foc tocmai tu, o
persoana care chiar stie ce inseamna sa scrii un proiect pentru Phare, cum se
castiga (daca tu ai dat vreo spaga la CFCU sau in alta parte ca sa ti se aprobe
un proiect inseamna ca eu chiar nu ma pricep deloc la oameni) si mai ales CUM
SE IMPLEMENTEAZA (raportari, notificari, addendum-uri,vizite in teren, batai de
cap ce-ti mananca in mediecam 5 ani de viata/proiect) .
Ca sa nu mai vorbesc ca discutia despre oengheurile_care_fura_fonduri_Phare
se putea... ca sa zic asa... atasa la orice topic, sau chiar se putea deschide
un topic separat, dar nu vad deloc legatura intre ce-a zis sharon_sharon despre
ce bine o duc aia care scriu proiecte si un anunt al unei structuri care
gestioneaza fonduri guvernamentale si care, culmea,vrea sa finanteze publicatia
de carti. Adica oricat de greu ar fi sa scrii un proiect... sa scrii o carte e
si mai greu, chair cand o scrii, ca domnul Adrian Nastase,cu copy-paste (si
nici macar n-o mai citesti, ca altfel n-ai face afirmatii care contrazic
flagrant ce scrie la tine-n carte... dar si asta-i un alt topic). Adica, ma
scuzati, nu vad ce are prefectura, respectiv AFCN cu... ma scuzati din nou, ca
ma duc la culcare!
Silvia
ARIN <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Eu vad proiecte facute cu "copy / paste" la Fondul de Mediu -
CULMEA! mereu "simt mana" unor firme care au papat fonduri PHARE (si altele) la
greu!!!
Am respins cateva! Am inceput, insa, sa fac o "lista neagra"... deocamdata,
doar pentru mine dar la un moment dat, daca mai "prind" multe chestii de-astea,
am sa o si pun pe undeva...
Ca tot e la moda sa-ti faci blog, site, whatever...!
Codruta
From: Zoltan Szoverdfi
Cumnata dvs si sora ei fac ilegalitati si locul lor ar fi la parnaie,
aceasta insa nu inseamna ca toata lumea face la fel.
As fi si eu curios care e fundatia respectiva.
Zoltán Szövérdfi-Szép
Project Coordinator
Foundation "Pentru Voi"
300521 -Timisoara
47, I. Slavici str.
phone: +40-256-228 062
+40-356-421 216
fax: +40-356-421 215
e-mail: [EMAIL PROTECTED]
http: www.pentruvoi.ro
---------------------------------
From: [email protected] [mailto:[EMAIL PROTECTED] On Behalf Of
sharon sharon
Sent: 21 iunie 2007 13:38
To: [email protected]
Subject: Re: [romania_eu_list] Lansarea sesiunii de finantare AFCN pentru
cultura scrisa: carte si reviste
sunt foarte IN in realitatea romaneasca....
cumnata mea si sora ei din 1995 tot fac si desfac proiecte de au ametit ,are o
fundatie,mai e lipita la vre-o zece ,a dat lectii, a facut cursuri,pana cand
le-a cazut fisa......
din spagi si relatii cu finantatorii,
a reusit in fine din 2000 sa traiasca boiereste.
proiectele le copie schimband datele ,municipiul,primaria etc...nu ma
intereseaza....si face o viata....!!!!
de unde inainte muncea 16-18 ore pe zi promovand lucruri serioase,acum umbla
cu toate aiurelile dar are "iarba fiarelor " care deschide orice usa....!!!!
va pot da pe privat cateva "proiecte " din tara la care nici nu s-a deplasat
macar......(daca am aprobarea ei )
chiar eu am cantarit la un moment dat sa ma intorc in Romania si sa fac
proiecte cu ea,
nu va inchipuiti ca e mai greu de un proiect de diploma (!) de care am facut
deja doua.......
ce naiba nu poti sa iei catva mii de EU fara sa scrii acolo cateva pagini.......
succes desteptilor.....fraierii sa-si manance unghiile !!!!!!
sa <[EMAIL PROTECTED]> wrote: Domnu "fraier...."
Nu vi se mai para asa o bagatela sa scrii un proiect
de finantare si nici sa vi sa para ca orice proiect
l-ai scrie se si aproba imediat ca la "fraieri...."
Daca veti intreba pe unii din ONG-urile serioase care
traiesc din proiecte muncite si cu efecte benefice
pentru comunitate si nu din spagi si relatii cu
finantatorii, veti constata ca scrii 4-5 proiecte si
abia ai unul finantat. Din orice proiect refuzat
inveti ceva. Cel mai simplu e sa spui "faceam o
fundatie sau ceva pe aproape, tranteam un proiect
Euro-ajutator-vindecator-egalizator -datator de
sanse- si aveam 90% finantare nerambursabila cu care
faceam " ceva ...praf.
Cred ca sunteti unul rupt de realitatea romaneasca si
traiti numai in "realitatea virtuala". Treiziti-va si
nu mai vorbiti prin somn ;-)))
--- sharon sharon wrote:
> oare de ce ma incapatanez eu sa merg zilnic la munca
> ,sa stau 8 ore sau mai mult,alte 2 ore pe drum,plus
> solicitari neprevazute...????
>
> va rog spuneti-mi ca sunt tampit,
>
> ca mai bine faceam o fundatie sau ceva pe aproape
> ,tranteam un proiect
> Euro-ajutator-vindecator-egalizator -datator de
> sanse-
> si aveam 90% finantare nerambursabila cu care
> faceam un concediu fain,dupa care stateam la coada
> cu alt proiect.....
> fraier....v-am spus eu...?????!!
>
>
>
>
> PR AFCN Romania wrote:
> Administratia Fondului Cultural National anunta
> lansarea sesiunii de finantare AFCN 1/2007
>
> Data afisarii: 20 iunie 2007
>
> A.F.C.N. acorda finantari
> nerambursabile pentru proiecte editoriale - carte si
> publicatii culturale.
> Finantarea nerambursabila este de
> maximum 90% din totalul cheltuielilor eligibile ale
> proiectului. Solicitantii si/sau partenerii asigura
> contributia minima de 10% din bugetul proiectului
> propus spre finantare sub forma contributiei in
> numerar.
>
> Prioritatile de finantare pentru aceasta sesiune
> de finantare sunt:
> - incurajarea tinerilor creatori; promovarea
> creatiei literare contemporane; explorarea
> diferentelor si a diversitatii culturale; cultura
> nationala in context european - pastrarea
> identitatii nationale; valorificarea patrimoniului
> imaterial; arta pentru schimbarea sociala si
> schimbarea mentalitatilor, potrivit Hotararii
> ConsiliuluI Administratiei Fondului Cultural
> National.
>
> Perioada de inscriere a proiectelor editoriale
> este cuprinsa in intervalul 21 iunie -20 iulie 2007.
> Termenul limita de inscriere a proiectelor
> editoriale este 20 iulie, ora 15,00.
>
> Conditii de participare :
> Pot inscrie proiecte in concurs editurile si
> redactiile publicatiilor, cu sediul in Romania:
> - persoane juridice de drept privat care, potrivit
> actelor constitutive, desfasoara activitati
> editoriale (de exemplu, organizatii
> nonguvernamentale, S.R.L.-uri);
> - institutii publice care deruleaza activitati
> editoriale, altele decat cele stabilite ca obligatii
> sau programe minimale anuale.
>
> Suma totala disponibila pentru aceasta
> sesiune de finantare este de 2,4 milioane de lei,
> distribuita dupa cum urmeaza:
> - 1,6 milioane lei pentru editarea de titluri de
> carte;
> - 0,8 milioane lei pentru editarea de publicatii
> culturale (reviste si alte publicatii culturale),
> potrivit Hotararii ConsiliuluI Administratiei
> Fondului Cultural National.
>
> Solicitarile se trimit la urmatoarea adresa:
> Administratia Fondului Cultural National, Calea
> Dorobantilor nr. 99 A, etaj II, biroul 201, sector
> 1, Bucuresti, prin urmatoarele modalitati: prin
> posta recomandata; prin livrare directa de catre
> solicitant, zilnic, de luni pana vineri, intre orele
> 10.00 - 15.00.
>
> Pachetul de informatii poate fi obtinut prin
> descarcare de pe pagina de web a A.F.C.N.:
> www.afcn.ro, sectiunea Finantari, Proiecte
> editoriale, la adresa
> http://www.afcn.ro/finantari_proiecte_editoriale.php
>
>
> Persoana de contact: Cristiana Vlad (punct de
> informare Calea Dorobantilor nr. 99A), fax: 021 230
> 00 29, e-mail: [EMAIL PROTECTED], www.afcn.ro
>
> Relatii pentru presa si ziaristi: Laura Ganea,
> e-mail: [EMAIL PROTECTED], e-mail:
> [EMAIL PROTECTED], Roxana Marin, telefon 0747 126
> 334.
>
> Parteneri media: B 24 Fun, Societatea Romana de
> Radiodifuziune, Romania libera.
>
>
>
> ---------------------------------
> Get your own web address.
> Have a HUGE year through Yahoo! Small Business.
>
>
> ---------------------------------
> Get the Yahoo! toolbar and be alerted to new email
> wherever you're surfing.
Doriti sa aflati noutati e-learning ?
http://roinfocds.blogspot.
com va sta la dispozitie.
____________________________________________________________________________________
Yahoo! oneSearch: Finally, mobile search
that gives answers, not web links.
http://mobile.yahoo.com/mobileweb/onesearch?refer=1ONXIC
*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2006 - detalii la
http://www.doilasuta.ro ***
Yahoo! Groups Links
lt;*> To unsubscribe from this group, send an email to:
[EMAIL PROTECTED]
---------------------------------
Park yourself in front of a world of choices in alternative vehicles.
Visit the Yahoo! Auto Green Center.
Silvia Petre - presedinte Asociatia Pro Xpert
tel: 0250746172, mobil: 0744395817
e-mail: [EMAIL PROTECTED], [EMAIL PROTECTED]
---------------------------------
Got a little couch potato?
Check out fun summer activities for kids.