On Tue, 26 Sep 2017 13:34:59 +0200 Michael Andersen <hj...@milvus.dk> wrote:
> Jeg har nu i en del år set på og håndteret et stort tankstationer i > OSM og det har været helt tydeligt at der ikke har været nogen helst > konsistens i forhold til hvordan de skulle tagges. > > Nogle har f.eks. været tagget med både operator=OK & name=OK & > brand=OK, mens andre har været tagget med kun en enkelt af disse > eller diverse kombinationer. Det forekommer mig i langt de fleste > tilfælde aldeles unødvendigt at bruge mere end et af disse tags og > det kan også være ret uheldigt at bruge mere end et af disse idet jeg > adskillige gange har set folk ændre det ene tag, men ikke det/ de > andre, når en station har fået nyt navn. Wikien lægger ret meget op til at bruge alle tre felter, når det giver mening. > Jeg forstår udmærket hvis andre end jeg har været forvirrede over > hvordan disse bedst skulle tagges idet de forskellige editorer har > haft felter for alle 3 tags (hvilken er så den "rigtige"?) > > Fornyligt besluttede jeg mig så for at begynde at rydde op i de > danske tankstationer (vi har pt ca 1800 i OSM) og at standardisere > til kun at bruge name tagget. Det er jeg ked af. Se fx: https://www.openstreetmap.org/node/611352900 For det første har Statoil vel skiftet navn til Circle-K. Men der har aldrig stået hverken Statoil eller Circle-K på den benzinstation. Der står 1-2-3 med store bogstaver. Det er meget forvirrende, når sætter name-tagget til noget helt andet, end stederne kalder sig selv. Men jeg har et Circle-K benzinkort, så jeg kunne godt finde på at søge efter benzinstationer med operator=Circle-K, som jeg forventer finder både Circle-K, 1-2-3 (og Statoil, hvis der er nogen, der stadig hedder det) Benzinstationen på den anden side af krydset er nu en Bonus station, der stadig drives af Uno-X og stadig tager Uno-X kort. Der er en grund til, at der flere tags for benzinstationer. De behøver ikke at have samme værdi. > Derfor har langt størstedelen af danske tankstationer nu kun et name > tag og ikke noget brand eller operator tag. > > Desuden har jeg i noget tid eksperimenteret med at bruge https:// > wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:branch og derfor ændret en stor del > fra at hedde f.ek.s "OK et-eller-andet-stednavn" til kun at hedde > "OK" og så at have stednavnet i branch tagget > > I en del tilfælde rundt omkring kan man se hvordan butikker der > ligger tæt på hinanden "skygger" for hinandens navne (fordi der på > kortet kun er plads til det ene navn) og dette problem bliver kun > værre når man tilføjer stednavne til butikkernes egentlige navn > (hvilket i forbindelse med f.eks. supermarkedskæder & tankstationer > mm længe har været almindeligt) > > Mvh Hjart > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk